“Je jasné, že niekoho postreliť len za vulgárne nadávky by sa do definície “nutnej obrany” nezmestilo, ale v Rakúsku sa teraz rieši prípad, ktorý ľudia na sociálnych sieťach a novinári nazývajú ako “ochrana grázlov”,” približuje Zdechovský situáciu, ktorá ho zaskočila.
“Dvadsaťročný Afganec sexuálne obťažoval ženy pri silvestrovských oslavách. A pretože ženám bez dovolenia opakovane siahal, kam nemal a nepomohlo ani ich jasné nie s tým, aby ich nechal na pokoji, vrazila mu jedna z nich ranu päsťou do tváre, pričom mu zlomila nos,” ozrejmuje.
“To pravdepodobne ani sama neplánovala. Podľa svojich slov len reagovala intuitívne. Teraz ju ale rakúska polícia a prokuratúra chce stíhať za ťažké ublíženie na zdraví, čo mi príde ako absurdita roka – a to máme len začiatok januára,” dodáva.
Majú sa nechať naďalej ohmatávať a znásilňovať?
Český europoslanec následne približuje situáciu na konkrétnych prípadoch. “Z Dánska je už z roku 2016 známy prípad 17-ročného dievčaťa, ktoré dostalo pokutu za to, že proti mužovi, ktorý jej stiahol nohavice a chcel ju znásilniť, použila slzotvorný sprej. Značne sa v tomto ohľade priostruje legislatíva aj v Nemecku, kde o obyčajných slzotvorných sprejoch hovoria ako o zabijáckych, povolené sú už len tie s minimálnou účinnosťou.”
Približuje tiež, že v krajine sa stáva bežným aj vytyčovanie “bezzbraňových zón”, kde policajti ženám prehľadávajú kabelky s cieľom zabaviť slzotvorné spreje, typické napr. v noci po vystúpení z vlaku na stanici.
Zdechovského tiež hnevajú niektoré tresty v prípade použitia slzotvorných sprejov, kedže v Novom Južnom Walese je to až 14 rokov, vo Veľkej Británii hrozí za jeho držanie trest až 10 rokov, za baterku s paralyzérom je minimálny trest 5 rokov.
Ako sa teda brániť úchylom?
“Nemecká nezisková organizácia Biely kruh má v tom jasno – dôrazne radí vyhýbať sa všetkým zbraniam, sebaobrana totiž vraj často vedie k eskalácii a v najhorších prípadoch provokuje oveľa viac násilia. Stačiť má sebavedomé vystupovanie, jasná reč tela a chodiť len po bezpečných cestách. I keď tieto opatrenia vraj vôbec nie sú zárukou pokojných ulíc,” vysvetľuje Zdechovský a dodáva: “osobne by som ranu päsťou zaradil do sebavedomého vystupovania.”
“Keď to zhrniem, máme tu očividne novú dobu. Ak sa bránite, môžete ohroziť útočníka a riskujete tak až väzenie za ťažké ublíženie na zdraví, čo je vraj aj len zlomený nos. Ženy sa tak asi ďalej majú nechať znásilňovať, pretože ani prevencia v štýle “nikdy nechádzajte z domu” nie je 100% zárukou ochrany. Súčasné poňatie ľudských práv jednoducho dosahuje svojich vrcholov a najhoršie si to odnesú práve ženy,” konštatuje.
Na záver preto upozorňuje: “jedným zo základných pravidiel našej spoločnosti je to, že muž je gentleman a ženského tela sa dotýka len s jej súhlasom. Ak to niekto nechápe, nemá v našej spoločnosti čo robiť. Ak je cudzinec, ako v popisovanom prípade, zlomený nos by mal vziať ako bonus na nepodmienečný trest a letenku späť domov. Vďaka doživotnému zákazu vstupu do EÚ bude mať na čo spomínať.”