Žilina 28. januára (TASR) – Informačné centrum bude prvou trvalo otvorenou časťou Novej synagógy v Žiline, ktorú na kunsthalle rekonštruujú aktivisti z kultúrneho centra (KC) Stanica Žilina-Záriečie.
Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky sa začala v roku 2012. „Neodradil nás ani miliónový rozpočet. Pomáhajú verejné zdroje z európskych programov cezhraničnej spolupráce, pravidelne prispieva Ministerstvo kultúry SR, do verejnej zbierky sa zapojilo už viac ako tisíc darcov a do komunitnej snahy sa podarilo získať aj viacerých súkromných sponzorov,“ uviedol Róbert Blaško zo Stanice Žilina-Záriečie.
Na začiatku podľa neho predpokladali, že Nová synagóga od architekta Petra Behrensa má takú prestíž, že nebude problém nájsť silného partnera spomedzi veľkých firiem. „Opak bol pravdou, rekonštrukcia sa rozbehla len vďaka množstvu malých darcov a menších grantov. Týmto spôsobom však vznikla veľká komunita ľudí okolo rekonštrukcie a vďaka tomu nakoniec prichádzajú aj väčší sponzori. Aj štedrý grant 30.000 eur od Kia Motors Slovakia sa začal tým, že zamestnanci automobilky už niekoľko rokov pracujú ako dobrovoľníci – v kultúrnom centre Stanica a teraz aj na rekonštrukcii synagógy. Niekedy aj raz do mesiaca vyzlečú saká, aby jeden deň venovali manuálnej práci. Poznajú tak naše snaženie zvnútra,“ povedal Blaško.
Podpora automobilky zabezpečila najmä novú podlahu v centrálnom priestore synagógy, vďaka čomu sa už na jeseň uskutočnili ďalšie akcie a rekonštruovanú budovu videli prví diváci. „Mobilita predstavuje jednu z hlavných oblastí, ktorú spoločnosť Kia Motors Slovakia podporuje v rámci spoločenskej zodpovednosti. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli finančne podporiť práve debarierizáciu celého priestoru kunsthalle, ktorý tak bude po otvorení plne prístupný aj ľuďom so zníženou mobilitou,“ doplnil viceprezident spoločnosti Kia Motors Slovakia a vedúci útvaru Administratíva Kyo-Man Song.
Riaditeľ KC Stanica Marek Adamov pripomenul, že ďalším príspevkom na rekonštrukciu synagógy bola prvá Aukcia umenia. „Diela do nej venovali slovenskí a európski výtvarníci. Výťažok prekonal očakávania a vďaka sume 20.000 eur sa naplno rozbehla výmena strechy. V roku 2013 sa začalo aj reštaurovanie pôvodnej maľby kupoly, synagóga má nové prípojky, obnovené okná a dvere, v podlahe je zaliate vykurovanie. Začala sa aj výstavba informačného centra pri hlavnom vstupe, ktoré bude prvou trvalo otvorenou časťou synagógy. Jej dokončenie plánujeme na jar tohto roka,“ konkretizoval Adamov.
Zdôraznil, že verejná zbierka pokračuje. „Je naozaj pilierom nášho financovania. Možno, že nie je najväčším zdrojom. Ale sú to najlepšie peniaze, pretože prichádzajú každý deň a vďaka tomu môžeme pokračovať. Rozmýšľame, čo by mohlo byť jej motívom v tomto roku. Výhodou je, že každá vec, ktorá sa odteraz na stavbe urobí, už bude viditeľná. Už sme sa vyhrabali z podzemných priestorov a z inštalácií, ktoré sa nakoniec zaliali betónom a sú neviditeľné. Teraz už to bude podobne ako strecha, že každý deň, keď človek príde, tak vidí kus novej roboty,“ uzatvoril riaditeľ KC Stanica.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.