Mexiko 18. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR)
Spisovateľov zdravotný stav sa začal vážne komplikovať koncom marca, keď ho v hlavnom meste Mexika hospitalizovali s infekciou pľúc a močových ciest
Vo veku 87 rokov zomrel vo štvrtok kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez, autor svetoznámeho románu Sto rokov samoty a laureát Nobelovej ceny za literatúru za rok 1982. Oznámili to úrady a médiá v Mexiku, kde žil viac ako tri desaťročia. Spisovateľov zdravotný stav sa začal vážne komplikovať koncom marca, keď ho v hlavnom meste Mexika hospitalizovali s infekciou pľúc a močových ciest.
Lekári mu po ôsmich dňoch hospitalizácie povolili návrat domov, pričom jeho stav označili za “krehký” ale stabilizovaný. Od minulotýždňového prepustenia z nemocnice sa podroboval kyslíkovej terapii. V mexických médiách sa v tejto súvislosti objavili fámy o tom, že u Márqueza po 15 rokoch opätovne prepuklo nádorové ochorenie, čo však zdroje z jeho okolia popreli.
Podľa agentúry AP zomrel dnes vo svojom dome v bohatej štvrti Pedregal v južnej časti mesta Mexiko. Tamojšie úrady prisľúbili, že pohreb – hodný osobnosti takéhoto formátu – pripravia v spolupráci s jeho rodinou.
Gabriel García Márquez, familiárne nazývaný “Gabo”, sa narodil 6. marca 1927 v meste v provincii Magdalena na severe Kolumbie. Región jeho detstva sa stal inšpiráciou pre viaceré jeho literárne diela, vrátane jeho románu Sto rokov samoty, ktorý patrí medzi najprekladanejšie diela svetovej literatúry. Marquéz patril medzi najvýznamnejších autorov španielsky písanej literatúry druhej polovice 20. storočia. Bol kľúčovým predstaviteľov takzvaného magického realizmu, literárneho smeru kombinujúceho prvky skutočnosti a iracionálna.
Medzi jeho najčítanejšie prózy patria novela Kronika vopred ohlásenej smrti (1971) a romány Patriarchova jeseň (1975) a Láska v čase cholery (1985). Najúspešnejší román Sto rokov samoty (1967) bol preložený do viac ako 25 jazykov a predalo sa ho vyše 50 miliónov exemplárov.
Marquéz bol všeobecne považovaný za najpopulárnejšieho španielsky píšuceho autora od čias Miguela de Cervantesa, autora slávneho Dona Quijota (1605). Jeho diela v rebríčkoch predajnosti – v rámci španielsky písanej a do španielčiny preloženej literatúry – predstihla len Biblia. Nobelovu cenu za literatúru v roku 1982 dostal za “svoje romány a poviedky, v ktorých sa fantastické snúbi s reálnym v bohato komponovanom svete imaginácie, odrážajúcom život a konflikty (juhoamerického) kontinentu”.
Kondolencie a ohlasy na úmrtie slávneho kolumbijského spisovateľa začali okamžite prichádzať z celého sveta. Svoj zármutok i ocenenie jeho diela vyjadrili početní štátnici i Marquézovi literárni kolegovia. Medzi prvými zareagoval aj americký prezident Barack Obama, ktorý zdôraznil, že Marquéz bol jeho obľúbeným autorom od čias mladosti. Bývalý šéf Bieleho domu Bill Clinton označil “Gaba” sa svojho dlhoročného priateľa.
Podľa zdrojov z jeho blízkeho okolia začala Marquézovi po 80. roku života zlyhávať pamäť. Jeho posledným publikovaným dielom je ľúbostná novela Spomienka na moje smutné pobehlice z roku 2004.
mž