Bratislava 12. januára 2023 (HSP/Oilprice/Foto:Pixabay)
Zatiaľ čo nezvyčajne mierna zima znížila dopyt po vykurovaní v Európe, ušetrila objemy zásobníkov a pripravila cestu kontinentu, aby sa vyhol energetickej kríze v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine, pri pohľade do budúcnosti by rovnaké poveternostné podmienky mohli byť pre LNG katastrofálne, informuje Charles Kennedy pre Oil Price
Meteorológovia, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters, varujú, že najmä regiónu, ktorý sa spolieha na rieky Rýn a Dunaj, hrozí sucho, ktoré by neskôr v tomto roku sťažilo plavbu plavidiel.
Podľa údajov spoločnosti Refinitiv, ktoré citovala agentúra Reuters, sú priemerné teploty v Nemecku od septembra o 25 % vyššie ako zvyčajne.
Kombinácia nízkeho množstva snehu a suchšieho roku 2022 už zasiahla výrobu vodnej energie, pričom spoločnosť Refinitiv uviedla, že vo Francúzsku bola vlani na základe dlhodobých priemerov zaznamenaná o 41 % nižšia výroba vodnej energie. Francúzsku hrozí v tomto roku (rovnako ako v roku 2023) aj vyššia teplota vody v riekach, ktorá mu znemožňuje prístup k chladiacej vode pre jadrové reaktory – hlavný zdroj energie pre krajinu.
Pokiaľ ide o výrobcov elektrickej energie, nízke snehové úhrny sú dôsledkom suchšieho roku 2022, ako je obvyklé, a v niekoľkých kľúčových krajinách ponechávajú potenciál výroby vodnej energie výrazne pod normálom. V prípade Nemecka, Švajčiarska, Talianska, Rakúska a podunajskej oblasti sa očakáva, že nedostatok zrážok bude tento rok brániť výrobe čistej energie.
V roku 2022 sa na Rýne a Dunaji vyskytli aj suché podmienky na strategických miestach, ktoré zabránili plavbe energetických plavidiel.
Podľa Yale Environment360 vlani v lete Dunaj tiekol menej ako polovicou svojho obvyklého objemu, pričom nákladné bárky stáli na zemi a čakali v rade na jediný kanál, ktorý zostal dostatočne hlboký na preplávanie.