Bratislava 19. júna 2023 (HSP/Facebook/Foto:TASR – Martin Baumann)
Prípadnej opätovnej prezidentskej kandidatúre Zuzany Čaputovej a jej možnostiam na zisk postu generálnej tajomníčky NATO, sa vo svojom najnovšom príspevku venoval Juraj Draxler, bývalý minister školstva
“Zuzanu Čaputovú môžu stále spraviť generálnou tajomníčkou NATO. Naši novinoví komentátori klamú, že prezidentka sa stále nerozhodla, či bude budúci rok znovu kandidovať, lebo sa možno cíti unavená funkciou. V skutočnosti je stále v hre o NATO,” upozornil Draxler na už dávnejšie spomínanú možnosť.
Exminister školstva následne vymenoval dôvody: “Pre Američanov by mal takýto ťah výhody ale aj nevýhody. Tou najdôležitejšou výhodou je, že by sa politikom východnej Európy dalo jasne najavo, že ich služby budú bohato odmenené. Zuzana Čaputová sa nijako neangažovala v boji za ekonomickú pomoc Ukrajine či bežným Ukrajincom. Zato bola mimoriadne poslušnou propagandistkou. Nahrala videá v zlej ruštine, ktorými sa akoby obracala na ruských vojakov. V ukrajinskom parlamente citovala prominentnú LBGT nebinárnu protiputinovskú autorku Mashu Gessenovú. Silno sa zasadzuje za dodávky zbraní na Ukrajinu. Ak by dostala jednu z najlepšie platených a okázalých pozícií vo svetovej politike, bol by to silný impulz ďalším východoeurópskym politikom, že takto postupovať sa oplatí.”
“V tomto konkrétnom smere ale má konkurentku v osobe estónskej premiérky Kaje Kallasovej. Nevýhody tohto ťahu sú dve. Prezidentka je síce poslušná, ale na danú úlohu je predsa len lepšie mať niekoho aj poslušného aj skúseného a zručného. A druhou, aj keď z pohľadu istých klík len drobnou, nevýhodou je, že tu na Slovensku by daný ťah skôr ťažko poškodil tunajších neoconov, nazývaných aj progresívci. Národ je už tak dosť vydráždený obrannou zmluvou s USA či dodávkami zbraní na Ukrajinu. Takéto očividné vyznamenanie za poddanú rolu by len naštvalo ďalších ľudí u nás. V hre je ešte britský minister obrany Wallace. Ale Nemci a Francúzi nejako extra nechcú Brita. A tak v skutočnosti najviac pravdepodobnou možnosťou je, že na poste ostane Stoltenberg. Rozhodnúť by sa mali najneskôr do summitu NATO vo Vilniuse na budúci mesiac, ale kľúčové rozhodovanie prebieha práve v týchto dňoch,” pokračoval.
“To sa nijako nevylučuje s tým, že našej prezidentke prípadne ponúknu nejakú inú medzinárodnú rolu. Koniec-koncov, isté kruhy ju medzinárodnými gestami podporovali už predtým, ako sa stala prezidentkou. Ale najpravdepodobnejšia možnosť je, že sa Zuzana proste budúci týždeň či ten ďalší zobudí, po negatívnej správe z Washingtonu a čírou náhodou práve vtedy príde k názoru, že o tú prezidentku na jar predsa len znovu zabojuje,” zdôraznil na záver.
Čaputová a NATO
Informácie o možnom dosadení prezidentky Zuzany Čaputovej na post generálnej tajomníčky NATO sa objavili aj v medzinárodnej tlači. S touto informáciou prišli postupne dve zahraničné médiá. Prvým boli v novembri 2022 americké noviny New York Times. Tento rok sa pridal bruselský Politico.
Obe médiá vychádzajú z toho, že novým generálnym tajomníkom by mala byť žena, ideálne z východného krídla NATO.
Okrem Čaputovej sa spomína aj estónska premiérka Kaja Kallasová.
Podľa ďalších informácií je vážnou kandidátkou šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Prezidentská kandidatúra
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) začína inklinovať k názoru, že sa Zuzana Čaputová nebude opätovne uchádzať o prezidentský mandát. Priznal to v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.
“Doteraz som bol presvedčený, že bude kandidovať, no začínam o tom mať pochybnosti a je dosť možné, že nebude kandidovať,” uviedol, pričom naznačil, že za rozhodnutím nekandidovať môže byť i ponuka funkcie v európskych či globálnych štruktúrach. Zopakoval, že bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok by bol dobrým kandidátom na prezidenta.
SMER-SD nepodporí Čaputovú
Predseda strany Smer-SD Robert Fico víta, že prezidentka Zuzana Čaputová zvažuje, že by v prezidentských voľbách 2024 nekandidovala. Podľa neho na post nebola pripravená.
Smer-SD by v prípadnej kandidatúre nepodporil súčasnú prezidentku Zuzanu Čaputovú ani bývalého šéfa slovenskej diplomacie Ivana Korčoka. Navrhuje, aby opozícia hľadala silného, národne orientovaného človeka.
“Viackrát som predpovedal, že dopadne ako pán Kiska, pretože pre Slovensko neurobila vôbec nič. Kým pre Ukrajinu alebo pre Spojené štáty úplne všetko,” zdôraznil Fico.
“Ani slovom sa nezastala ľudí. Keď boli šikanovaní a zbytočne zomierali počas pandémie Covidu-19. Robila reklamu očkovaniu a označovala ho za slobodu. Ani slovom sa nezastala ľudí, keď ich médiá označovali za dobytok a svine, ktoré mali od bolesti kvičať na bitúnku len preto, lebo mali iný názor na pandémiu,” povedal.
“Ani slovom nenamietala darovanie podstatnej časti slovenskej výzbroje Ukrajine. Okamžite podpísala pre Slovensko absolútne nevýhodnú obrannú zmluvu so Spojenými štátmi,” pokračoval.
Predseda SMER-SD zároveň vyhlásil, že rozhodnutie, či prezidentka opäť bude, alebo nebude kandidovať, “nie je v jej rukách.”
Dodal, že “ako si ju sorosovský tretí sektor a médiá vybrali za prezidentku a doslova prevalcovali verejnosť neskutočnou volebnou kampaňou, tak aj dnes je v rukách tých istých ľudí.”
Prečítajte si tiež:
Kollár: Je dosť možné, že Čaputová nebude znovu kandidovať
Zuzana Čaputová by mala prestať hrať falošné divadlo a ospravedlniť sa národu
Čaputová sa vyjadrila k opätovnej kandidatúre na post hlavy štátu