Bratislava 1. októbra 2023 (HSP/Foto: HSP)
Vtesnať Smer SD, Hlas KDH a SNS do jednej koalície bude pravdepodobne nemožné Rovnako urobiť zostavu zo strán PS, Hlas SD, Oľano, KDH a SaS. Len tieto dve zoskupenia by po dohode bez problémov získali v NR SR počet hlasov potrebných na ústavné zmeny
Napriek tomu, čo svojim exitpollom pustila do sveta včera v noci televízia Markíza, Progresívne Slovensko voľby nevyhralo. Zvíťazil s prehľadom Smer SD, ktorý predbehol Progresívne Slovensko o takmer 5 %. Prezidentka Zuzana Čaputová počas volieb oznámila, že s rozhovorom s víťazom volieb nebude otáľať. Dá sa teda očakávať, že Fico, ktorý získal aj najviac preferenčných hlasov, začne rokovať o zostavení vlády s Petrom Pellegrinim a Andrejom Dankom už v priebehu najbližších dní. Ak to prebehne rýchlo, o týždeň môže mať poverenie od prezidentky v rukách.
Vzhľadom na kandidátku SNS sa dá predpokladať, že z jej strany pôjde len o podporu vlády, zo strán, ktoré prešli do parlamentu, získa najmenej kresiel a Fico možno nebude chcieť provokovať zahraničie jej účasťou na vláde. Už počas volieb sa ozvali hlasy liberálov, že Danko dal príležitosť fašistom, ktorí v minulosti kandidovali na listine ĽSNS. Ak by im Smer umožnil podiel na vláde, niet takého medzinárodného fóra, na ktorom by to naši liberáli proti nemu nezneužili.
V opozícii by tak ostalo okrem PS a OĽANO aj KDH a SaS. To dáva predpoklad pre pokračovanie kultúrnych vojen. Lebo hoci sa OĽANO bije do pŕs, že je konzervatívne, jeho nominácie v minulom volebnom období dokazujú opak. Bol to ich minister zdravotníctva, ktorý potichu pretlačil smernicu o tranzícii. A KDH dokázalo, že na jeho postoje sa plne spoliehať nedá.
Problém presadenia ústavných zmien má aj svoju pozitívnu stránku. Nebudú sa robiť zásadné zmeny šité na kolene a na mieru aktuálnej situácii, ako to bolo v poslednom volebnom období. Ich prijatie si bude vyžadovať kvalitnú prípravu, aby získali potrebný počet hlasov.
Fico rozhodne nebude žiadna princezná na hrášku. Tých balvanov, čo ho budú tlačiť, je celá kopa. Jeden si však Slováci mohli ušetriť, a je dosť nepochopiteľný. Ako je možné, že OĽANO získalo takmer 9 percent? Jeho 16 poslancov bude schopných inak možno vecné rokovanie národnej rady poriadne okoreniť.
Ďalšia otázka je, čo s Pellegrinim? Niekoľko krát rázne odmietol sedieť v jednej vláde s Ficom. Ba aj naznačil, že tradičné delenie funkcií, teda víťaz premiérom a druhý v poradí predsedom parlamentu pre neho tiež nie je veľmi lákavé. Bolo by teda pomerne obstojným riešením pre všetkých, ak by vyhral prezidentské voľby. Ak sa s Ficom dohodne na podpore Smeru, dá sa povedať, že to má v kapse.
Sulík na začiatku kampane oznámil, že Saska ide vyhrať voľby. Zabudol však upresniť ktoré, a vlastne môže byť rád, že bude mať 11-členný klub. Nie je to až takým prekvapením, Saska má svojich skalných, ktorí ju budú voliť za každých okolností bez ohľadu na škandály.
Na tie asi doplatil Boris Kollár. Ťažko posúdiť, prečo ho voliči odmietli. Tí, ktorí stáli za ním, nereflektovali na jeho nesplnené sľuby a privlastňovanie si cudzieho peria. Mal byť žolíkom v parlamente. Voličov oklamal, ale politické dohody držal poctivo a obchodného ducha nezaprel. Viacerí politici sa na neho tešili ako na potenciálneho koaličného partnera. Či mu zlomilo väz násilie na ženách alebo škandály prameniace v jeho životnom štýle, sa snáď ukáže neskôr.
So sklamaním obišli Naď, Šeliga a Heger, doslova počas volebnej noci sálalo z ich tvárí. NATO hujerstvo Naďa, zaslepenosť Šeligu paragrafom 363 a večný verbálny optimizmus Hegera bez ohľadu na okolnosti, to zjavne na riadenie štátu podľa voličov nestačí.
Zaujímavé sú ešte dva faktory volieb. Váha, ktorú voliči dávajú osobnostiam a neúspech Republiky. Fico, Pellegrini, Šimečka, Kaliňák, Blaha, Blanár, Matovič, Saková i mladý Erik Kaliňák. To sú kandidáti, ktorí získali najviac preferenčných hlasov. Šimečka na treťom mieste dokazuje, že potreba vodcu nie je vymedzená na “smerákov a fašistov.” Rôznorodosť osobností zo Smeru svedčí skôr o opaku. Šimečka si počas posledných mesiacov dokázal vypestovať pomerne slušný kult osobnosti.
Neúčasť Republiky na rozhodovaní v parlamente je pre pronárodný blok sklamaním. Je pravdepodobné, že by sa na zostavení vlády nezúčastnili, ale ich hlasy mohli byť počas vypätých okamihov, ktoré nás zaiste čakajú, jazýčkom na váhach. Čo už. Mohlo byť aj horšie.
Prečítajte si tiež:
- NAŽIVO: Deň po voľbách sa začína veľká hra. Komu sa podarí zostaviť vládu?
- Čo ukázali včerajšie voľby. Prekvapenia a hlavné výsledky
- Naď si trúfal na 7,5 %. Realita je pre neho sklamaním