Bratislava 15. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Aktualizované 15. mája 16:00
Rýchlosťou blesku sa po amerických sociálnych sieťach začala šíriť oficiálne nepotvrdená informácia o smrti finančníka a filantropa Georgea Sorosa. Jedným z prvých, ktorý túto informáciu zverejnil bol bloger Matt Wallace, ktorý sa označuje za poradcu Elona Muska. Soros mal údajne zomrieť na infarkt. Stránky zaoberajúce sa “Fact Check” tvrdia, že správa nie je pravdivá
„Kolujú zvesti, že George Soros práve zomrel na infarkt,” uviedol bloger Matt Wallace na sociálnej sieti. Nič bližšie však k tomu neuviedol. Jeho tweet sa objavil dnes na sociálnej sieti.
Sám George Soros neskôr poprel fámy o svojej smrti. “Fámy, že som dostal infarkt, sú úplne nepravdivé. Som živý a zdravý,” napísal 92-ročný finančník na svojej stránke na Twitteri.
Kto je Soros
Meno Georga Sorosa sa stalo celosvetovo známym súbežne so znehodnotením libry – v noci z 15. na 16. septembra 1992, keď si požičal a okamžite aj predal miliardy libier. Väčšinou za doláre a nemecké marky. Tým, že začal lacno a v masívnych množstvách predávať libru, vedel, že spôsobí pokles jej ceny. Zaplavil ňou trh a neúmerne tak zvýšil ponuku. Soros si požičal libru, ktorá stratila na hodnote a potom ju vrátil. Rozdiel medzi cenou predtým a potom mu zostal vo vrecku. Za jeden deň zarobil 1 miliardu libier. Spojenému kráľovstvu tak vznikla škoda vo výške 3,3 miliardy libier.
Na Slovensku je Georg Soros spájaný s voľbami, ktoré sa uskutočnili v roku 1998. Práve Sorosove peniaze plynúce cez rôzne nadácie a fondy mali stáť za odstavením premiéra Vladimíra Mečiara. George Soros na Slovensku zviedol aj súboj s ponovembrovými národovcami (november 89 – nežná revolúcia) o terajšiu budovu Národnej rady. Ten chcel budovu NR SR odkúpiť za niekoľko miliónov dolárov a zriadiť tam Stredoeurópsku univerzitu zameranú najmä na politiku, ekonomiku a spoločenské vedy. Sorosova univerzita mala v tej dobe zohrať významnú úlohu v rozvoji občianskej a liberálnej identity v slovenskej spoločnosti.
Americký finančník a filantrop maďarského pôvodu Georg Soros (Schwartz György), krátko po novembri ’89 pricestoval na Slovensko a do oka mu padla ešte nedokončená budova NR SR, ktorú chcel odkúpiť za niekoľko miliónov dolárov a po jej dokončení v nej zriadiť Stredoeurópsku univerzitu zameranú najmä na politiku, ekonomiku a spoločenské vedy.
Po prevalení sa informácie o možnom odkúpení budovy SNR prišli rýchle reakcie a to hlavne od národne orientovanej časti slovenskej verejnosti. Štúrova spoločnosť uverejnila v tlači list, kde podľa nej umiestnenie univerzity do budovy pôvodne koncipovanej ako SNR neprichádza do úvahy: „Vonkoncom neprijateľné je, aby sa takto dialo z nadácie maďarského podnikateľa v USA Georga Sorosa. Predpokladáme, že tento náš postoj nemusíme nijako osobitne rozvádzať.”
K Štúrovej spoločnosti sa pridalo viacero slovenských historikov: „My, slovenskí historici a ostatní vedeckí pracovníci, sme proti akémukoľvek znevažovaniu najvyššieho orgánu štátnej moci na Slovensku – Slovenskej národnej rady. Za takéto znevažovanie pokladáme aj pokusy zbaviť SNR jej účelovej budovy.”
Odpor veľkej časti slovenskej spoločnosti i organizovanie národných demonštrácií viedlo k tomu, že celý projekt umiestnenia Stredoeurópskej univerzity na Hradnom vrchu odišiel do stratena. Napovedá tomu aj vtedajší postoj predsedu SNR Schustera, ktorý v danej veci nijako nekonal.
Jedna z verzií však hovorí, že samotný George Soros poľavil v tlaku na slovenských politických predstaviteľov a nakoniec sa sám vzdal myšlienky zriadenia svojej univerzity v Bratislave. Hlavným dôvodom mala byť jeho návšteva na jednej z národných demonštrácii, ktoré organizovali národné sily (SNS, Štúrova spoločnosť, Matica slovenská) a ktoré sa niesli v búrlivej atmosfére a ich cieľom bolo osamostatnenie sa Slovenska. Soros sa zúčastnil na demonštrácii inkognito a po vypočutí si skandovania viacerých „nacionalistických” hesiel radšej vraj „zbalil kufre” a univerzitu napokon založil v Budapešti. To, že sa Soros demonštrácie zúčastnil potvrdzuje aj László Szigeti: „Hovoril mi, že to chce vidieť, že ho tam mám zobrať. Ja hovorím, to ti neprajem. On na tom trval a išli sme. Stáli sme tam asi 20 – 30 minút, chvalabohu ho nikto nespoznal.”
PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Namiesto slovenského parlamentu Sorosova univerzita? Aj takto to mohlo dopadnúť