Zástupcovia arabsko-kurdskej aliancie „Sýrske demokratické sily“, ktorá má podporu Spojených štátov a kontroluje rozsiahle územia severnej a severovýchodnej oblasti Sýrskej arabskej republiky a v ktorej vedúcu úlohu hrajú kurdské „Jednotky národnej sebaobrany“, vyhlásili, že chcú spolu s vládou Bašara Asada vytvoriť v Damasku spoločné výbory a vybudovať „cestovnú mapu na ukončenie vojny a pripraviť podmienky pre vybudovanie demokratickej, decentralizovanej Sýrie“. Informovala o tom televízna stanica Al Arabiya.
Vyhlásenie aliancie SDS, kde väčšinu majú Kurdi, nasledovalo hneď po zverejnení informácií o vstupe jej zástupcov do rokovaní s ústrednou vládou Sýrskej arabskej republiky. Jeden z politických predstaviteľov sýrskych Kurdov Salih Muslim nazval návštevu delegácie SDS v Damasku „testom skutočných zámerov režimu Bašára Asada“. Podľa neho má byť akákoľvek dohoda SDS so súčasnou vládou Sýrie chránená medzinárodnými zárukami, pretože, ako podčiarkol, „sýrsky režim je odhodlaný manipulovať a nútiť ku kapitulácii, ako sa to stalo v provincii Deraa a ďalších regiónoch Sýrie“.
Sýrske médiá v tejto súvislosti uviedli, že ešte predtým predstavitelia SDS vstúpili do priamych rokovaní s vládou v Damasku. Spolupredseda SDC Riad Darar povedal, že stretnutie delegátov arabsko-kurdskej aliancie so zástupcami ústredných orgánov sa minulý týždeň v sýrskom hlavnom meste konalo prvýkrát.
Súčasnú delegáciu SDS vedie kurdský politik Ilham Ahmed. Sýrske médiá tieto rokovania označili za „zahrievajúce kolo“. Pre budúcnosť je v pláne zahrnúť do ich programu „široké politické otázky“. Riad Darar prezradil, že to budú rokovania o „politických otázkach a otázkach zabezpečenia bezpečnosti.“
Pripomeňme, že politické krídlo SDS predtým zvažovalo vytvorenie „rokovacej platformy“ na začatie dialógu s centrálnou vládou v Damasku. Jej predstavitelia to oznámili pred 2 týždňami po stretnutí zástupcov rôznych frakcií SDS v sýrskom meste Tabka (provincia Rakka). V júni časť frakcií SDS, v ktorej podľa externých pozorovateľov došlo k rozkolu, vyhlásila svoju pripravenosť začať rokovania s Damaskom „bez predbežných podmienok“.
Sýrske médiá vysvetľujú, že situácia sa zmenila po tom, ako USA a Turecko uzavreli dohodu o sýrskej Manbijhe, ktorú niektorí kurdskí lídri v SDS vnímajú ako „zradu záujmov sýrskych Kurdov Američanmi“. Následne sa časť sýrskych Kurdov rozhodla pristúpiť na rokovania s vládou Bašára Asada.
Eugen Rusnák