Bratislava 27. apríla 2024 (HSP/ The Daily Wire/ Foto: Pexels- Thirdman)
The Times interpretuje výsledky Cambridgeskej štúdie ktorá dokazuje, že mladé ženy, ktoré prekonali a vyliečili sa z rakoviny prsníka, majú výrazne vyššiu pravdepodobnosť, že u nich vznikne nové nádorové ochorenie
Cambridgeská štúdia ukazuje, že u žien, ktorým bola diagnostikovaná rakovina do veku 50 rokov, je pravdepodobnosť vzniku ďalšieho nádorového ochorenia o 86 % vyššia ako u celkovej populácie.
Štúdia Cambridgeskej univerzity skúmala takmer 600 000 žien, ktoré prežili a vyliečili sa z rakoviny prsníka. Výsledky dokazujú, že v porovnaní s bežnou populáciou je u týchto osôb oveľa vyššie riziko vzniku celkom nových nádorových ochorení v iných častiach tela.
Vysoké čísla
Toto riziko bolo najvyššie u žien, ktorým bola prvýkrát diagnostikovaná rakovina prsníka vo veku do 50 rokov . U tejto skupiny žien bola pravdepodobnosť vzniku ďalšieho nádorového ochorenia o 86 % vyššia ako u ostatných žien v rovnakom veku, ktoré ochorenie nemali. U žien, ktorým bola pôvodne diagnostikovaná rakovina prsníka vo veku nad 50 rokov, bola pravdepodobnosť vzniku druhého typu rakoviny o 17 percent vyššia.
Niektoré typy rakoviny sa vyskytovali častejšie medzi ženami, ktoré prekonali rakovinu prsníka. V porovnaní s bežnou populáciou mali dvojnásobne vyššie riziko výskytu rakoviny v druhom, zdravom prsníku. Boli tiež vystavené o 87 % vyššiemu riziku rakoviny maternice, o 58 % vyššiemu riziku myeloidnej leukémie a o 25 % vyššiemu riziku rakoviny vaječníkov.
Štúdia bola pôvodne uverejnená v časopise The Lancet Regional Health. Zdôrazňuje, že je dôležité, aby ženy a lekári po prekonaní rakoviny prsníka boli ostražití a sledovali príznaky vzniku nových druhov rakoviny.
Iba v Spojenom kráľovstve, kde tento výskum prebiehal, je každoročne diagnostikovaných približne 56 000 nových prípadov rakoviny prsníka – čo z tohto ochorenia robí najčastejší druh nádorového ochorenia.
Štúdia ďalej uvádza, že miera prežitia u tohto ochorenia je vysoká – takmer deväť z desiatich žien prežije najmenej päť rokov po stanovení diagnózy.
Isaac Allen, jeden z autorov štúdie, povedal: „Je dôležité, aby sme pochopili, do akej miery vás ochorenie na jeden typ rakoviny ohrozuje iným typom rakoviny, ktorý prepukne na inom mieste. Ženy a aj muži, ktorí prežili rakovinu prsníka a ktorých údaje sme skúmali, boli vystavení zvýšenému riziku viacerých druhých druhov inej rakoviny. Poznanie tejto skutočnosti môže pomôcť pri rozhovoroch s ich ošetrujúcimi lekármi. Je potrebné sledovať príznaky potenciálnych nových druhov rakoviny.“
Dôvody
Odborníci uviedli, že zvýšené riziko je čiastočne spôsobené genetikou vrátane dedičných chybných genetických mutácií BRCA1 a BRCA2, ktoré zvyšujú riziko viacerých typov rakoviny vrátane včasnej rakoviny prsníka a rakoviny vaječníkov.
Svoju úlohu pri zvyšovaní rizika pravdepodobne zohráva aj to, že ľudia pochádzajú zo sociálne slabších pomerov. Významnú úlohu zohráva aj životný štýl, ochorenie je častejšie u obéznych osôb alebo u osôb, ktoré nadmerne pijú alkohol.
Štúdia ukázala, že ženy z najchudobnejších pomerov mali o 35 % vyššie riziko vzniku inej rakoviny v porovnaní so ženami z najbohatších pomerov. „Tento fakt možno vysvetliť vyšším výskytom fajčenia, obezity a konzumácie alkoholu v chudobnejších skupinách, keďže ide o preukázané rizikové faktory ovplyvňujúce tieto druhy rakoviny,“ odôvodnili vedci.
Štúdia čerpala z Národného súboru údajov o registrácii rakoviny, ktorý obsahuje informácie od viac ako 580 000 žien a 3 500 mužov, ktorým bolo v rokoch 1995 až 2019 diagnostikované toto ochorenie.
Dr. Simon Vincent, ktorý je riaditeľom pre výskum, podporu a ovplyvňovanie v spoločnosti Breast Cancer Now, uviedol : „V tejto štúdii sa uvádza, že rakovina prsníka je jedným z najčastejších ochorení v spoločnosti.“
Návrat
„Vzhľadom na to, že rakovinu prsníka prežíva viac ľudí ako kedykoľvek predtým, vieme, že mnohí muži a ženy sa obávajú návratu ochorenia alebo vzniku druhej primárnej rakoviny na inom mieste na ich tele. Štúdia dokazuje, že mladší ľudia a ľudia zo znevýhodneného prostredia sú vystavení vyššiemu riziku ochorenia,“ povedal.
„Aj keď k tomu môže dôjsť v dôsledku genetických faktorov alebo účinkov počiatočnej liečby rakoviny prsníka, je potrebný ďalší výskum. Potrebujeme úplne porozumieť dôvodom, prečo sa niekedy druhá primárna rakovina vyvinie inde v tele. A ďalší výskum potrebuje aj na to, aby sme určili, aké následné opatrenia v rámci liečby by boli vhodné,“ dodal.
Katrina Brownová, hlavná manažérka Cancer Research UK, povedala: „Táto štúdia nám ukazuje, že riziko vzniku druhého primárneho karcinómu je vyššie u ľudí, ktorí prekonali rakovinu prsníka, a zároveň sa môže líšiť v závislosti od sociálno-ekonomického zázemia. Je však potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili, čo je príčinou tohto rozdielu a ako riešiť tieto nerovnosti v oblasti zdravia.“
Prečítajte si tiež :