Kyjev 22. júla 2023 (HSP/Financialtimes/Foto:twitter, TASR/AP-Patrick Semansky)
Prezident sa snaží ubezpečiť spojencov o operácii a zároveň žiada o viac zbraní, píše o tom Financial Times
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trval na tom, že protiofenzíva jeho armády proti ruským silám čoskoro “naberá na obrátkach”, keď sa snažil upokojiť západné vlády, ktoré znepokojil pomalý postup operácie.
Týždne trvajúce úsilie o zatlačenie ruských síl na Ukrajine sa začalo neskôr, ako Kyjev dúfal, povedal Zelenskyj, a to pre nedostatok munície, výzbroje a riadne vycvičených brigád, čo poskytlo Rusku čas na kladenie mín a budovanie obranných línií.
Ale dynamika na fronte sa čoskoro zmení, dodal Zelenskyj a zároveň zopakoval svoju výzvu spojencom, aby dodali viac rakiet dlhého doletu a moderných stíhačiek.
“Blížime sa k momentu, keď príslušné akcie môžu nabrať na rýchlosti, pretože už prechádzame cez niektoré zamínované lokality a odmínovávame tieto oblasti,” povedal.
Ukrajinský líder sa prostredníctvom videozáznamu prihovoril medzinárodným bezpečnostným lídrom na štvordňovom Aspenskom bezpečnostnom fóre, kde v diskusiách dominovalo tempo ukrajinskej protiofenzívy s cieľom zatlačiť ruské sily na východe a juhu Ukrajiny.
Postup protiofenzívy bol “otázkou v mysliach všetkých prítomných” a “starosťou všetkých vašich priateľov vo svete”, povedala Zelenskému Chrystia Freelandová, podpredsedníčka kanadskej vlády.
Jake Sullivan, americký poradca pre národnú bezpečnosť, povedal prítomným v Colorade, že výsledky vojenského úsilia Ukrajiny budú jasné až po tom, ako Kyjev plne nasadí svoje sily.
“Práve v tom momente, keď tento záväzok prijmú, skutočne uvidíme, aké budú výsledky protiofenzívy,” povedal Sullivan.
Sullivan dodal, že ukrajinský dôraz na zabezpečenie dodávok moderných stíhacích lietadiel pre protiofenzívu bol nesprávny, pretože silná ukrajinská a ruská protivzdušná obrana zabránila tomu, aby letectvo zohralo v konflikte významnú úlohu, povedal Sullivan.
“Názor našich vojenských veliteľov je taký, že predstava, že by lietadlá F-16 zohrávali rozhodujúcu úlohu v tejto protiofenzíve vzhľadom na túto základnú skutočnosť…. Majú iný názor ako ten, ktorý ste počuli od niektorých ukrajinských hlasov,” povedal.
Zatiaľ čo na verejnosti predstavitelia predpovedali optimistické vyhliadky na vojenský pokrok Ukrajiny, v súkromí boli mnohí menej optimistickí.
“Zlou správou je, že Ukrajinci smerujú k tomu, čo by mohlo byť zimou nespokojnosti,” povedal Philip Zelikow, profesor histórie na University of Virginia a bývalý diplomat. Poukázal na vážny hospodársky dosah vojny a na už aj tak vysoké náklady, ktoré znášajú USA a ďalší spojenci, aby udržali kyjevskú vládu nad vodou.
Britský minister zahraničných vecí James Cleverly pre denník Financial Times povedal, že nesúlad medzi ukrajinskými očakávaniami a záväzkami Západu je pochopiteľný, pretože Západ má iné priority, zatiaľ čo Ukrajina sa sústreďuje na jediné. “Vždy bude existovať mierny rozdiel v prístupe ukrajinského vedenia a iných krajín, pokiaľ ide o to, čo chceme dosiahnuť.”
Frustrácia predstaviteľov Bidenovej administratívy z kritiky zo strany Ukrajiny a ďalších spojencov NATO, pokiaľ ide o tempo a druh pomoci, ktorú USA poskytujú, bola citeľná.
Senátor Jim Risch, najvyšší republikán v senátnom výbore pre zahraničné vzťahy, uviedol, že Bidenova administratíva bola príliš pomalá pri posielaní systémov, ako sú hlavné bojové tanky a kazetová munícia, ktoré sa nakoniec dostali na bojisko.
“Už ma unavuje počúvať o eskalácii. Prestaňte hovoriť o eskalácii. Ak nebudete eskalovať, prehráte,” povedal. “Chcem, aby sa Putin ráno zobudil s obavami, čo urobí, aby sme eskalovali, namiesto toho, aby sme si mädlili ruky.”
Sullivan odmietol to, čo označil za “karikatúry” amerického rozhodovania vrátane predstáv, že Bidenova administratíva”sedí a nie je ochotná poskytovať veci, pretože sa obáva Rusov”.
“Samotný rozsah” americkej pomoci jasne ukázal, že USA sú “pripravené riskovať a budeme aj naďalej pripravení riskovať, aby sme poskytli podporu Ukrajine”, povedal Sullivan.
Odbil tiež kritikov, ktorí tvrdili, že obavy z ruskej jadrovej eskalácie sú prejavom slabosti. “Je zodpovednosťou každého člena NATO vrátane Spojených štátov, aby mysleli na ruskú reakciu, keď sa rozhodneme niečo urobiť, pretože to má význam pre našu bezpečnosť, má to význam pre globálnu stabilitu.”