„Do mesta prišli potomkovia bardejovských Židov zo Spojených štátov amerických, Kanady a Izraela. Aj napriek tomu, že Židia tu už nežijú, chcú si pripomenúť smutnú históriu ich rodín a ukázať, že na mesto nezanevreli,“ povedal dnes pre TASR zástupca Bardejov Jewish Preservation Committee Peter Hudák.
Podľa neho je pamätník v stredoeurópskom meradle jedinečný svojím usporiadaním mien obetí podľa rodinnej príslušnosti, ich osobnými údajmi, regionálnou rozlohou, ako aj monumentálnymi rozmermi. Pozostáva z tabúľ v tvare židovských náhrobkov. Jedna ostala prázdna, pre prípad, že by vo výskume natrafili na ďalšie obete holokaustu. Budú ich sem môcť dopísať. Spolu päť tabúľ je zaplnených históriou komunity, ktorá tu pred vojnou žila. Jedna tabuľa je venovaná menám „Spravodlivých z Bardejova“, teda tých, ktorí Židov v meste zachraňovali pred smrťou počas druhej svetovej vojny. Pozemok, kde je pamätník postavený, poskytlo mesto, no zvyšok prostriedkov dali podľa Hudáka darcovia, ktorí sú väčšinou z radov pozostalých.
Uprostred pamätnej záhrady sa nachádza aj monument v podobe Dávidovej hviezdy, ktorá je umiestnená na železničných koľajniciach pripomínajúcich tie, po ktorých boli Židia z Bardejova deportovaní na miesta, odkiaľ sa približne 90 percent z nich nevrátilo. Hviezda je z vápenca a ocele.
Hlavným posolstvom podujatia bolo, aby súčasné a budúce generácie nezabudli na obete holokaustu a nedopustili, aby sa odohrávali akékoľvek formy rasového násilia, xenofóbie a etnickej alebo náboženskej neznášanlivosti.
mž