Bratislava 25. februára 2024 (HSP/Dazeddigital/Foto:Pixabay)
“Chcem len svetový mier.” Umelá inteligencia je pri modelovaní vojny náchylnejšia použiť jadrové zbrane
Tvrdí to britský časopis Dazed s odvolaním sa na štúdiu vedcov z viacerých amerických univerzít – Stanfordovej (ako aj Centra pre simulácie hier pri nej), Univerzity v Georgii a Northeastern University v Bostone.
V súčasnosti populárne chatboty (vrátane najnovšieho Chat GPT-4) mali vyriešiť medzinárodný konflikt pomocou súboru 27 metód, od diplomatických a obchodných až po vojenské.
Štúdia zistila, že umelá inteligencia pravidelne uprednostňovala násilné akcie vrátane jadrových, a to aj v situáciách, keď to vôbec nebolo potrebné.
“Medzi dôvody plnohodnotných jadrových útokov uskutočnených GPT-4, zaznamenané počas vojenských cvičení, patria napr: “Máme to! Použijeme to” a “Chcem len svetový mier”,” cituje publikácia dôvody umelej inteligencie na začatie vojny.”
Dazed označuje tento trend za hrozivý a pripomína, že umelú inteligenciu už aktívne využívajú západné obranné spoločnosti ako Palantir alebo Raytheon.
“Našťastie, hlavní globálni hráči, ako napríklad vláda USA, zatiaľ nedali AI posledné slovo pri prijímaní dôležitých rozhodnutí, ako je vojenský zásah alebo odpálenie jadrových rakiet,” píše publikácia.