Washington 25. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)
USA sa chystajú odložiť nové sankcie na ruskú polovojenskú skupinu Wagner po tom, čo jej zakladateľ a vodca spustil povstanie proti Kremľu, uviedli v sobotu ľudia oboznámení s touto záležitosťou, ktorí sa obávajú, že odloženie by mohlo neúmyselne pomôcť prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Dôvodom má byť skutočnosť, že Washington nechce, aby to vyzeralo, že sa prikláňa na niekoho stranu
Po tom, čo sa šéf Wagnerovcov Prigožin rozhodol tiahnuť na Moskvu, z Washingtonu presiakli informácie o tom, že plánované sankcie proti Wagnerovcom, ktoré malo americké ministerstvo zahraničných vecí oznámiť v utorok sa možno odložia.
„Washington nechce, aby sa zdalo, že sa v tomto stavia na niektorú stranu,” povedala osoba oboznámená s odkladom pre Wall Street Journal.
Americké ministerstvo zahraničných vecí malo v utorok zverejniť ďalšie sankcie týkajúce sa údajného Wagnerovho obchodu so zlatom v Afrike.
USA sa mali rozhodnúť odložiť nové sankcie voči skupine Wagner až po tom, ako jej vodca Jevgenij Prigožin na svojom kanáli Telegram oznámil, že vtrhol do Rostovskej oblasti a obsadil vojenské veliteľstvo v reakcii na údajný ruský útok na jeho jednotky na príkaz ministerstva obrany.
Washington predtým sankcionoval skupinu za jej údajnú úlohu pri dezinformačnej kampani, najmä počas prezidentských volieb v USA v roku 2016, ktorá sa nikdy nepreukázala, ako aj za jej zapojenie do ukrajinskej vojny. Bidenova administratíva taktiež plánovala „utiahnuť skrutky” Wagnerovmu obchodnému impériu.
Podľa bývalého osobitného vyslanca USA pre Sudán Camerona Hudsona, Washington mal stratégiu „zamerať sa na Wagnerov rast v Afrike, izolovať ho a oslabiť”, a dodal, že zachovaním tohto prístupu môže Washington teraz potenciálne pomáhať Putinovi.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí vydalo v sobotu vyhlásenie, kde varovalo Západ pred akýmikoľvek pokusmi využiť situáciu prebiehajúcej ozbrojenej vzbury v Rusku na vlastné ciele.
USA prednedávnom uvalili sankcie na šéfa pobočky Wagner Ivana Maslova v v africkom štáte Mali. Ministerstvo financií USA vo svojom vyhlásení uviedlo, že Wagnerova skupina by mohla používať falošnú dokumentáciu na utajenie získavania a tranzitu mín, bezpilotných lietadiel, radarov a protibatériových systémov na ich použitie na Ukrajine. Maslov mal zároveň organizovať stretnutia medzi šéfom vagnerovcov Jevgenijom Prigožinom a vládnymi predstaviteľmi viacerých afrických krajín.
Podľa hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí Matthewa Millera majú americké spravodajské služby informácie, ktoré potvrdzujú, že vedenie wagnerovcov sa s pomocou malijských orgánov pokúšalo nakúpiť zbrane od zbrojárskych spoločností tretích krajín. Tieto zbrane mali byť kupované pre Mali, no podľa amerických tajných služieb sa mal uskutočniť ich transfer do Ruska.