Niger 4. augusta 2023 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)
Minulotýždňový prevrat v Nigeri zvádza Európu a Spojené štáty k tomu, aby ustúpili od svojej požiadavky, že medzinárodný poriadok založený na pravidlách si vyžaduje, aby žiadna krajina nenapadla inú krajinu, pokiaľ ju táto krajina nenapadne, píše Larry Johnson
Samozrejme, Západ toto “pravidlo” ignoroval v Iraku, Afganistane, Líbyi a na Balkáne, ale dôslednosť nie je silnou stránkou Washingtonu, Londýna ani Paríža. Doteraz bolo pokrytectvo Západu tlmené, keď odsudzoval “nezákonnú” ruskú inváziu na Ukrajinu. To sa však čoskoro zmení. Na rozdiel od Ruska, ktoré 9 rokov sledovalo, ako Ukrajina ostreľuje rusky hovoriacich Ukrajincov, Niger nezaútočil na občanov USA ani Európy. Nie. Jednoducho urobil krok, ktorým si vydobyl kontrolu nad uránom ťaženým v Nigeri.
Reakcia Západu je predvídateľná – bieli cudzinci sú evakuovaní, zatiaľ čo Spojené štáty a Francúzsko údajne pripravujú vojenskú operáciu na zvrhnutie osnovateľov prevratu. Olej do ohňa prilialo aj to, že noví nigérijskí vojenskí predstavitelia údajne zatvorili americkú vojenskú základňu, na ktorej sa nachádza flotila bezpilotných lietadiel. Do akcie sa zapojilo Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) na čele s Nigériou. ECOWAS hrozí vojenským zásahom proti Nigeru, ktorý je tiež členom ECOWAS.
To sa nepáči novým vojenským predstaviteľom Nigeru:
Vodca povstalcov: Niger nepodľahne nátlaku a nevráti Bazuma do funkcie prezidenta
Abdurrahman Tchiani tiež povedal, že francúzskych občanov v republike nikto neohrozuje, nie sú dôvody na ich evakuáciu
Niger nepodľahne medzinárodnému tlaku, armáda, ktorá prevzala moc v krajine, neobnoví Mohameda Bazuma vo funkcii prezidenta krajiny. V stredu to v štátnej televízii vyhlásil vodca Národnej rady pre záchranu vlasti generál Abdurachman Tchiani, ktorého povstalci vyhlásili za hlavu štátu.
Niger sa neskloní pod regionálny a medzinárodný tlak, aby obnovil funkciu prezidenta Bazuma, cituje ho agentúra Reuters.
Tchiani tiež poznamenal, že nikto v Nigeri neohrozuje francúzskych občanov a nie sú dôvody na ich evakuáciu. “Francúzi nemajú objektívny dôvod opustiť Niger,” cituje ho agentúra Agence France Presse. “Francúzski občania sa v Nigeri nikdy nestali predmetom žiadnej hrozby.”
Francúzsko začalo evakuovať svojich občanov z Nigeru 1. augusta. 600 z 1,2 tisíc Francúzov registrovaných na veľvyslanectve v tejto africkej krajine podľa úradov vyjadrilo želanie vrátiť sa domov. Ich príklad bude nasledovať približne 800 občanov Belgicka, Nemecka, Grécka, Dánska, Luxemburska a ďalších krajín.
Niger nie je sám, aspoň pokiaľ ide o rétorickú podporu – Guinea, Mali a Burkina Faso (tiež členovia ECOWAS) varujú, že akýkoľvek útok na Niger bude považovaný za útok na ne. Bude zaujímavé sledovať, ako sa k tomuto vznikajúcemu konfliktu postavia Rusko, Čína a India.
Závislosť Európy, najmä Francúzska, od nigerského uránu núti Západ odložiť masku neochvejného ochrancu demokracie. Nejde o obnovenie demokratického režimu v Nigeri (rovnako ako bol tento princíp odhodený na Majdane na Ukrajine v roku 2014). Ide o kontrolu základného hospodárskeho zdroja, ktorý Francúzsko a zvyšok Európy potrebujú. K čertu s demokraciou a právom nigérijského ľudu na kontrolu svojich zdrojov; Francúzsko má v úmysle presadiť svoju kontrolu nad svojou de facto kolóniou.
Tí, ktorí sa spoliehajú na to, že logika a rozum ochladia napätie a prinesú diplomatické riešenie, by mohli dúfať, že sa im podarí chytiť mastodonta, ktorý sa plazí po nigérijskej púšti. To sa nestane. Tento chlpatý predok slonov je už dávno preč. Budeme svedkami zániku schopnosti Francúzska prikázať svojim sluhom v Nigeri, aby priniesli urán a aby tak urobili s ochotou?
Prečítajte si tiež: