Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto: Pixabay; Screenshot)
Médiá i politici sa všemožne snažia zjednodušiť vzťah medzi ľuďmi a informáciami a medzi informáciami navzájom. Médiá i politici majú niečo spoločné – ich postoje sú stranícke. Preto im vyhovuje zúžiť vnímanie informácií a vzťahu k nim na hybridnú vojnu. V mnohom to pripomína komunisticko fašistické: “Kto nie je s nami, je proti nám!” Takýto postoj k informáciám však vôbec nemá nič spoločné s demokraciou, ani s jej obranou, ako sa nás snažia presvedčiť
Agentúra SANEP nedávno robila prieskum pre české záujmové združenie Společnost pro obranu svobody projevu. Samo združenie uvádza ako svoje poslanie podporu slobody slova ako základnej podmienky demokracie a obranu proti novým formám cenzúry na sociálnych sieťach (ktoré sa stávajú hlavnými verejnými fórami občianskej diskusie). Výsledky prieskumu boli alarmujúce a nemáme dôvody sa domnievať, že by sa na Slovensku výrazne líšili. Až 54,7 % opýtaných sa bojí otvorene vyjadriť svoje názory. Z nich sa 57,9 % bojí výpovede alebo kárnej diskriminácie v zamestnaní a až 51,8 % šikany na internete. Najviac sa boja vyjadrovať o migrácii (50,8 %), Očkovaní, zdravotníckych opatreniacha covide (18,7 %), témach týkajúcich sa gender otázok, manželstva a rodiny (42,9 %).
Až 56,8 % si myslí, že sa do našich životov vracia cenzúra a obmedzovanie slobody prejavu. S prejavom cenzúry sa stretlo, alebo má v okolí niekoho, kto sa s ňou stretol, až 59,7 %. Najčastejšie boli cenzurované médiá alebo profily, ktoré títo ľudia sledujú (71,2 %).
So zjedodušeným vládnym a mediálnym pohľadom na informácie nesúhlasí až 64,4 %, nepravdivé informácie sú podľa nich proste súčasťou života a bojovať s nimi sa má diskusiou a vzdelávaním. Šokujúci je pohľad respondentov na to, kto je pôvodcom nepravdivých informácií: 67,7 % je presvedčených, že sú to vládni politici, 59,6 % si myslí, že sú to verejnoprávne médiá a zo šírenia nepravdivých informácií až 56,2 % obviňuje mainstreamové médiá. Z rovnakého prehrešku obviňuje opozičných politikov 45,8 %.
Pri takomto výsledku prieskumu by sa mala vláda i médiá zamyslieť, kde robia chybu, a prečo im tak veľká časť spoločnosti neverí. Reakcia však bola diametrálne odlišná ale priamo potvrdzujúca výsledky prieskumu. Společnost pro obranu svobody projevu na svojom profile uvádza: “Výsledky byly natolik znepokojivé, že jsme se ocitli v hledáčku Centra proti hybridním hrozbám Ministerstva vnitra České republiky.” To len potvrdzuje, čo sme napísali: postoj politikov i médií sa redukuje na totalitné čiernobiele videnie. A práve to je pre demokraciu veľmi nebezpečné.
Dá sa teda parafrázovať výrok kolujúci na facebooku: “Ak má niekto pravdu, bráni sa argumentom a diskusiou. Ak nie, bráni sa cenzúrou.” Potrebu novej legislatívy v oblasti slobody slova odmieta 64,9 % respondentov, súčasná legislatíva, ktorá tresce výzvy k násiliu, šírenie poplašných správ a detskej pornografie sa im zdá dostačujúca. “Kto nie je s nami, je proti nám”, je totalitný blud na zjednodušenie techniky vládnutia. Ale je natoľko lákavý, že sa k nemu uchyľujú aj vlády bijúce sa do pŕs v mene demokracie. A pre tých jednoduchších, ktorí sa nad slovom demokracia ani nezamyslia, je dostatočným argumentom na zapchatie úst každému, “kto nie je s nami”. Ak sa kvôli výsledku prieskumu Centrum proti hybridným hrozbám zameria na jeho objednávateľa, dokazuje to, že hybridné hrozby sú len zámienkou na cenzúru.