Bratislava/Myjava 5. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Čo znamená hrubé skreslenie výsledkov celoplošného testovania, ktoré sa objavili v okrese Myjava a údajne aj inde? Ide iba o nejakú chybu alebo sa tým snaží niekto manipulovať verejnú mienku?
Primátor Myjavy po celoplošnom testovaní obyvateľstva na koronavírus oslovil občanov na oficiálnych stránkach mesta, poďakoval sa im za účasť, informoval ich o tom, ako testovanie prebehlo. A uviedol tam aj jednu veľmi zaujímavú vec.
„Výsledky, do chvíle než sa zverejnili (ako inak, na tlačovke) tie oficiálne, tak som bol spokojný. Potom ma to prešlo a riadne vytočilo. Potešilo ma, aká veľká bola účasť, nízke počty infikovaných, disciplinovanosť i nálada ľudí bola nad očakávania dobrá a pokojná, priateľská. Problém je, že my sme nemali právo na zoznamy, nemáme si ako urobiť nejakú analýzu, porovnať, navrhnúť riešenia. Armáda nám ich nesprístupnila, boli sme dobrí len na to, aby sme administratívu urobili, dali do krabíc a hotovo. Veľmi ma to sklamalo a len potvrdilo to, že nás páni ministri, čo sa teraz potľapkávajú, ako to oni ,zvládli‘, nemajú za nič. Nechápu, že bez ľudí, čo sa zapojili a všetko to zorganizovali, bez miest a obcí, by urobili prd,“ píše primátor Myjavy Pavel Halabrín.
A pokračuje: „No a úplne ma vytočili zverejnené výsledky. Nie sú pravdivé a niekto nevie počítať alebo zavádza a klame. Samozrejme, že sme si evidovali počty testovaných, pozitívnych a robila to každá obec, každé odberné miesto. Takže prikladám porovnanie výsledkov ktoré vláda prezentuje ako ,presné‘ a výsledkov, ktoré v okrese reálne boli dosiahnuté. Keďže od 0,7 sa okresy testujú znova, môže nám to byť jedno. Ale nie je a budem sa kompetentných dotazovať, ako je to možné,“ píše primátor na stránke mesta Myjava a prikladá podrobnú štatistiku testovania na jednotlivých odberných miestach v okrese (viď TU).
Podľa oficiálnych výsledkov testovania sa v okrese Myjava počas dvoch dní celoplošného testovania dalo otestovať 17 753 občanov, z ktorých malo byť 249 označených ako pozitívnych, čo predstavuje 1,40 percenta. Avšak evidencia, ktorú si paralelne na každom odbernom mieste viedli aj sami pracovníci z okresu, je úplne iná! (Písali sme o tom aj TU)
Nezávislá „domáca“ štatistika zaznamenala na jednotlivých odberných miestach tieto počty: Brestovec 596 testovaných / 8 pozitívnych, Brezová pod Bradlom 3008/23, Bukovec 414/0, Hrašné 267/0, Chvojnica 234/2, Jablonka 237/3, Kostolné 697/5, Košariská 451/3, Krajné 1024/12, Myjava 8221/58, Podkylava 572/1, Polianka 349/0, Poriadie 546/7, Priepasné 221/1, Rudník 676/7, Stará Myjava 571/13, Vrbovce 1109/2. Spolu to znamená 19 193 testovaných a z toho 145 pozitívnych, čo predstavuje iba 0,76 percenta.
Teda oficiálny výsledok sa od záznamov „domácich“ pracovníkov, ktorí sa ako členovia odberných tímov zúčastňovali testovania, výrazne líši: oficiálne miesta uvádzajú účasť o 1440 testovaných občanov menšiu, avšak tvrdia, že pozitívnych bolo o 104 viac ako zaznamenala domáca štatistika. Percento infikovaných je tak oficiálne uvádzané o 86 percent vyššie, než zistili „domáci“.
Podobné nezrovnalosti údajne zaznamenali aj v iných okresoch. Ako je to možné? Ide len o chybné počítanie? Iste, chybička sa môže stať. Druhá možnosť je, že by tým niekto teoreticky mohol chcieť niečo manipulovať. Aký zmysel by to malo?
Nebudeme konšpirovať, ale skúsme si len tak teoreticky rozobrať, čo by kto mohol získať tým, že by v štatistikách umelo zvyšoval percento pozitívnych. Možností je niekoľko.
Dávalo by to zmysel, keby reálne percentá premorenosti slovenskej populácie boli nízke a niekto by z nejakého dôvodu potreboval mať koronovú hystériu čo najviac zveličenú a obyvateľstvo čo najviac tým cirkusom hypnotizované.
Dávalo by to zmysel aj vtedy, keby sa zistilo, že tie testy sú zlé, fatálne zlyhali a tomu, kto ich v mene štátu kúpil, hrozí obrovský škandál – a tak by sa snažil zvýšiť ich účinnosť aspoň evidenčnou kreativitou.
A napokon, dávalo by to zmysel aj v prípade, ak by niekto chcel pred zahraničím aj domácim publikom „predať“ nezmyselné a neúčinné plošné testovanie ako bombastický úspech a za tým účelom by v prvom kole umelo zdvihol percento pozitívnych, aby potom v druhom kole mohol namerať nižšie hodnoty a konštatovať, že výsledkom akcie je podstatné zlepšenie.
Ale to je iba také teoretizovanie. Žiadna z uvedených možností nám k antikorupčnej a transparentnej vláde Igora Matoviča nepasuje, a tak si myslíme, že najskôr tu máme len do činenia s nejakými myjavskými neporiadnikmi, ktorí pod vplyvom domáceho páleného darebne zapisovali testovaných. Najskôr to bude tak.
Ivan Lehotský