Bratislava 14. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Aktualizované 14. novembra 19:42
Pri vyšetrovaní prípadu košického policajta obvineného zo zabitia zaistenej osoby sa pracuje s viacerými verziami motívu útoku. Po štvrtkovom zasadnutí Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť to povedal šéf Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislav Zurian. Priblížil, že k útoku na zaistenú osobu došlo v sanitárnej miestnosti obchodného domu. Prítomný bol aj ďalší policajt, ktorý zatiaľ nebol obvinený. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) zdôraznil, že zodpovednosť za skutok sa vyvodí
Na výbore podľa ministra zazneli odpovede na všetky potrebné otázky. Ukázali podľa neho, že šlo o individuálne zlyhanie policajta, ktoré označil za neprijateľné. “Išlo o skutok, ktorý sa nikdy nemal stať,” povedal minister novinárom. Dodal, že zástupcovia Policajného zboru konali správne a za bezchybný označil aj postup ÚIS. Motív útoku sa podľa neho ešte vyšetruje.
Šutaj Eštok sa podľa svojich slov nebojí zodpovednosti, no odmieta, aby sa pre jeden prípad vytváral tlak, že za každého policajta je zodpovedný minister vnútra. Avizuje systémové opatrenia vrátane zavedenia telových kamier pre policajtov či rozšírenia psychotestov aj pre policajtov v útvaroch, v ktorých sú v kontakte s občanmi. “Chýba nám parameter priebežného psychologického vyšetrenia,” doplnil policajný prezident Ľubomír Solák. Riešením podľa neho je zaviesť celoplošne priebežné psychologické vyšetrenia po napríklad desiatich, 15 rokoch v službe.
Zurian ozrejmil, že obvinený policajt mal po spáchaní skutku niekoľko dní voľno. ÚIS získal informáciu, že po útoku mal prísť do obchodného domu a komunikovať napríklad s pracovníkom SBS. Nepovažuje za chybu, že rozhodnutie o väzobnom stíhaní prišlo až o niekoľko dní po skutku, pretože procesne sa nedal vyhodnotiť skôr, čakalo sa napríklad na kamerové záznamy.
Podľa vyšetrovania ÚIS došlo k násilnej činnosti na osobe v sanitárnej miestnosti obchodného domu po tom, čo ju do nej priviedol pracovník SBS. Osoba mala totiž vziať z regálu fľašu a odpiť z nej. Policajt podľa Zuriana udrel osobu do brucha, keď spadla, začal ju udierať do tváre. Následne osobu vzali na policajné oddelenie.
Pravdivá verzia prípadu sa podľa Zuriana začala vynárať na povrch až po výsledkoch pitvy, ktorá ukázala násilnú smrť osoby. Solák doplnil, že následne sa ukázali nezrovnalosti v policajných záznamoch. Najprv totiž policajti tvrdili, že osoba bola značne pod vplyvom alkoholu, zaspala a preto zavolali záchranku. Záchranári zase dostali informáciu, že osoba mala pri úteku pred policajtmi spadnúť.
Policajt mal počas služby 5. novembra spôsobiť mužovi zaistenému pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým na druhý deň v nemocnici podľahol. V utorok (12. 11.) ho obvinil vyšetrovateľ ÚIS a hrozí mu trest 12 až 15 rokov odňatia slobody. Policajt bude stíhaný väzobne, voči rozhodnutiu podal sťažnosť.
Pri policajnom zásahu v Košiciach išlo o zlyhanie jednotlivca
Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Richard Glück dnes zvolal mimoriadne zasadnutie výboru, a to v súvislosti s policajným zásahom v Košiciach, kedy policajt pri výkone služby zabil človeka.
R. Glück v úvode uviedol, že cieľom výboru bolo pýtať sa ministra vnútra, prezidenta Policajného zboru a riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), čo sa stalo, prečo rukou policajta vyhasol ľudský život. „Za členov výboru koalície môžem povedať, že my sme v tomto konzistentní. My sme poukazovali na zlyhania policajtov aj v minulosti, pretože policajti to majú jasne zadefinované, čo majú robiť. Predovšetkým majú chrániť ľudí, majú pomáhať a chrániť. Nemôžu policajti zneužívať svoje právomoci a nemôžu policajti agresívnym spôsobom konať a spôsobom takým, ktorý má za priamy následok smrť človeka. To je neprípustné,” uvádza R. Glück.
Ako predseda výboru priblížil, že ÚIS postupoval správne a tak, aby páchateľ bol zadržaný, obvinený a bol naňho podaný návrh na väzobné stíhanie, čo podozrivý v tejto chvíli je.
R. Glück ocenil, ako sa inšpekcia k danej veci postavila, pričom v tomto prípade ide o individuálne zlyhanie policajta, nie systémové.
Dodal, že na výbore boli prednesené možné návrhy riešení, jeden z nich je inštalácia kamier na uniformy a tiež monitorovanie priestorov, kde sa vedú výsluchy osôb bezprostredne po spáchaní skutku.
Pokiaľ by v služobnom spise tohto policajta by bolo preukázané, že sa jedná o osobu, ktorá má problémy so správaním alebo niekedy bola agresívna, dalo by sa hovoriť o systémovom probléme. No jedná sa o policajta, ktorý je v službe 22 rokov a nikdy sa nedopustil násilných disciplinárnych konaní.
„Je potrebné prijať veľmi jasné a celospoločensky jednotné stanovisko o tom, že policajti nemôžu mlátiť ľudí, nemôžu zneužívať svoje právomoci a musia byť či už vnútorne disciplinárne stíhaní alebo ak porušia Trestný zákon, Trestný poriadok alebo Zákon o Policajnom zbore, tak aj trestnoprávne stíhaní,”… uzavrel Richard Glück.
PS aj SaS vidia pri kauze policajta problém systému, KDH hovorí o psychotestoch
Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR za PS a SaS tvrdia, že v prípade košického policajta obvineného zo zabitia nešlo o individuálne zlyhanie, ale ide o systémový problém. KDH vyzýva na prehodnotenie efektivity psychotestov v polícii. Exminister vnútra a poslanec Roman Mikulec zdôraznil, že priamu zodpovednosť za prípad majú niesť minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) i šéf polície Ľubomír Solák. Uviedli to po štvrtkovom zasadnutí Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, ktoré prebiehalo vo vyhradenom režime.
Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby sa začal touto témou zaoberať. V parlamente by PS chcelo odvolávať ministra vnútra. Poslanec Juraj Krúpa (SaS) taktiež nesúhlasí s tým, že by šlo o individuálne zlyhanie policajta. Ide podľa neho o systémovú chybu, pretože prípady policajnej brutality sa opakujú. Pýta sa, koľko prípadov policajnej brutality už bolo zametených pod koberec. Mária Kolíková (SaS) nerozumie konaniu druhého policajta, ktorý mal byť pri skutku prítomný. Podľa Kolíkovej mal byť postavený mimo služby.
Policajti sú podľa KDH frustrovaní a je ich málo. Žiada preto systémové zmeny. Poslanci KDH ocenili, že na výbor prišiel aj minister, riaditeľ ÚIS a šéf polície, ktorí sa snažili detailne informovať o prípade aj priebehu vyšetrovania.
Poslanci za KDH na výbore navrhovali, aby sa prehodnotila efektívnosť skúmania psychologickej spôsobilosti policajtov v službe. Pomohlo by to podľa nich predísť v čo najväčšej možnej miere policajnej brutalite. “Policajt nie je stroj, je to človek, ktorý znáša obrovskú dávku stresu a negatívnej emócie. Policajná práca je psychicky a fyzicky náročná, lebo policajt dennodenne rieši konflikty, je pod obrovským tlakom, ktoré majú vplyv na jeho psychiku a je prirodzené, že psychický stav sa môže meniť. Preto navrhujeme k všeobecnému psychologickému vyšetreniu, ktoré je ale skôr zamerané na dopravu, vykonávať aj osobnostné psychotesty policajtov,” uviedol František Majerský (KDH).
Mikulec pripomenul, že je ťažké predvídať konanie policajta a súhlasí, že ide o individuálne zlyhanie. Za závažnejšie považuje to, že vedľa policajta stál kolega, ktorý je stále v službe. Podľa Mikulca by mala byť vyvodená zodpovednosť aj voči druhému policajtovi.
Gašpar: Ak sa ukáže zlyhanie druhého policajta, mal by byť prepustený z Policajného zboru
Ak by sa preukázalo, že druhý prítomný policajt mohol v prípade zabitia zaistenej osoby v Košiciach zabrániť útoku, mal by byť prepustený z Policajného zboru (PZ). Uviedol to podpredseda Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar (Smer-SD) po štvrtkovom zasadnutí brannobezpečnostného výboru. Šéf výboru Richard Glück (Smer-SD) víta zámer telových kamier, vie si predstaviť aj monitorovanie miestností na policajných staniciach, kde prebiehajú výsluchy.
Gašpar si myslí, že druhý policajt už mal byť prepustený z PZ. Pochybil podľa neho vo viacerých rovinách. “To, že nezakročil, keď jeho kolega páchal trestný čin, je tá najzákladnejšia vec. Za to zrejme bude niesť aj trestnoprávnu zodpovednosť,” skonštatoval pred novinármi. Ďalším problémom podľa neho je, že si spolu s obvineným policajtom mali vymyslieť obsah úradného záznamu. Podľa Gašpara sa nemusí čakať na obvinenie, aby z polície niekoho prepustili. Nechce však robiť dopredu súdy. “Som určite za to, že pokiaľ sa preukáže, že mohol tomu zabrániť a že si do záznamu vymýšľali udalosti, nemá čo robiť v Policajnom zbore,” povedal Gašpar.
Na výbore sa podľa Glücka členovia dozvedeli, že policajná inšpekcia postupovala správne. Dodal, že podľa poskytnutých informácií obvinený policajt za 22 rokov v službe nečelil disciplinárnemu konaniu za násilnosti. Nie je podľa neho vylúčené, že budú obvinené v prípade aj ďalšie osoby vrátane druhého policajta.
Gašpar doplnil, že treba zisťovať, do akej miery treba vyvodzovať zodpovednosť voči priamemu nadriadenému policajta, ktorý zlyhal. Zdôraznil, že zatiaľ ide o individuálne zlyhanie, pričom Policajný zbor tvorí veľká masa ľudí. “Keby mal policajný prezident alebo minister odstupovať za každé z týchto zlyhaní, musel by do roka odstupovať niekoľkokrát,” dodal. Zaujímalo by ho, či sa zmeny v správaní dali zistiť už pred incidentom a či sa dalo predísť skutku. “Očakávam, že v tomto smere ešte budú prebiehať vyšetrovania,” povedal.
Prečítajte si tiež:
- Súd poslal košického policajta obvineného zo zabitia do väzby
- Prípad policajného násilia v Košiciach: Minister Šutaj Eštok prehovoril