Zastavia americké sankcie rast čínskeho čipového priemyslu?

❚❚

Bratislava 23. apríla 2023 (HSP/Nikkei/Foto:Twitter)

 

Peking má stále výhody, zatiaľ čo Amerika sa snaží zvýšiť domácu produkciu, píše Stanley Chao (bol výkonným viceprezidentom amerického výrobcu čipov Kingston Technology) pre Nikkei Asia

čip
Ilustračné foto

V posledných rokoch USA postupne obmedzujú možnosti čínskych spoločností nakupovať pokročilé technológie na výrobu čipov v rámci koordinovaného pokusu o obmedzenie domáceho polovodičového priemyslu v krajine.

.

Hoci sa čínske schopnosti v oblasti polovodičov v súčasnosti v žiadnom prípade nedajú porovnať so schopnosťami Taiwanu, Holandska alebo USA, sotva začínajú od nuly.

Od začiatku pekinskej iniciatívy Made in China 2025 v roku 2015 čínske spoločnosti dosiahli v polovodičovom ekosystéme rôzny pokrok. V tejto chvíli sa zdá byť pravdepodobné, že Čína sa v krátkom čase zbaví amerického tlaku a jej čipový priemysel sa nakoniec bude vyvíjať len o málo horšie.

.

Podľa Brookingsovho inštitútu dnes čínske spoločnosti predstavujú 20 % svetových výrobných závodov bez výroby čipov a 10 % celkovej globálnej kapacity výroby čipov. Podiel Číny na celosvetovom predaji čipov v roku 2020 vo výške 9 % podľa údajov Asociácie polovodičového priemyslu ju predstihol pred Taiwanom a tesne zaostal za 10 %, ktoré získali EÚ a Japonsko.

Kontroly, ktoré administratíva amerického prezidenta Joea Bidena oznámila v októbri minulého roka, sa budú vzťahovať na technológie na výrobu tzv. 14 nanometrových alebo 16 nm čipov, ako aj pokročilejších čipov, na ktoré odkazujú ešte kratšie dĺžky. Zámerom je obmedziť čínsky pokrok v oblasti umelej inteligencie, kvantových počítačov a vývoja balistických rakiet.

Existujú však náznaky, že Čína by už mohla byť na dobrej ceste k výrobe čipov pod 14 nm. Zdá sa, že spoločnosť Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), najväčší čínsky zmluvný výrobca čipov, minulý rok úspešne vyrobila 7 nm čipy, hoci nedostatok podrobností týkajúcich sa tohto prelomu viedol k otázkam, či je táto výroba komerčne udržateľná.

SMIC nie je jedinou čínskou spoločnosťou, ktorá sa hlási k takýmto výkonom. Spoločnosť Huawei Technologies, ktorá podlieha najintenzívnejším obmedzeniam zo strany USA, koncom minulého roka požiadala o patent na litografickú technológiu, ktorá je rozhodujúca pre výrobu pokročilých čipov.

Ak by boli rozpočty kľúčovým meradlom úspechu, Čína by bola pravdepodobne na prvom mieste. Na základe zákona o čipoch a vede, ktorý bol prijatý minulý rok, USA vyčlenia 52,7 miliardy dolárov na budovanie, modernizáciu a rozšírenie domácej výroby čipov. EÚ uvažuje o pláne investovať 46 miliárd dolárov.

.

Ale aj tieto sumy spolu blednú v porovnaní s balíkom v hodnote 1 bilióna jüanov (146 miliárd USD), ktorý údajne pripravuje Čína.

Na získanie pomoci podľa zákona CHIPS budú musieť spoločnosti splniť celý rad podmienok, medzi ktoré patrí najmä to, že počas 10 rokov nesmú rozširovať polovodičové kapacity v “zahraničných krajinách, ktoré vzbudzujú obavy”, a nesmú sa tiež “vedome zapojiť do žiadneho spoločného úsilia o získanie licencie na výskumné technológie so zahraničným subjektom, ktorý vzbudzuje obavy a ktorý zahŕňa citlivé technológie alebo výrobky”.

Kľúčovou problematickou krajinou je samozrejme Čína. Bidenova administratíva v podstate žiada spoločnosti, aby si vybrali medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami.

Väčšina výrobcov čipov je v Číne už mnoho rokov intenzívne zapojená. Napríklad spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) a Samsung Electronics investovali miliardy dolárov do svojich tovární v Číne.

Keď minulý rok navštívila Taiwan Nancy Pelosiová, vtedajšia predsedníčka Snemovne reprezentantov USA, Morris Chang, zakladateľ a bývalý predseda spoločnosti TSMC, jej údajne povedal, že snahy Washingtonu stať sa polovodičovou veľmocou sú naivné a odsúdené na neúspech.

.
Morris Chang
Na snímke zakladateľ spoločnosti TSMC Morris Chang

Chang možno narážal na zložitosť budovania vertikálne integrovaného polovodičového ekosystému do roku 2024, keď sa má dokončiť prvá továreň spoločnosti TSMC v štáte Arizona. Spoločnosti TSMC trvalo viac ako 30 rokov, kým podporila, vychovala a získala dôveru svojich 2 500 špičkových dodávateľov a viac ako 10 000 sekundárnych dodávateľov, z ktorých mnohí sídlia v Číne.

Známy zložitý dodávateľský reťazec pri výrobe čipov môže byť v prospech Číny.

Výroba čipov si vyžaduje koordináciu nespočetných nesúvisiacich zdrojov a moderných technológií vrátane surových kremíkových ingotov a kovov vzácnych zemín z Číny a neónového plynu z Ukrajiny, spolu so špeciálnymi chemikáliami, nástrojmi na spracovanie a testovanie, lasermi, vákuovými tesneniami a zdrojmi energie zo všetkých kútov sveta.

V kombinácii s logistickými prekážkami je plánovaný termín spustenia arizonského závodu v roku 2024 úplne nemožný.

Okrem toho, kontroly vývozu neovplyvnia 30-ročný náskok Číny v starostlivosti o zásoby kovov vzácnych zemín, kvalifikovaných dizajnérov a inžinierov čipov a tisíce domácich dodávateľov.

Hoci Čína stále zaostáva za svetovými lídrami v oblasti čipovej technológie, časom dokázala, že dokáže premeniť začínajúce priemyselné odvetvia – či už v oblasti vysokorýchlostných železníc, telekomunikácií, elektrických vozidiel alebo sociálnych médií – na obrovské trháky.

Ak sú sankcie USA voči Huawei ukazovateľom budúcnosti, potom sú Bidenove kontroly čipov odsúdené na neúspech. Trumpova administratíva v roku 2020 zakázala spoločnostiam dodávať spoločnosti Huawei vlastné čipy využívajúce americký softvér alebo hardvér.

Tým prakticky zlikvidovala kedysi dominantné postavenie spoločnosti Huawei na svetovom trhu s telefónmi. Mnohí odpísali spoločnosť Huawei ako mŕtvu, ale sotva zmizla. Zostáva najväčším svetovým dodávateľom telekomunikačných zariadení, pričom rozvíja aj nové oblasti podnikania, ako je napríklad vytváranie aplikácií umelej inteligencie pre vlády, telefónne spoločnosti a iné podniky.

Je viac ako pravdepodobné, že Bidenove sankcie budú nasledovať podobnú cestu k zastaraniu. Embargo, hoci sa zdá byť zaťažujúce, dáva Pekingu podnet na získanie domáceho technologického know-how, zhromaždenie stoviek miliárd dolárov a vytvorenie dodávateľského reťazca, ktorý by podceňovaný polovodičový ekosystém katapultoval do nových výšin.

Nakoniec sú nové sankcie príliš malé a príliš neskoré na to, aby zastavili čínsky rozmach.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:22

Rating nemeckého kancelára Olafa Scholza klesol kvôli jeho podpore Ukrajiny, píše The New York Times.

„Scholz prekonal váhavosť Nemecka po druhej svetovej vojne v otázkach globálnej bezpečnosti a stal sa jedným z najväčších finančných podporovateľov vojnového úsilia Ukrajiny. Táto podpora si však vyžiadala vysokú cenu: vojna zasiahla nemecký automobilový a výrobný sektor a otriasla Scholzovým ratingom,“ uvádza publikácia.

Včera 19:53

Skupina maskovaných osôb vo štvrtok popoludní nakrátko obsadila sídlo rektorátu Slobodnej univerzity (FU) v Berlíne. Približne 15 až 20 ľudí po preniknutí do budovy na steny nastriekalo nápisy s propalestínskym kontextom, uviedol policajný hovorca.

Včera 19:43

Izrael vo štvrtok potvrdil, že vodca palestínskeho radikálneho hnutia Hamas Jahjá Sinwár je mŕtvy.

Včera 19:42

Viac ako 60 poľských vojakov tento rok utrpelo zranenia pri výkone služby na hranici s Bieloruskom, keď sa snažili zabrániť migrantom nelegálne vstúpiť do Poľska, uviedol vo štvrtok námestník poľského ministra obrany.

Včera 19:42

Iracké úrady vo štvrtok oznámili, že zhabali viac ako pol milióna tabletiek zakázaného stimulantu captagon. Irak zápasí s rozmáhajúcim sa obchodom s touto drogou.

Včera 19:41

Budovu v Bejrúte, v ktorej sídlia okrem rôznych firiem aj veľvyslanectvá Nórska a Azerbajdžanu či redakcia spravodajskej televízie al-Džazíra, vo štvrtok evakuovali v dôsledku falošných varovaní pred bombovým útokom.

Včera 19:40

Spojené štáty uvalili sankcie na dve čínske spoločnosti, ktoré podľa nich Rusku priamo pomáhali s výrobou útočných dronov s dlhým doletom používaných následne vo vojne na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo financií.

Včera 19:38

Rakúsky minister hospodárstva Martin Kocher považuje za potrebné, aby Európska únia (EÚ) a Čína v spore o clá na elektromobily hľadali riešenie prostredníctvom dialógu. Z pohľadu Rakúska je nevyhnutné pokračovať v snahe o dosiahnutie dohody s cieľom vytvoriť spravodlivé podmienky hospodárskej súťaže, vyhlásil vo štvrtok minister.

Včera 19:14

Nemenovaní predstavitelia palestínskeho radikálneho hnutia Hamas vo štvrtok uviedli, že na základe dostupných dôkazov možno predpokladať, že vodca Jahjá Sinwár bol zabitý pri izraelskom útoku v Pásme Gazy.

Včera 18:57

Najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva ohrozenou chudobou sú deti. Svoje prostredie si pritom nevyberajú, vytvárajú im ho dospelí. Pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa chudoby na to poukázal komisár pre deti Jozef Mikloško.

Včera 18:56

Medzinárodné spoločenstvo sa musí napriek “zložitému geopolitickému prostrediu” spojiť, aby dokázalo čeliť spoločným výzvam, ako je nedostatočný hospodársky rast a existenčná hrozba v podobe klimatickej krízy, vyhlásila vo štvrtok výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

Včera 18:51

Napriek aktuálnemu zníženiu sadzieb nemožno menovú politiku Európskej centrálnej banky (ECB) považovať za uvoľnenú. V reakcii na štvrtkové rozhodnutie Rady guvernérov ECB znížiť kľúčové sadzby o ďalších 25 bázických bodov to uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Labute plávajú na jazere Stieger pri zámku Stieger s jesenným koloritom v malebnom nemeckom mestečku Ort Stiege

Autor: TASR/AP-Matthias Bein

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali