Bratislava 26. júla 2024 (HSP/ The European Conservative/ Foto: Foto: TASR – Jakub Kotian)
Výročná správa o právnom štáte, ktorú v stredu 24. júla zverejnila Európska komisia, kritizuje suverénne vlády, ale naopak chváli ľavicový kabinet v Poľsku. Brusel dokonca označil konzervatívne Maďarsko a Slovensko za porušovateľov princípov právneho štátu. Zoltán Kottász situáciu komentuje pre The European Conservative : “Žiadne prekvapenie”
Európska komisia v stredu zverejnila výročnú správu o právnom štáte, v ktorej dospela k záveru, že 68 % odporúčaní vydaných v minulom roku boli členskými štátmi úplne alebo čiastočne splnené. „Členské štáty a EÚ ako celok sú oveľa lepšie pripravené na odhaľovanie, predchádzanie a riešenie vznikajúcich problémov,“ píše sa v správe.
Dvaja vyvrheli
Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová a komisár EÚ pre spravodlivosť Didier Reynders však na svojej stredajšej tlačovej konferencii kritizovali obvyklých “vyvrheľov“. „Ide o krajiny, ktoré považujú za „čierne ovce“ EÚ – Maďarsko a Slovensko, ktorých vlastenecké, suverénne vlády sú neustále vydierané inštitúciami EÚ za to, že sa odvážili ísť proti hlavnému prúdu v otázkach, ako je migrácia a Ukrajina,“ poznamenal Kottász.
Vo výročnej správe o právnom štáte sa hodnotí pokrok všetkých dvadsiatich siedmich členských štátov v oblasti nezávislosti súdnictva, korupcie, slobody médií a inštitucionálnych kontrol a rovnováhy.
„Inštitúcie EÚ svojvoľne používajú vágny pojem „právny štát“ ako politickú zbraň na prenasledovanie vlád členských štátov, s ktorými ideologicky nesúhlasia,“ podotkol autor.
Maďarská konzervatívna vláda, ktorá je pri moci od roku 2010, čelila mnohým postupom EÚ v oblasti právneho štátu, vrátane takzvaného postupu podľa článku 7 Zmluvy o EÚ, za údajné porušovanie „základných hodnôt“ EÚ v súvislosti s otázkami, ako sú korupcia, akademická sloboda a práva LGBT, pripomenul Kottász.
Za ochranu vonkajších hraníc EÚ dostalo Maďarsko začiatkom tohto roka vysokú pokutu a finančné prostriedky z fondov EÚ v hodnote 22 miliárd € sú pre Maďarsko stále zablokované.
„Slovenská ľavicová nacionalistická vláda bola tiež kritizovaná a hrozia jej sankcie EÚ za úpravu trestného zákonníka krajiny. Obe krajiny rozhnevali elity EÚ svojou protiimigračnou, suverenistickou politikou a kritikou podpory vojny na Ukrajine zo strany EÚ,“ píše Kottász.
Poľsko chvália
„A eurofilná ľavicovo-liberálna vláda v Poľsku bola medzitým odmenená finančným balíkom v hodnote 137 miliárd EUR len za prísľub, že zruší reformy súdnictva, ktoré inicioval predchádzajúci konzervatívny kabinet, ktorý bol predtým zbavený prostriedkov EÚ,“ pripomenul.
Poznamenal, že niet divu, že správa Európskej komisie o právnom štáte chválila Poľsko za „významný pokrok pri zabezpečovaní nezávislosti prokuratúry a pri reformách súdnictva a za zlepšenie v boji proti korupcii“. „Správa sa však vôbec nezmieňuje o čistkách ľavicovej vlády voči jej konzervatívnym politickým oponentom. Brusel dokonca ocenil jej agresívne prevzatie verejnoprávneho vysielania a tvrdí, že sa dosiahol pokrok, pokiaľ ide o „posilnenie nezávislosti verejnoprávnych médií“,“ pokračuje Kottász.
„Pritom podobnú revíziu verejnoprávneho vysielateľa na Slovensku, ktorá je podľa suverenistickej vlády potrebná na to, aby bol nestrannejší a politicky vyváženejší, európska správa o právnom štáte kritizuje a kladie si otázku, či bude „v budúcnosti zaručená nezávislosť vysielateľa“,“ pripomenul Kottász udalosti okolo zmien, ktoré nastali v bývalej RTVS.
Věra Jourová dokonca v stredu pohrozila Slovensku konaním o porušení zákona, ak pristúpi k revízii.
Pokiaľ ide o Maďarsko, v správe sa uvádza, že v mnohých oblastiach vrátane korupcie, redakčnej nezávislosti verejnoprávnych médií a prekážok, ktoré bránia práci mimovládnych organizácií, nie je dosiahnutý dostatočný pokrok.
„Maďarsko je pre komisiu skutočným systémovým problémom v oblasti právneho štátu,“ povedal Didier Reynders na stredajšej tlačovej konferencii.
Novinár v závere textu poznamenal: „Vzhľadom na roky politicky zaujatých postupov „právneho štátu“, ktoré EÚ iniciovala voči Maďarsku, ma ani neprekvapuje, že maďarskí predstavitelia sa k tejto najnovšej správe nevyjadrili.“
Prečítajte si tiež :