Bratislava 9. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot, Facebook/Dr. Oetker)
Po ukončení výroby spoločnosti Accord, ktorá šila pánske obleky pre svetové značky a exportovala ich najmä do Ameriky a Francúzska, na Slovensku končia aj dve zahraničné spoločnosti – Dr. Oetker a Orkla Foods. Za ukončením výroby stoja s vysokou pravdepodobnosťou hlavne vysoké vstupné náklady, ktoré sa prenášajú do nerentabilnosti výroby
Koncom februára trenčianska odevná firma Accord oznámila, že o prácu príde viac ako stovka zamestnancov. Svoju výrobu ukončuje po viac ako 30 rokoch. Spoločnosť šila značkové pánske konfekcie. Za ukončením výroby stoja hlavne zvyšovanie nákladov na výrobu a rast cien energií.
„Zákazníci tlačia na znižovanie cien a všetky výrobné náklady idú hore. Naša produkcia sa nedokáže už v očakávaných cenách predať. Dokázali by sme sa uživiť, keby sme mali nižšie výrobné náklady,” uviedol majiteľ spoločnosti Dobrotka a ako neskôr doplnil: „Konfekcia sa vyrába zväčša v Ázii, kde je to lacnejšie. U nás dostáva konfekcia po nose, nikto sa o to nezaujíma.”
V poradí ďalšou spoločnosťou, ktorá aktuálne oznámila ukončenie svojho výrobného pôsobenia na Slovensku je Dr. Oetker. Spoločnosť vyrába požívatiny ako pudingy a dezerty v prášku. Závod v Boleráze, sa má zatvoriť a výroba bude pokračovať v iných závodoch spoločnosti. O prácu príde približne 75 ľudí. Za zatvorením závodu na Slovensku stojí čoraz náročnejšia situácia z hľadiska cien i nákladov, čo významne zvyšuje tlak na výrobnú problematiku.
História spoločnosti na slovenskom území siaha až do roku 1908, keď bola založená prvá zahraničná pobočka firmy v Rakúsko-Uhorsku. V roku 1923 pokračovala firma v tradícii na území Československa v Brne. Dr. Oetker opäť vstúpil na československý trh v roku 1991 a na Slovensku spoločnosť pôsobí od roku 1993.
Ďalším v poradí, koho s vysokou pravdepodobnosťou čaká prepúšťanie a definitívne ukončenie výroby je závod Doma v Prešove. Závod na východe Slovenska patrí do skupiny nórskeho holdingu Orkla Foods. Nórska spoločnosť má zatvoriť dve výrobné fabriky v Čechách- Pika Bzenec a Agrimex Vestec. Na Slovensku má ísť o závod v Prešove. O prácu na východe Slovenska tak v prípade zatvorenia príde 50 ľudí. Za „reštrukturalizáciou” nórskeho holdingu stojí vysoký nárast nákladov v spojení s konkurencieschopnosťou. Aj po prípadnom zatvorení závodu na Slovensku, výrobu budú naďalej zabezpečovať sesterské spoločnosti skupiny Orkla alebo externí partneri.
Zaujímavosťou je, že potravinárska spoločnosť Hamé výrazne zmodernizovala svoj výrobný závod DOMA v Prešove v roku 2016. V tejto najväčšej slovenskej výrobni majonéz, omáčok, dresingov a tatárskych omáčok sa malo preinvestovať viac ako 300 000 EUR.
„V týchto ťažkých časoch sa snažíme byť voči kolegom čo najotvorenejší. Preto už teraz informujeme našich kolegov o možných zmenách, aj keď ich ešte neschválilo vedenie skupiny Orkla. Ak sa tieto zmeny uskutočnia, vďaka kombinácii včasného oznámenia a odstupného budú mať zamestnanci na hľadanie novej práce k dispozícii najmenej šesť mesiacov,” ozrejmil riaditeľ dodávateľského reťazca Orkla Foods Česko a Slovensko Petr Novák. Riaditeľ poukázal aj na kombináciu vysokých výrobných nákladov a nízkych marží v prevádzke Doma Prešov, čo znamená stratovosť.
Uzatváranie výrobných podnikov na Slovensku bude pravdepodobne pokračovať. Vysoké vstupné náklady a následná nerentabilnosť výroby sa stáva, čoraz častejším argumentom, prečo to na Slovensku s výrobou zabaliť a presunúť sa inam. Základom každého rentabilného podniku sú lacné vstupné energie a ak nie sú, mal by štát v dostatočnom časovom predstihu predostrieť plán na zastavenie padania kociek v ekonomickom domine. Deklarovaná vládna podpora firmám sa akosi míňa účinku a do septembra je naozaj poriadne ďaleko. Slovami Michala Tučného: „Všichni jsou už v Mexiku, Buenos Dias, já taky jdu…”