Bratislava 12. apríla 2024 (HSP/ Pro Life News/Marco Tossati/Foto:Foto:TK KBS-SpC-Vatican)
„Mnohé reformy, ktoré priniesli pápežovi Františkovi popularitu, v skutočnosti uskutočnil Benedikt XVI.,“ tvrdí životopisec Benedikta XVI. Peter Seewald v rozhovore uverejnenom v Life Site News. Seewald tiež omieta tvrdenie pápeža Františka o tom, že mali s Benediktom “srdečný vzťah”. Ohradil sa voči charakteristike, že Jozef Ratzinger bol len “prechodným pápežom”
Peter Seewald sa ohradil voči charakteristike Benedikta XVI. za “prechodného pápeža”. V rozhovore s Marcom Tossatim tiež povedal, že František sa počas celého svojho pontifikátu snažil “odtrhnúť od kontinuity pápežov” a vytvoriť “chaos”.
Na otázku, prečo František nazval Benedikta “prechodným pápežom”, Seewald uviedol, že “František vždy zaujíma dvojaký prístup”.
„Na jednej strane Benedikta chváli, dokonca ho označuje za ‘veľkého pápeža’, ktorého osoba a dielo sa budú z generácie na generáciu čoraz viac prejavovať… A na druhej strane ho znevažuje, nazýva ho starým otcom, alebo dokonca ‘prechodným pápežom’,“ povedal.
„Bergoglio sa od začiatku chcel vymaniť z kontinuity pápežov – spochybniť tradičné, otriasť vecami alebo jednoducho spôsobiť ‘chaos’, ako aj hovorí v novej knihe Javiera Martineza-Brocala- Nástupca,“ pokračoval Seewald.
„Tradičné formy opisuje ako ‘nostalgickú chorobu’. Zrušením Benediktovho liberalizovaného prístupu k starej omši demonštratívne ukázal, kto je tu pánom,“ pokračuje.
„Emeritný pápež sa o tom dozvedel až z novín. Toľko k údajne ‘srdečným vzťahom’ medzi nimi,“ povedal pápežský životopisec.
Reformy
Seewald trval na tom, že mnohé z pozitívnych reforiem, ktoré sa pripisujú pápežovi Františkovi, začal Benedikt.
„Benedikt po prvýkrát zaviedol otvorené synody biskupov,“ uviedol autor biografie. „Začal reštrukturalizovať finančný systém Vatikánu. Dosiahol obrovský pokrok v medzináboženskom dialógu. Zintenzívnil vzťahy s judaizmom, ktoré nikdy neboli lepšie ako počas jeho pôsobenia. Bol prvým pápežom v histórii, ktorý napísal Kristológiu. Považuje sa za Magnu Chartu pre cirkevný obraz Ježiša…,“ vymenoval.
„Ba čo viac – je považovaný za najväčšieho teológa, aký kedy sedel na Petrovom stolci. Je považovaný za doktora Cirkvi modernej doby,“ pokračoval Seewald.
„Predovšetkým hovoril bez akejkoľvek dvojzmyselnosti a zabezpečil, aby Petrova stolica zostala v “správnom kurze”. V neposlednom rade jeho(Benediktova) rezignácia, prvá rezignácia skutočne vládnuceho pontifika, zmenila pápežstvo a pápežský úrad tak, ako sa v modernej dobe ešte tento úrad nikdy nezmenil. “Prechodný pápež?v No…. ,“ zamyslel sa.
Zapísal sa do dejín
Seewald naďalej zdôrazňoval historický význam Josepha Ratzingera, ktorý sa neskôr stal pápežom Benediktom XVI. „Ratzinger sa zapísal do dejín. Ako hybná sila Druhého vatikánskeho koncilu…. Inovátor teológie… Ako prefekt, ktorý na štvrťstoročie výrazne posilnil pontifikát Jána Pavla II…. A, samozrejme, ako pápež,“ menoval Seewald.
Seewald povedal, že Ratzinger sa stal “najčítanejším teológom modernej doby”. Ocenil tiež “rázne kroky”, ktoré podnikol počas škandálu okolo sexuálneho zneužívania. Pričom priznal, ako to tvrdil aj samotný Benedikt, že sa dopustil aj chýb.
„Benedikt XVI. nezastáva názor Cirkvi včerajška, ale Cirkvi zajtrajška,“ povedal Seewald.
„Proces kryštalizácie a objasňovania, ako poznamenal Benedikt, bude stáť Cirkev veľa síl,“ pokračoval. „Ochudobní ju, zmení ju na Cirkev malých… Ale po skúške týchto rozporov bude zo zjednotenej a zároveň zjednodušenej Cirkvi prameniť veľká sila,“ dodal.
Sklamanie
V knihe s názvom Nástupca, František označil pápeža Benedikta za “prechodného pápeža” a zdôraznil, že s emeritným pápežom mali dobrý vzťah. Niektorí Benediktovi najbližší spolupracovníci, ako napríklad jeho osobný sekretár arcibiskup Georg Gänswein a aj Seewald, však zdôraznili, ako bol emeritný pápež dotknutý a sklamaný z niektorých rozhodnutí svojho nástupcu.
„Benedikt Františkovi dôveroval. Ale niekoľkokrát bol trpko sklamaný,“ povedal Seewald v rozhovore uverejnenom v decembri 2023.
Seewald vtedy povedal, že František “opakovane hovoril o daroch svojho predchodcu a nazval ho ‘veľkým pápežom’, ktorého odkaz bude z generácie na generáciu zjavnejší”.
„Ale ak človek naozaj hovorí o ‘veľkom pápežovi’ z hlbokého presvedčenia, nemal by urobiť všetko pre to, aby pestoval jeho pamiatku? Tak ako to urobil Benedikt XVI. v súvislosti s Jánom Pavlom II,“ povedal.
„Ako dnes vidíme, pápež František urobil naozaj veľmi málo pre to, aby zostal v kontinuite so svojimi predchodcami,“ poznamenal Seewald.
Prečítajte si tiež :