Bratislava 15. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová,Dano Veselský)
Hlasovanie o novele zákona o ochrane prírody a krajiny presunuli, malo by sa konať na nasledujúcej riadnej schôdzi. Jej začiatok je plánovaný na 23. novembra. Jeden z ďalších problémov tejto koalície?
O čo ide?
V princípe ide o prevod správy pozemkov, ktoré sú vo vlastníctve štátu v národných parkoch pod Štátnu ochrany prírody Slovenskej republiky, teda spod rezortu pôdohospodárstva pod rezort životného prostredia.
Podľa slov ministra životného prostredia Jána Budaja: „Konflikt medzi lesníkmi a ochranármi možno vyriešiť v prospech životného prostredia, a to jednoznačným vymedzením kompetencií, aby sa odlíšili hospodárske lesy od národných parkov, a pravidlá v nich akceptovala celá spoločnosť, vrátane lesníkov a ochranárov. Poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny nám túto možnosť ponúka.“
Vláda vyslovila podporu tomuto legislatívnemu návrhu. Prečo však poslanecký a nie vládny návrh zákona? Nesvedčí to o nesystematickosti celej vládnej koalície? Veď na zmenách nie je dohoda ani v koalícii. Hnutie Sme rodina avizovalo, že reformu nepodporí. Výhrady majú aj ďalší koaliční poslanci. Pôvodne malo ísť o všetky pozemky v 3., 4. a 5. stupni ochrany. Po výhradách hnutia Sme rodina prišlo k viacerým zmenám a obaja ministri – pôdohospodárstva a životného prostredia – schválili memorandum, v ktorom sa už hovorí len o presune rezervácií so 4. a 5. stupňom ochrany, ak park nemá hotovú zonáciu, čo väčšina zatiaľ nemá. Kollárovcom i iným chýba najmä zonácia.
Stanovisko ministra Budaja:
Zvuk: Budaj
Zdá sa, že čoho sa súčasná koalícia dotkne, všetko hrozí jej rozpadom. Kto sú však čarodejnice a kto dobré kresťanky? Kto reformu podporuje?
Prezidentka Zuzana Čaputová reformu národných parkov podporuje. Verí, že novela dostane v parlamente potrebnú podporu, uviedol riaditeľ komunikačného oddelenia Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej. „Prezidentka jej prijatie považuje za potrebný krok nielen pre ochranu prírodného bohatstva, ale aj pre presadzovanie prírode blízkeho hospodárenia,“ uviedol Matej.
Europoslanec Michal Wiezik z Progresívneho Slovenska a Spolu je podľa svojich slov sklamaný, že koalícia opäť nebola schopná nájsť dostatočnú podporu pre túto reformu. „Ako poslední v strednej Európe naše národné parky riadime v duchu pôdohospodárskych postupov, ročne z našich národných parkov odíde 30 000 kamiónov s drevom,“ skonštatoval v stanovisku.
A kto okrem Sme rodina reformu kritizuje? Predovšetkým opozícia, čo je logické. Hlas reagoval, že odložením hlasovania potvrdila vládna koalícia svoju neschopnosť vládnuť a schvaľovať svoje vlastné zákony. „Vládna koalícia sa neodvážila hlasovať o vlastnom návrhu zákona, pretože sa bála jeho neprijatia. Je to potvrdením, že koalícia nie je schopná efektívne vládnuť a presadzovať svoj vlastný program,“ povedal Peter Pellegrni. Hlas hodnotí pozitívne, že koalícii sa zatiaľ nepodarilo schváliť reformu. „Reforma národných parkov musí reflektovať názory čo najširšieho okruhu zainteresovaných strán, teda ochranárov, lesníkov, poľovníkov, starostov a v neposlednom rade obyvateľov dotknutých území,“ dodal Pellegrini. Myslí si, že je čas na predčasné parlamentné voľby.
Smer si myslí, že reforma je potrebná, no aktuálny návrh treba prepracovať. Podľa poslanca Smeru Richarda Takáča táto reforma bude mať dosah na podnikateľské prostredie a je to tiež totálna likvidácia vidieka, pretože ohrozené sú tisícky pracovných miest. Smer tiež kritizuje, že reforma neprešla klasickým pripomienkovaním. „Pri takejto zásadnej reforme musí diskusia prebiehať minimálne rok so všetkými dotknutými, s vidiekom, lesníkmi, poľovníckou komorou, mimovládnymi organizáciami, ako aj s opozíciou.“ Smer pritom nie je proti ochrane lesov, prírody, je za to, aby sa správy pozemkov presunuli „pod jednu strechu“, no treba najprv povedať, čo je potrebné presúvať. V tejto súvislosti hovorí tiež o potrebe vykonania revízie a zonácie všetkých národných parkov.
Ak návrh prejde, chcú ho podľa poslanca Takáča zanalyzovať, či sa z hľadiska ústavnosti nedotýka práv občanov. Budú tiež apelovať na prezidentku, aby zákon nepodpísala – tá s ním však súhlasí. Ak návrh prejde a v budúcnosti bude Smer súčasťou vlády, túto legislatívu podľa Takáča zrušia.
A čo si o reforme myslí vidiek, lesníci, poľovníci?
Je symptomatické, že pred budovou parlamentu protestovali zástancovia aj odporcovia reformy národných parkov. Rozdelili sa po oboch stranách cesty. Odporcovia držali nesúhlasné nápisy proti reforme. Odporcovia reformy chcú k návrhu presunu štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov diskusiu, a nie „nadiktované podmienky, ako majú žiť na vidieku“.
„Je načase, aby bol vypočutý aj hlas vidieka a aby boli lesníci, súkromní vlastníci, poľovníci a obyvatelia vidieka prizvaní k okrúhlemu stolu a spoločnými silami pripravili kvalitnú reformu národných parkov,“ uviedla Slovenská lesnícka komora, ktorej zástupcovia sa na proteste zúčastnili.
Niekoľko desiatok zástancov svojimi nápismi a pokrikmi vyzývali poslancov, aby reformu na podporu ochrany národných parkov prijali. Skandovali aj heslá ako „Nie sme rodina“ a „Zastavme drancovanie lesov.
Jeden z odporcov, Rudolf Huliak, sa vyjadril na sociálne sieti o reforme ako o mega podvode:
Zvuk: Huliak
Zástupcovia neštátnych vlastníkov chcú zmeniť národné parky na prírodné parky s nižším stupňom ochrany. Neštátni vlastníci sa bránia nálepke extrémistov, sami označujú novelu o prevode štátnych pozemkov v národných parkoch ako vyvlastňovanie, ochranárske nevoľníctvo. Hovoria tak napriek tomu, že novela sa pozemkami súkromných vlastníkov nezaoberá. Podľa nich však hrozí odstúpenie od predkupného práva štátu v chránenom území tým, že sa ho zmocnia zahraniční investori.
Kde je pravda a kto presadí tú svoju?
Dagmar Vanečková