Praha 4. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Daniel Karmann)
Inštitút Václava Klausa ostro zareagoval na slová šéfredaktorov Hospodárskych novín a portálu Aktuálně ku kauze údajného poskytnutia pôžičky ZSSR. Podľa slov IVK je reakcia šéfredaktorov ukážkou arogancie a je v rozpore so základnou novinárskou etikou
“(…) sme sklamaní Vašou odpoveďou na verejný list a žiadosť o ospravedlnenie za fabuláciu konšpiračnej teórie o tajnej pôžičke ZSSR tesne pred novembrom 1989.
Skutočnosť, že nie ste schopní uznať pochybenia Vami riadených médií, a zjavné lži si trúfate ospravedlňujúco nazývať “mediálnou skratkou“, je príkladom arogancie a hrošej kože, ktorá je v rozpore s akoukoľvek elementárnou novinárskou etikou,” uviedol Inštitút Václava Klausa na svojich internetových stránkach.
IVK tak reagoval na slová šéfredaktorov Hospodárskych novín a portálu Aktuálně. Tí svoje vyjadrenie publikovali v priebehu včerajška. Reagovali v ňom na výzvu Václava Klausa k ospravedlneniu za údajne klamlivé slová v ich článku o pôžičke Sovietskemu zväzu.
“Formuláciu, v ktorej sme sa dopustili príliš veľkej mediálnej skratky, sme opravili. Na podstate oznámenia, že okolo vzniku aj vyrovnania tzv. Ruského dlhu panuje množstvo nejasností, to ale nič nemení,” uviedli šéfredaktori médií s tým, že odmietajú tvrdenie Václava Klausa o “zjavne klamlivej kampani” proti jeho osobe. Obe médiá tiež, podľa svojich slov, vzali na vedomie, že rekonštrukcia 30 rokov starých udalostí je veľmi zložitá.
“Vy ste napísali doslovne a v titulke, že “Václav Klaus po revolúcii tajne poslal 1,3 mld. dolárov Sovietom“. To je hlavný obsah celého článku aj celej súvisiacej mediálnej kampane, to je správa, ktorá prešla všetkými médiami a je dodnes vytrvalo šírená. Vy sami dobre viete, že každé jednotlivé slovo tejto vety je klamstvom, a napriek tomu nemáte v sebe toľko slušnosti a profesijnej cti, aby ste sa za to poškodenému ospravedlnili? Robiť namiesto toho podivné čiastkové zmeny v archívnych článkoch je výsmech. To v žiadnom prípade nemožno považovať za uvedenie veci na pravú mieru,” napísal v reakcii na vyjadrenie šéfredaktorov Inštitút Václava Klausa.
“Rovnako frustrujúce je čítať Vaše vykrúcanie sa k jednotlivým konkrétnym pochybeniam, na ktoré sme v otvorenom liste upozornili. Najneuveriteľnejšie pri tom je poznanie, že nielen Vaši “investigatívni” novinári, ale ani samotní šéfredaktori nemajú tušenie, čo to bol prevoditeľný rubeľ, ako fungoval a ako vôbec fungujú clearingové platobné dohody,” dodal k situácii Klausov inštitút.
Autormi odpovedí médiám zo strany Inštitútu sú jeho výkonný riaditeľ Jiří Weigl a jeho tlačový hovorca Petr Macinka. Podľa ich slov zamestnanci oboch redakcií sú “evidentne vecne neznalí“, čo vraj znemožňuje vzájomné pochopenie. Stráca tým zmysel akákoľvek vecná diskusia, myslia si autori.
“Československo-sovietsky obchod prebiehal so všetkými svojimi ťažkosťami pred novembrom 1989 a pokračoval nutne aj po novembri nezávisle od vôle Václava Klausa. Jedným z cieľov transformácie, ktorú pripravil a uskutočnil práve Václav Klaus, bolo reorientovať náš zahraničný obchod z mäkkých východných trhov na kvalitné a náročné trhy západné. To sa podarilo v mimoriadne krátkom čase a je to jeden z nespochybniteľných transformačných úspechov Klausovej politiky.
Vyčítať mu, že svojvoľne nezakrútil hospodárskym vzťahom so ZSSR krkom už v decembri 1989, môže len úplný ignorant, alebo zlovoľný manipulátor spoliehajúci na neinformovanosť verejnosti a silu raz vysloveného ohovárania,” píše Inštitút Václava Klausa.
V závere svojho vyjadrenia IVK obviňuje obe médiá zo šírenia klamstiev a vyslovuje názor, že publikácia klamstiev je v súlade s politikou ako Hospodárskych novín, tak portálu Aktuálně.
“Spomínaný článok z 25. 5. 2021 môže slúžiť ako učebnicový príklad dezinformačnej manipulácie a fake news, s ktorými sa dnes všade toľko operuje. Z Vašej odpovede vyplýva, že je to v súlade s oficiálnou politikou Vašich médií, a to je veľmi alarmujúce,” uzavreli Weigl s Macinka.
“Pôžička ZSSR”
Čo sa týka samotného článku uverejneného vo viacerých českých médiách, bolo v ňom uvedené, že s odkazom na materiály z Národného archívu dospeli tieto médiá k záveru, že český exprezident a vtedajší minister financií Československa Václav Klaus zaistil odoslanie pôžičky Sovietskemu zväzu v rubľovom ekvivalente 1,3 miliardy amerických dolárov, o ktorej sa s Moskvou údajne dohodla ešte prednovembrová československá vláda.
Bývalý český prezident Václav Klaus rozhodne popiera zverejnené skutočnosti a uvádza, že žiadne informácie o záväzkoch poskytnúť Moskve akúkoľvek pôžičku nikdy nemal.