Zasadnutie OPEC sa skončilo brazílskou senzáciou

❚❚

Bratislava 1. decembra 2023 (HSP/Vzgljad/Foto:AP/Lisa Leutner)

 

Zasadnutie ministrov OPEC+ sa skončilo skutočnou senzáciou. Organizácia vývozcov získala nového priateľa – Brazíliu. To vážne posilňuje váhu rozhodnutí OPEC+. Pretože práve Brazília spolu s USA boli tými krajinami mimo OPEC, ktoré zvyšovali produkciu a bránili dosahovaniu cieľov kartelu. Teraz sa Brazília postavila na stranu OPEC, nie na stranu USA, informujú noviny Vzgljad

Ilustračné foto

Stretnutie ministrov OPEC+, ktoré sa koná raz za rok a bolo nečakane odložené z víkendu, sa skončilo senzačnými správami a rozhodnutím o znížení ťažby o 2,2 mil. barelov denne v prvom štvrťroku 2024.

.

Brazília sa pripojí k OPEC+ od roku 2024, potvrdil to minister energetiky krajiny Alesandri Silveira, oznámil to aj ruský vicepremiér Alexander Novak. OPEC+ tak od budúceho roka nebude zahŕňať 23, ale 24 štátov.

“Dnes bol prítomný brazílsky minister, ktorý potvrdil, že od 1. januára 2024 sa pripája k nášmu partnerstvu OPEC+, a teda už bude 24 krajín, ktoré budú vzájomne pôsobiť na vyrovnanie situácie na trhu,” povedal Novak.

.

“To, samozrejme, znamená posilnenie OPEC+. Keď OPEC vznikol, kontroloval takmer 50 % svetovej produkcie. Postupne však krajiny, ktoré nie sú členmi OPEC, vrátane USA, ťažili čoraz viac a podiel klasického OPEC sa dostal pod 40 percent, a aby sme mohli nejako ovplyvňovať trh, museli sme aktívne pracovať s produkciu. A keďže hlavným producentom v klasickom OPEC bola Saudská Arábia, práve ona musela drasticky znížiť ťažbu, aby sa zvýšili ceny ropy na trhu. V dôsledku toho OPEC prakticky prestal ovplyvňovať trh, a tak vznikol OPEC+, ktorého súčasťou bolo aj Rusko. Teraz podiel tejto organizácie na celosvetovej ťažbe presahuje 50 % a každý člen môže znižovať ťažbu menej drasticky, aby ovplyvnil ceny. Spolu s Brazíliou sa podiel na globálnej produkcii ešte zvýši a váha rozhodnutí OPEC+ bude ešte významnejšia. To je psychologicky dôležitý signál, ktorý pravdepodobne bude tlačiť ceny ropy nahor,” hovorí Igor Juškov, expert z Finančnej univerzity pri vláde a Národného fondu energetickej bezpečnosti.

Podľa Brazílskeho inštitútu pre ropu a plyn je Brazília od júla 2023 deviatym najväčším producentom ropy na svete a prvým v Latinskej Amerike. Trojicu najväčších producentov tvoria Spojené štáty, Rusko a Saudská Arábia.

Dôležité však je, aké kvóty sa budú vzťahovať na Brazíliu a do akej miery bude reálne ochotná regulovať svoju ťažbu, aby ovplyvnila ceny.

“Momentálne Brazília nemá kapacitu na zvýšenie produkcie, preto má záujem o vstup do OPEC. Brazília však plánovala v najbližších rokoch zvýšiť ťažbu z troch miliónov barelov denne na päť miliónov barelov denne. Prijali investičné rozhodnutia o niekoľkých projektoch v hlbokomorských vodách, ktoré by im mali umožniť zvýšiť ťažbu. Ak Brazília splní podmienky OPEC+ a bude brzdiť ťažbu, aj keď sú pripravené nové ťažobné projekty, celkovo to organizáciu posilní. Ak však Brazília chce zvýšiť ťažbu, ignoruje organizáciu a opustí ju, potom to bude ešte horšie, ako keby Brazília do OPEC+ vôbec nevstúpila,” varuje expert FNEB.

Pretože tento “zlý príklad by mohol byť nákazlivý pre mnohých ďalších členov organizácie,” vysvetľuje. “Tento precedens môže spustiť reťazovú reakciu, keď všetci tí členovia, ktorí dokážu produkovať viac, začnú opúšťať OPEC+, aby zvýšili produkciu na maximum a užívali si plody úsilia členov organizácie,” dodáva Juškov.

.

Avšak tu a teraz príchod Brazílie do radov OPEC+ určite pomôže tlačiť ceny ropy nahor, rovnako ako správa o novom znížení ťažby o 2,2 mil. barelov denne v prvom štvrťroku 2024. Z toho Saudská Arábia zníži ťažbu o 1 mil. barelov denne, zatiaľ čo Rusko prehĺbi svoje exportné škrty zo súčasných 300 tis. barelov denne na 500 tis. barelov denne (300 tis. barelov ropy a 200 tis. barelov rafinovaných produktov). Ostatné krajiny aliancie znížia produkciu celkovo o 700 tis. barelov denne.

Ide o vynútené opatrenie na stabilizáciu trhu, ktoré povedie k zníženiu ponuky a zvýšeniu globálnych cien čierneho zlata, tvrdí Vladimir Černov, analytik spoločnosti Freedom Finance Global. V najbližších mesiacoch cena ropy Brent vzrastie na 88 až 90 USD za barel, predpovedá expert.

To je pre exportérov vo všeobecnosti pohodlná cenová úroveň. Rozpočet Saudskej Arábie je vyrovnaný pri cene 85 USD za barel. Ruský rozpočet a pri súčasných cenách ropy, pri zohľadnení výmenného kurzu rubľa, dostáva rekordné príjmy.

“Ruský rozpočet na rok 2024 zahŕňa cenu ropy Urals na úrovni 71,3 USD za barel. Pri zohľadnení súčasného diskontu to zodpovedá cene ropy Brent na úrovni 83 USD za barel. Prekročenie tejto hodnoty pri výmennom kurze dolára blízkom 90 rubľom zvýši rozpočtové príjmy,” hovorí vedúci analytického oddelenia banky “Zenit” Vladimir Evstifejev.

“Pre všetky krajiny zúčastňujúce sa na dohode OPEC+ je najpohodlnejšia úroveň 90 dolárov za barel Brentu, o ktorej sami opakovane hovorili a sľubovali, že ju budú chrániť. Ale prijateľné je pre nich aj cenové rozpätie 80 – 100 dolárov, pretože rozhodnutia o dodatočnom znížení produkcie boli prijaté až po tom, ako cena Brentu klesla pod 80 dolárov a na tejto úrovni sa istý čas udržala,” vysvetľuje Černov.

.

Svetové ceny ropy začali globálne klesať ešte v júni 2022, odvtedy cena referenčnej triedy Brent klesla o 31,62 % – zo 122 na 84 USD za barel, konštatuje Černov. Od septembra 2023, keď sa začal nový klesajúci trend, stratila ropa na cene takmer 12 %. Preto OPEC+ v tomto roku opakovane prijal opatrenia na zníženie ťažby – a naďalej podporuje trh.

Na vine poklesu cien je spomalenie globálnej ekonomiky v podmienkach zvyšovania úrokových sadzieb svetových centrálnych bánk. Zároveň aj oživenie čínskej ekonomiky po zrušení všetkých pandemických obmedzení prebieha pomalším tempom, ako sa očakávalo. Dnes boli zverejnené najmä údaje o indexe podnikateľskej aktivity vo výrobnom sektore v Číne, ktoré naznačujú pokles aktivity v priemyselnom sektore, čo vytvára ďalší tlak na kotácie čierneho zlata, keďže dopyt po ropných produktoch v nebeskej ríši na tomto pozadí klesá, hovorí Černov.

Medzi dôvody poklesu cien ropy patrí aj rast produkcie krajín mimo dohody OPEC+, konkrétne USA a Brazílie, ako aj prekročenie ťažobných kvót niektorými účastníkmi, dodáva Filip Muradjan, senior riaditeľ pre podnikové hodnotenia agentúry Expert RA. Preto je veľmi dôležité, že Brazília bude teraz na strane OPEC+, a nie USA.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:22

Rating nemeckého kancelára Olafa Scholza klesol kvôli jeho podpore Ukrajiny, píše The New York Times.

„Scholz prekonal váhavosť Nemecka po druhej svetovej vojne v otázkach globálnej bezpečnosti a stal sa jedným z najväčších finančných podporovateľov vojnového úsilia Ukrajiny. Táto podpora si však vyžiadala vysokú cenu: vojna zasiahla nemecký automobilový a výrobný sektor a otriasla Scholzovým ratingom,“ uvádza publikácia.

Včera 19:53

Skupina maskovaných osôb vo štvrtok popoludní nakrátko obsadila sídlo rektorátu Slobodnej univerzity (FU) v Berlíne. Približne 15 až 20 ľudí po preniknutí do budovy na steny nastriekalo nápisy s propalestínskym kontextom, uviedol policajný hovorca.

Včera 19:43

Izrael vo štvrtok potvrdil, že vodca palestínskeho radikálneho hnutia Hamas Jahjá Sinwár je mŕtvy.

Včera 19:42

Viac ako 60 poľských vojakov tento rok utrpelo zranenia pri výkone služby na hranici s Bieloruskom, keď sa snažili zabrániť migrantom nelegálne vstúpiť do Poľska, uviedol vo štvrtok námestník poľského ministra obrany.

Včera 19:42

Iracké úrady vo štvrtok oznámili, že zhabali viac ako pol milióna tabletiek zakázaného stimulantu captagon. Irak zápasí s rozmáhajúcim sa obchodom s touto drogou.

Včera 19:41

Budovu v Bejrúte, v ktorej sídlia okrem rôznych firiem aj veľvyslanectvá Nórska a Azerbajdžanu či redakcia spravodajskej televízie al-Džazíra, vo štvrtok evakuovali v dôsledku falošných varovaní pred bombovým útokom.

Včera 19:40

Spojené štáty uvalili sankcie na dve čínske spoločnosti, ktoré podľa nich Rusku priamo pomáhali s výrobou útočných dronov s dlhým doletom používaných následne vo vojne na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo financií.

Včera 19:38

Rakúsky minister hospodárstva Martin Kocher považuje za potrebné, aby Európska únia (EÚ) a Čína v spore o clá na elektromobily hľadali riešenie prostredníctvom dialógu. Z pohľadu Rakúska je nevyhnutné pokračovať v snahe o dosiahnutie dohody s cieľom vytvoriť spravodlivé podmienky hospodárskej súťaže, vyhlásil vo štvrtok minister.

Včera 19:14

Nemenovaní predstavitelia palestínskeho radikálneho hnutia Hamas vo štvrtok uviedli, že na základe dostupných dôkazov možno predpokladať, že vodca Jahjá Sinwár bol zabitý pri izraelskom útoku v Pásme Gazy.

Včera 18:57

Najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva ohrozenou chudobou sú deti. Svoje prostredie si pritom nevyberajú, vytvárajú im ho dospelí. Pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa chudoby na to poukázal komisár pre deti Jozef Mikloško.

Včera 18:56

Medzinárodné spoločenstvo sa musí napriek “zložitému geopolitickému prostrediu” spojiť, aby dokázalo čeliť spoločným výzvam, ako je nedostatočný hospodársky rast a existenčná hrozba v podobe klimatickej krízy, vyhlásila vo štvrtok výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

Včera 18:51

Napriek aktuálnemu zníženiu sadzieb nemožno menovú politiku Európskej centrálnej banky (ECB) považovať za uvoľnenú. V reakcii na štvrtkové rozhodnutie Rady guvernérov ECB znížiť kľúčové sadzby o ďalších 25 bázických bodov to uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Labute plávajú na jazere Stieger pri zámku Stieger s jesenným koloritom v malebnom nemeckom mestečku Ort Stiege

Autor: TASR/AP-Matthias Bein

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali