Európsky parlament v doterajšej kampani využil napríklad transvesty speváčku Conchitu Wurst (viac v článku) a jeho zastúpenie na Slovensku stavilo na tzv. youtuberov a influencerov, ktorí mali ovplyvniť najmä mladú generáciu (viac v článku).
Okrem toho EP sa v oficiálnom video spote ku voľbám snaží naznačiť, že deti sa už rodia spoločne – ako Európania. Zároveň v jednej zo svojich výziev hlavnú úlohu zohrávajú predstavitelia tmavej pleti, na čo na sociálnej sieti reagovalo negatívne množstvo ľudí.
V jednom z videí sa potenciálnym európskym voličom prihovára detský hlas, ktorý hovorí, že “niektorí prišli na svet plánovane, niektorí z nás plány zmenili”. Napriek tomu, sme vraj všetci spoločne ovplyvnili tento svet ešte predtým, ako sme sa narodili.
EP vo videu navodzuje pocit, že ľudia v jednotlivých krajinách sa rodia ako Európania. “Život v nás dokáže vyvolať pocit krehkosti a samoty, ak vieme, že sa blížia zmeny a nič už nebude ako predtým. Hovorí sa, že na tento svet prichádzame sami. Nie je to tak! Od prvej sekundy sme na tomto svete spoločne.”
Kvôli globálnym výzvam a problémom je podľa EP v súčasnosti šanca zmeniť našu budúcnosť, preto sa ľudia majú zúčastniť volieb. “Spoločne môžeme presadzovať mier, rovnosť, práva a demokraciu. Každý z nás tu môže zanechať stopu, no spolu môžeme dokázať omnoho viac. Práve preto volíme.”
Ku videu na serveri YouTube Európsky parlament dodáva: “Od prvej sekundy sme na tomto svete spoločne. Každý z nás tu môže zanechať svoju stopu, no spoločne môžeme urobiť skutočné zmeny. Zvoľte si svoju budúcnosť. Európske voľby – 25. mája.”
“Okrem svojho hlasu môžete urobiť niečo naviac. Môžete tiež presvedčiť ostatných, aby išli voliť, a tak ovplyvniť to, akým smerom sa Únia bude uberať.”
Iniciatíva ďalej na svojej stránke uvádza, že Európania čelá mnohým výzvam – “migráciou počnúc, zmenou klímy či ochranou údajov končiac”. “Žijeme v čoraz globalizovanejšom svete plnom konkurencie. Zároveň referendum o brexite ukázalo, že EÚ nie je nespochybniteľným projektom. Aj keď väčšina z nás považuje demokraciu za samozrejmosť, zdá sa, že je stále viac ohrozená.”
Mnohí užívatelia sociálnych sietí namietali najmä to, že hlavnými postavami kampane je pár tmavej pleti, ktoré vraj nereprezentuje majoritnú populáciu Európy.
Iveta napísala: “Nerozumiem. Odkedy sú vzorom občanov EÚ predstavitelia afrických krajín? Zmenilo sa niečo, alebo ste proste určili, že biele obyvateľstvo musí vyhynúť a nahradiť ho čierne? Ma to byť ukážka našej popravy? A my si máme dokonca voliť predstaviteľov, ktorí nám otvorene hlásajú ako našu budúcnosť vyhynutie a uprednostnenie občanov iných kontinentov. Potom ste asi zošaleli, ak máte dojem, že toto si zvoláme dobrovoľne.”
Užívateľ Vladimír má podobný názor: “Nie je to omyl? Takáto kampaň s titulným foto patrí do Afriky a nie je to o budúcnosti Európy!” V podobnom duchu s vyjadrila aj Jarmila: “Ukážka, čo magori v EÚ chcú u nás realizovať.”
Európsky parlament v reakcii uvádza: “Žiadame diskutujúcich, aby dodržiavali zásady diskusie pod príspevkami EP. Vážime si rôznorodosť názorov, nemôžeme však tolerovať komentáre, ktoré sú urážlivé samy o sebe či voči iným užívateľom. Komentáre, ktoré sú v rozpore so zákonmi alebo našimi pravidlami, budeme mazať. Ďakujeme všetkým slušným diskutujúcim.”