Prezident ČR povedal, že USA aj Európa zradili Kurdov
“Práve my ako národ, ktorý v roku (19) 38 podobne zradili, by sme mali mať voči Kurdom aspoň elementárnu solidaritu a pomáhať im v rámci našich možností,“ vyhlásil.
Česká hlava štátu sa ďalej domnieva, že sa Turecko pri vojenskej operácii na severe Sýrie dopustilo vojnových zločinov. Myslí si tak, že by táto krajina nemala byť členom EÚ.
“Turecko sa podľa môjho názoru dopustilo vojnových zločinov a v každom prípade si myslím, že by minimálne nemalo byť členom Európskej únie,“ povedal.
Kto sú skutoční teroristi?
Takisto prehovoril o vraždách kurdských bojovníkov či kurdskej političky Hevrin Chalafovej.
Zeman tiež spomenul, že nesúhlasí so slovami tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o tom, že sú Kurdi teroristi. Argumentoval tým, že kurdské jednotky, tzv. pešmergovvia, patrili k najúčinnejšej sile v boji proti IS.
“Naopak by som si položil otázku, či teroristami nie sú tí, ktorí na Kurdov útočia a dopúšťajú sa pri tom beštiálnych vrážd,“ podotkol.
Islamizácia Turecka
Rovnako si stojí za tým, že sa krajina pod vedením tureckého prezidenta zbližuje s radikálnym a vraždiacim islamizmom.
“Vďaka tomu, že sa takto odklonil, tak dochádza k islamizácii Turecka … Ku zbližovaniu sa Turecka s islamizmom, radikálnym, vraždiacim islamizmom, ktorý sme teraz práve videli v severovýchodnej Sýrii,“ myslí si.
Nová dohoda o prímerí v Sýrii
Americký viceprezident Mike Pence po rokovaniach s tureckým prezidentom Recep Tayyip Erdoganom oznámil, že sa krajiny dohodli na prímerí v Sýrii.
“Turecko zastaví paľbu, aby umožnilo silám YPG (Ľudovej obrannej jednotky, pozn. red.) ustúpiť do bezpečnostnej zóny počas 120 hodín. Všetky vojenské operácie pod záštitou Prameňa mieru zastavia okamžite po stiahnutí síl YPG,” povedal Pence pre Fox News.
Podľa jeho slov sa obe strany dohodli najmä na tom, že USA prispejú k odstráneniu kurdských útvarov. Súčasne bude demarkačná línia, za ktorou uvidia kurdské útvary, viesť približne 30 kilometrov južne od hraníc Sýrie s Tureckom.
Uvádza sa, že Washington dostal od Kurdov uistenie o ich organizovanom odchode z hranice s Tureckom. “Pokiaľ ide o YPG, sýrske kurdské ozbrojené sily, dostali sme z ich strany záruku, že sa stiahnu. Vďačne túto príležitosť prímeria prijali, aby sa dostali do bezpečnej zóny,” uistil Pence, ktorého vystúpenie v Ankare vysielala televízna stanica Fox News.
“Naša administratíva je už v kontakte so sýrskymi obrannými silami a my sme už začali napomáhať ich bezpečnému stiahnutiu z bezpečnostnej oblasti v Sýrii, ktorá sa nachádza na juhovýchodnej hranici Turecka, ktorá je široká asi 20 míľ (zhruba 30 kilometrov),“ povedal Pence.
Americký viceprezident tiež oznámil, že Spojené štáty nemajú v úmysle viesť vojenské akcie na severovýchode Sýrie a že sa obmedzia iba na diplomaciu. “Prezident (Donald Trump, pozn. red.) jasne povedal, že tam naši vojaci nebudú… Nebudeme sa podieľať na situáciu z vojenského hľadiska,“ povedal Pence.