Kyjev 4. augusta 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Saul Loeb)
Ekonomické dopady vojny na Ukrajine sú pre spojencov tvrdé, ale zatiaľ čo Briti počítajú drobné, Ukrajinci počítajú obete. Stanici BBC to v rozhovore povedala prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Slovo solidarita, ktoré počúvame pri obhajobe pomoci Ukrajine, zdá sa platí iba v ich prípade
V rozsiahlom rozhovore, ktorý dnes odvysiela BBC, sa Zelenskej opýtali, čo odkazuje Britom, ktorí sa stretávajú s rastúcimi účtami za energie, čiastočne v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.
“Chápem, že situácia je veľmi ťažká. Dovoľte mi však pripomenúť, že v čase epidémie Covid-19, a stále je tu s nami, keď došlo k zvýšeniu cien, bola zasiahnutá aj Ukrajina,” povedala Zelenská.
„Ceny stúpajú aj na Ukrajine, no navyše zabíjajú našich ľudí. Takže keď začnete počítať centy na svojom bankovom účte alebo vo vrecku, urobíme to isté a spočítame naše obete,” dodala.
Podľa BBC komentáre Zelenskej nadväzujú na slová britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý minulý mesiac pri návšteve Kyjeva naznačil, že domácnosti v celej Európe budú musieť vydržať krízu životných nákladov a „držať kurz“ s Ukrajinou, aby čelila ruskej agresii.
Európa sa pripravuje na ťažké časy
Energetická kríza a obavy z nedostatku surovín strašia ľudí naprieč Európou. Nápriklad Nemecko sa už pripravuje na nepokoje a výtržnosti – armáda sa zapojí do policajných opatrení.
Od 1. októbra bude v uliciach Nemecka hliadkovať armáda. Očakávajú sa nepokoje kvôli blížiacej sa zime a obrovským účtom za plyn a elektrinu.
Christine Lambrechtová a generálny inšpektor Bundeswehru Eberhard Zorn oznámili vytvorenie novej armádnej jednotky s názvom Teritoriálne veliteľstvo Bundeswehru (TerrFüKdoBw), ktoré prevezme “operačné velenie národných síl v rámci vnútornej bezpečnosti”.
Kvôli vysokým účtom a obavám z nedostatku energií a plynu mnohé krajiny pristúpil k úsporným režimom a obmedzujú čo sa dá.