Bratislava 16. mája 2023 (HSP/Foto:Facebook)
Ako si nová vláda poradí so zdravotníctvom? Skonsolidovať slovenské zdravotníctvo bude veľmi ťažká úloha aj pre vládu, ktorá sa bude môcť po voľbách tešiť z určitej miery stability. Urobiť niečo a pri tom nič nepokaziť, bude pre prezidentkinu vládu takmer neriešiteľnou úlohou. A niečo urobiť treba. Okamžite
Tej časti nutného ozdravenia rezortu, s ktorou nám mohli pomôcť eurofondy, sa včera venoval Juraj Draxler: “Zdalo sa, že to už nemôže byť horšie. Ale zdravotnícke projekty z Plánu obnovy možno čaká úplná katastrofa. Nakoniec sa nielenže nepostaví riadna fakultná nemocnica v Bratislave, možno dokonca nebude ani tá v Martine. Podmienky verejného obstarávania sú totiž nastavené tak, že sa do piatku, posledného dňa, neprihlásila so záujmom stavať ani jedna firma.” Toto vôbec nie je dobrá správa. Pamätáte si, akými slovami sa Heger bránil úradníckej vláde v ten deň, keď ho Kollár s tlačovkou vykázal z parlamentu? V úradníckej vláde vraj budú ľudia bez skúseností, preto by mal dovládnuť on.
A ako vládla vláda, ktorá vraj skúsenosti mala? Draxler dokumentuje na zdravotníctve: “Aj peniaze, ktoré štát medzitým vyčlenil na rekonštrukcie niektorých súkromných nemocníc, sa súkromní prevádzkovatelia zdráhajú použiť. Sú tam totiž tak nevýhodne nastavené podmienky, že sa im to zrejme neoplatí. (Štát od nich chce, aby dodržali lehoty, pod hrozbou stopercentnej pokuty, ale lehoty sú riadne šibeničné.)”
Upokojujúce reči Hegera (My to zvládneme!) neupokojili všetkých a Draxler bol medzi nimi: “Dva roky dozadu som spustil krik, že tento program by mal byť niečo ako národnou prioritou. Aj s primeranou pozornosťou médií a opozície. Všetkých. S tým, aby sa okamžite začali riadne tvoriť projekty. Dlho k tomu bolo na celej politickej scéne laxné ticho. Až pred rokom sa objavili hlasy, že to celé môže zle dopadnúť. Až vtedy, keď už začínalo byť neskoro. A až túto zimu akoby všetkým konečne oficiálne došlo, že z toho celého nakoniec bude veľký prúser. Je to neuveriteľný príbeh. Už aj v Bulharsku som videl niektoré lepšie nemocnice, ako je väčšina našich (a to je už čo povedať). A tu sa úplne tupo ide prešustrovať šanca konečne s tým niečo robiť. Ako hovorím: neuveriteľné. Toto mozog odmieta prijať.”
Celé by sa to dalo ilustrovať známym vtipom: Premiér na tlačovke: “Môžem hrdo vyhlásiť, že sme Slovensko dostali na cestu modernej a úspešnej európskej krajiny.” Novinár: “A prečo, pán premiér, po tej ceste ideme opačným smerom ako všetci ostatní?” Prívlastok najlepšia vláda v dejinách Slovenska sa pomaly ale hlavne nekriticky presúva od vlády Hegera k prezidentkinej vláde. A občan má chuť zrúknuť na politikov: Kto bude na tie úspešné vlády robiť, ak všetkých svojou politikou vyženiete zo Slovenska? Alebo inak? Ak by niekto chcel zrušiť u nás bezplatnú zdravotnú starostlivosť, asi by nekonal inak. A v posledných mesiacoch čoraz častejšie počúvame úvahy o tom, naše zdravotníctvo zachráni len spoluúčasť pacienta. Teda, že si máme za lekára platiť.