„Nemám dôvod pochybovať o autenticite zverejnených záznamov, viacero dobových reálií, dátumy, vyjadrenia, ktoré záznamy obsahujú, potvrdzujú ich pravosť. Už som zaznamenal reakcie, že ak prichádza s takýmito obvineniami Marián Kočner, nemajú veľkú váhu,“ vysvetlil Žitný.
Dodal však, že v podstate je ale jedno, kto na záznamy upozornil. Zároveň si myslí, že je tiež jedno či boli získané zákonnou alebo nezákonnou cestou. „Ide o verejný záujem, keďže záznamy odkrývajú prepojenie politikov, štátnych úradníkov s novinármi, ktorí plnia ich zadania, zúčastňujú sa na škandalizovaní kolegyne novinárky, ktorá písala kriticky o vtedajšom vedení ministerstva vnútra, pomáhajú inkriminovaným politikom v mediálnej sfére a podobne. To je neprípustné o to viac, že ide o novinárov, ktorí sa označujú ako mienkotvorní či verejnoprávna služba,“ vysvetlil.
Novinárka a súčasná manželka Žitného
Samotný Žitný kritizoval personálne obsadenie i činnosť ministerstva vnútra, v dobe, kedy bol ministrom Daniel Lipšic. Žitný zároveň kritizoval aj vedenie Policajného zboru SR. Podľa jeho slov mu viacerí novinári vraveli, že na ministerstve ho majú poriadne v zuboch.
„Zo zverejnených záznamov sa dá vyčítať, že to bolo skutočne tak, ale navyše je z nich evidentné, že úradníci MV SR z okruhu ministra vnútra mali prístup k obsahu vyšetrovacích spisov a neváhali ich zneužívať proti novinárke, v tom čase mojej partnerke a dnes manželke, ktorej, keď sa nenašli dôkazy voči nej, že by sa niečoho trestného dopustila, sa pomocou lokajských novinárov snažili škodiť v zamestnaní,“ dodal.
Žitný tiež zdôraznil, že „oboznamovať sa s obsahom trestného konania sa podľa príslušných zákonov môže len obvinený, poškodený a ich právni zástupcovia, ale už vôbec nie štátny úradník, politik, minister, iba vyšetrovateľ a dozerajúci prokurátor môžu spisom disponovať a nikomu inému ho nesmú dať k dispozícii, ani ministrovi a jeho okruhu.“ V prípade jeho manželky zjavne prístup k jej spisu mali: „To, čo kritizovali inokedy oni a žiadali dodržiavanie zákonov u iných, konkurenčných politikov, sami porušovali bez zábran,” vysvetlil.
Skutočná Gorila
Žitný si tiež myslí, že tomu, kto stojí za zverejnením smskovej a emailovej komunikácie, sa zrejme nepáčila spolupráca mienkotvorných novinárov a politikov či úradníkov z vtedajšieho ministerstva vnútra.
„Som presvedčený, že toto je obrovský problém, že toto je skutočná slovenská Gorila a desivá správa o stave spoločnosti, kde práve novinári, ktorí poučujú ostatných, čo je to nezávislosť a kde je pravda, slúžia ako submisívni lokaji politikovi a jeho poskokom,“ dodal.
Budú padať hlavy?
Žitný v rozhovore tiež poukázal na skutočnosť, že v médiách, kde pôsobia novinári, ktorí slúžili politikom a štátnym úradníkom “ako nesvojprávne ovce” a o kolegoch sa vyjadrovali prinajmenšom znevažujúco a bez rešpektu a úcty, by mali ihneď padať hlavy.
Podľa jeho slov takí novinári už nemôžu požívať úctu a rešpekt medzi podriadenými a medzi kolegami vôbec. „Ak sa ale nič nestane, bude to správa pre všetkých ostatných, pre celú krajinu, že tento modus operandi – zneužívanie postavenia verejného činiteľa v úrade pre politické a osobné ciele, plus servilita novinárov a ich otrocké slúženie politikom – je normálny a v našej spoločnosti žiaduci jav, dokonca uznávaný a chápaný, takže potom môže každý robiť všetko beztrestne a bez akýchkoľvek následkov. Žiadne pravidlá, žiadne volanie po etike, všetko je dovolené, dokonca aj vážené novinárske ceny môžu dostávať naďalej,“ uviedol Žitný.
Verejnoprávna RTVS
Bezpečnostný analytik zároveň poukázal na fakt, že verejnoprávna RTVS sa vo svojom hlavnom spravodajstve tlačovej konferencii Mariána Kočnera nijako nevenovala.
„Dá sa to chápať aj tak, že vedenie televízie si uvedomuje, aké maslo má na hlave šéf jej spravodajstva, ktorý sa v záznamoch vyjadruje neprípustným spôsobom a podkladá sa hovorcovi ministra vnútra ako podriadený,“ vysvetlil.
„Rozhovor šéfa spravodajstva verejnoprávnej televízie s hovorcom ministra vnútra na zverejnených záznamoch mi totiž neodbytne pripomína známy telefonický rozhovor, v ktorom sa v roku 1995 vtedajší minister vnútra Ľudovít Hudek rozpráva s riaditeľom SIS Ivanom Lexom, ako zmariť vyšetrovanie zavlečenia prezidentovho syna do zahraničia, za čo šéf SIS sľubuje ministrovi, citujem: „Ak ho (krajského šéfa vyšetrovateľov Jozefa Šáteka) kopneš do gúľ, dám ti pusu na čelo.“ Aktéri tohto rozhovoru neboli nikdy potrestaní. A zdá sa, že pokračujeme v makabróznom rytme Hudek-Lexa ďalej,“ uviedol v závere bezpečnostný analytik Žitný.
Zoznam novinárov na webe Lipšicove stádo
Na zozname, na ktorý poukázal podnikateľ Kočner, sa objavili mená nasledujúcich novinárov: Lukáš Diko (šéf spravodajstva RTVS), Jana Krescanko – Dibáková (reportérka TV JOJ), Marta Jančkárová (moderátorka RTVS), Ľuba Miklovičová , Zuzana Petková (redaktorka Trend), Tibor Mattyašovský (šéfredaktork spravodajstva TV Markíza), Braňo Tomaga (redaktor TV Markíza), Arpád Soltész (redaktor TV JOJ), Ľuba Oravová (moderátorka TA3), Marián Lechan (redaktor TV Markíza), Miroslav Kern (redaktor Denník N), Monika Todová (redaktorka Denníka N), Silvia Pňačková (redaktorka SME), Marek Vagovič (redaktor portálu Aktuality), Roland Kubina (šéfredaktor TV JOJ), Nora Slišková (šéfredaktorka Pravdy), Dag Daniš (redaktor portálu Aktuality), Matúš Kostolný (bývalý šéfredaktor SME dnes Denníka N), Tomáš Velecký (redaktor TV Markíza).