Stalo sa to po druhýkrát, čo orgány OSN museli nájsť nové miesto stretnutia. V minulosti to bola Brazília, ktorá stretnutie pôvodne schválila a potom po nástupe pravicového prezidenta Jaira Bolsonara od plánov ustúpila.
Delegáti klimatického samitu COP25 sa teraz snažia narýchlo prispôsobiť sa zmene miesta konania konferencie. Medzi nimi je aj tínedžerka – švédska aktivistka Greta Thunbergová, ktorá sa momentálne nachádza v Kalifornii, kde sa zastavila na svojej nízko emisnej ceste zo Švédska do Čile.
Thunbergová pôvodne prišla do New Yorku na klimatický samit OSN v auguste, a to po 14-dňovej ceste cez Atlantik na plachetnici. Na samite sa potom dostala na titulky denníkov po celom svete pre svoj prejav, kde nadávala svetovým vodcom za ich nečinnosť v súvislosti s klimatickou krízou.
„To je všetko zle, ” povedala. „Nemala by som tu byť. Mal by som byť v škole na druhej strane oceánu,” a dodala „Ako sa opovažujete! Ukradli ste mi moje sny a moje detstvo prázdnymi slovami! A napriek tomu som jedna z tých šťastných.”
Počas svojho pobytu v Amerike Thunbergová cestovala len vlakom a od Arnolda Schwarzeneggera si neskôr požičala elektrické auto. Aktivistka, ktorá zásadne odmieta lietať z dôvodu emisií uhlíka, má teraz problém dostať sa naspäť na Európsky kontinent.
Krátkodobá zmena miesta konania samitu COP25 aktivistku postavila pred ťažko riešiteľnú situáciu a preto na svojom tweeterovom účte oznámila, že potrebuje nutne odvoz do Španielska.
„Ukázalo sa, že som cestovala polovicu sveta, zlým smerom… Keby mi niekto mohol pomôcť nájsť dopravu, bola by som vďačná,” tweetovala z Los Angeles.
Reakcie na Thunbergovej prosbu na sociálne médiách týkajúce sa dopravy boli zmiešané. Od rôznych ponúk podpory až po návrhy, podľa ktorých by sa mala vrátiť do školy, aby si preštudovala niečo o leteckej doprave.
Španielska ministerka pre ekologickú transformáciu Teresa Riberová reagovala na Gretinu výzvu a v sobotu na Twitteri uviedla: „Milá Greta, bolo by skvelé mať Ťa tu v Madride. Urobila si dlhú cestu a pomohla nám všetkým otvoriť myseľ a vylepšiť činnosť. Radi by sme Ti pomohli prekonať Atlantik. “
To, ako sa Greta dostane naspäť sa určite dozvieme čoskoro. Jedna možnosť tu existuje už teraz, a to vlakom na Aljašku, potom na nejakom člne prepádlovať Beringovo more smerom Kamčatka, z Vladivostoku sa prepraviť po Transibírskej magistrále do Moskvy a odtiaľ ďalej, tak isto vlakom do Madridu. Je však už teraz dosť nepravdepodobné, že sa Greta rozhodne práve pre túto alternatívu. Oveľa pravdepodobnejšie je, že sa znovu nájde nejaký ten milionár, ktorý ju preplaví naspäť do Európy na super ekologickej plachetnici.
Andrea Lopatková