Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)
Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve v deň, kedy sa udial politický prevrat v ČSSR. November vôbec býva mesiacom revolúcií, ktoré svet menili od základu: rok 1917, rok 1989 a teraz – Matovičov rok 2021.
Ale revolúcie a aj reformy nie vždy vedú k lepšiemu. Podľa Ivana Mikloša – známeho reformátora slovenských a aj ukrajinských financií – si Matovič vymyslel svoj návrh zmeny daní sám. Matovič však naznačil, že mu výdatne pomáhal Jozef Mihál. Komu však z týchto ľudí možno veriť na slovo? Mihál, človek kde-čí. Sulíkov, Miklošov, teraz Matovičov?
Minister financií s neprekrytými hornými dýchacími cestami už takmer predvolebne oznámil, že ide naprávať chyby po „skorumpovaných vagabundoch,“ ktorí vládli pred ním. Pôvodne chcel hovoriť trikrát za sebou, potom však prisľúbil apendix, s ktorým meškal. Ale ten stál zato! Najprv sa predstavil.
Zvuk 1: Matovič 1
Tak chcel presvedčiť drobných a stredných podnikateľov, že má právo na tvrdé slová. A tie prišli. Vytkol živnostníkom, že prispievajú na chod štátu menej ako zamestnanci, a to až štvornásobne. A hneď sa aj pochválil. Nikto na svete nie je taký odvážny!
Zvuk 2: Matovič
Zgustol si teda na prítomných živnostníkov. Dokonca sa on, minister financií, vžil do pozície ministra vnútra, aby dvihol ukazovák!
Na otázku, aké podmienky budú platiť pre ľudí, ktorí pracujú na autorský honorár, počuli prítomní odpoveď, ktorá autorov nijako nepoteší.
Zvuk: Matovič 4
Matovič sa teda nechce „rúhať“. Jeden z blogerov parafrázoval Matoviča: „Živnostníčky, dobre bude!“ No, asi nebude, keď iný bloger nazýva Matoviča „kniežaťom z maštale“. Iní sa čudujú, že bezradným živnostníkom chce zakázať to, čo zrejme sám ako živnostník „znásilňoval“: paušálne odpočty. Keď v roku 2017 vraj v aute vozil svoju matku preto, lebo sa o neho bála. „Toľko som jazdil, že sa bála, aby som nezaspal,“ uviedol vtedy v Pluske, keď „dokázal“ za jeden rok najazdiť údajne viac kilometrov ako profesionálni šoféri. A potom sa stal nemajetným bezdomovcom, keď všetko prepísal na manželku Pavlínku.
A po tom, čo v prvých troch častiach zmiatol mnohých, zahmlil budúce dôchodky všetkých, zvažuje otvoriť aj otázku o výške dôchodkov živnostníkov, chce im zrušiť nárok na minimálny dôchodok. A to ruka v ruke so zrušením odpočítateľných paušálov a plánom na radikálne zvýšenie ich daňového zaťaženia – čaká ich jednotná 29-percentná daň. Takto chce „zrovnoprávniť“ živnostníkov so zamestnancami, pričom problém sa dá riešiť aj opačne, postupným znižovaním daňového zaťaženia trvalého pracovného pomeru – tak ako chce znížiť daňové zaťaženie zamestnávateľov opätovným zavedením „rovnej“, rozumej rovnakej dane vo výške 19 percent.
Ako sa už stihla vyjadriť bývala ministerka financií Schmögnerová, zase bude mať budúca vláda robotu, zrušiť „srdcovú záležitosť“ iného ministra financií Mikloša. Čo je to teda za „daňovú revolúciu“, ak ju kritizujú až dvaja bývalí financmajstri z dvoch brehov. Ivan Mikloš dal Matovičovi poriadne na frak. Nevychádza z údivu, že 10-percentná daň pre reštaurácie nebude, ak nebudú aj džbány s vodou, prepitné a polovičné detské porcie.
„Reštauračný balík zmien“ – to si zasluhuje pozornosť, zdá sa, že terajší minister financií si pomýlil povolanie. Je odborníkom na tringelty no plus ultra! Veď počúvajte. Silvester o mesiac skôr! Súčasťou daňovej revolúcie je aj „korenie“, osobitné zdaňovanie tringeltov…
Zvuk: Matovič 3
Jeden z prítomných novinárov sa spýtal, či toto je hodné ministra financií. Zdá sa, že insitné umenie nie je vlastné len Slovákom na južnej zemi, napríklad v Kovačici. Tenista Ján Krošlák, ktorý nedávno opustil klub OĽaNO, dnes vo veľkom kritizuje šéfa hnutia. Nahneval ho status, v ktorom si Matovič robí žarty z vlastného návrhu, inak súčasti „daňovej revolúcie“ – džbán vody k jedlu. „Nerozumiem tomuto mimozemšťanovi“, krúti hlavou Krošlák. „On naberá životnú energiu tým, že provokuje veľkú väčšinu ľudí? Čím viac ľudí je naňho alergických, tým je vzrušenejší?“ Krošlák to pochopil až teraz, a koľkí Matovičovi voliči doteraz nie?
Matovičove predstavenia, ďaleko presahujúce „daňovú revolúciu“, môžu skončiť veľkým fiaskom. Remesalníci majú možnosť pýtať za svoje služby platby na ruku a bez bločka. Vysokým platbám štátu sa dá vyhnúť aj založením „jednoosobovej“ spoločnosti s rušením obmedzeným. Riešenie vhodné najmä pre živnostníkov fakturujúcich svoje služby veľkým korporáciám. Napokon aj v tom je Matovič majster: má len „niekoľkoosobovú“ stranu.
A ešte väčšia katastrofa, že mladí nám odídu preč. Programátori nemajú problém poskytovať svoje služby firmám z okolitých štátov. Dnes slovenský živnostník s ročným príjmom 30-tisíc zaplatí štátu 3843 eur. Po daňovej revolúcii do bude až 8700 eur. Na porovnanie: z rovnakého príjmu si štát v Česku zoberie 2588 eur a v Maďarsku len 1649 eur. On naozaj chce zlikvidovať strednú vrstvu ako prvý aspoň vo V4!
Počuli ste názor Anny Belousovej? Alebo názor Roberta Fica?
Zvuk: Belousovová
Zvuk: Fico
Nezapadá to do toho, že Matovič mal na tlačovke práve takú návštevu, ktorá mohla byť podnetom pre psychiatrov? Z kresla naňho zízal netradičný hosť. Plyšový medvedík. Vyvrcholením Matovičovej „revolučnej prezentácie“ bol onen krčah s vodou ku každému jedlu zadarmo, ako podmienka zníženia DPH. Niekto vzniesol ironickú požiadavku: „V krčahu vody by mala byť pokrájaná aj limetka.“ Matovič sa nenechal zaskočiť: „Ak budete dobrí, tak možno aj limetku dostanete.“
Nejde tu však len o Matoviča. Ten si žije vo vlastnom svete. V ňom je zlepšovanie životnej úrovne reprezentované zdanením tringeltov, polovičnými porciami pre detí a krčahom vody. Hádzanie polien pod nohy živnostníkom má iba jediný potenciál: zvyšovať slovenskú nezamestnanosť.
Už sa chaotizuje celé Slovensko vlastne celou vládou. Ide naozaj o Slovenskú republiku, pri zrode ktorej bol aj Vladimír Mečiar. Ten sa o tom všetkom vyjadril takto:
Zvuk: Mečiar
Na koho sa má tento národ spoliehať a o koho opierať, keď všetci najvyšší ústavní činitelia sú nehodní a – „hľadia si len svoje“? A keď aj slovenskí biskupi nedokážu otvoriť slovenské kostoly, iba čosi nepočuteľne odkázali. To naozaj nedovolia veriacim Slovákom, aby cez Vianoce vzývali Bohorodičku, svoju patrónku Sedembolestnú Pannu Máriu? To máme stratiť všetku nádej?
Dagmar Vanečková