Bratislava 4. novembra 2024 (HSP/ Facebook/ Foto: Screenshot YouTube)
Sú sociálne siete pre mozog mladistvých rovnako nebezpečné ako cigarety alebo alkohol ? Majú technológie aj svoje temné stránky, o ktorých až tak často nehovoríme? Tieto otázky sa pokúša zodpovedať popredný neurológ Martin Jan Stránský vo svojej knihe “Vzestup a pád lidské mysli”. O svojej knihe porozprával v podcaste pre FirstClass
Doktor Martin Jan Stránský je profesorom neurológie na Yale University. Doktor sa v knihe Vzestup a pád lidské mysli zameriava na to, aký vplyv majú digitálne technológie na naše myslenie a spoločnosť, pričom dôrazne varuje pred nadmerným používaním týchto technológií, ktoré môže predstavovať potenciálnu hrozbu pre náš mozog a myslenie.
MUDr. Stránský už pred pár rokmi, ako jeden z prvých, rázne varoval pred dopadom technológií na ľudské zdravie.
Profesor Stránsky prirovnáva závislosť na technológiách a na sociálnych sieťach k závislostiam ako je fajčenie, alkohol alebo drogy. Doktor uvádza, že takéto závislosti ovplyvňujú sociálnu aj ekonomickú sféru a niektoré vlády vydali normy a zákony obmedzujúce konzumáciu týchto škodlivých produktov. Niečo podobné doktor navrhuje aj v súvislosti s modernými technológiami a najmä so sociálnymi sieťami.
Stránský sa odvoláva na to, že aj sám technologický mág Elon Musk, ale aj iný predstavitelia online priestoru napr. z Google tvrdia, že umelá inteligencia by sa mala zastaviť.
„Sami vynálezcovia sociálnych sietí o tomto nebezpečenstve vedia a kritizujú ho, niektorí dokonca používanie sociálnych sietí nedovolili ani svojim vlastným deťom. Nadnárodné organizácie tiež doporučili určité obmedzenia používania sociálnych sietí v Amerike,“ tvrdí Stránský. Podľa popredného odborníka je táto téma v našich regiónoch stále málo diskutovaná, avšak dostáva sa už do nejakých legislatívnych kruhov, napríklad do výborov parlamentu alebo sa o nej hovorí aj v Českej pediatrickej asociácii.
„Hlavný hygienik USA, Surgeon General, posielal na americký Kongres návrh zákona, ktorý by obmedzil používanie sociálnych sietí,“ uviedol Stránsky. V tomto návrhu zákona sa odporúča, aby sa so sociálnymi sieťami zaobchádzalo rovnako ako s alkoholom a cigaretami. Obrazne na ne nalepil nálepku s označením, že používanie sociálnych sietí pre používateľov mladších ako 18 rokov môže škodiť zdraviu.
„To je presne to, čo by som si ja želal,“ vyjadril sa Stránský a dodal, že je nevyhnutný úplný zákaz sociálnych sietí pre maloleté osoby, pretože je to silná toxická droga, ktorá ničí mozog viac než alkohol alebo ako cigarety.
„To nie je názor, to je fakt,“ zdôraznil doktor a dodal, že to nie je len jeho názor, ale je to zdokumentovaný fakt vyplývajúci z tisícok štúdií.
Prečítajte si tiež:
- Max Kašparů: Lucifer prichádza ako veľký humanista a liberál. Deti i rodičia trpia
- “Droga”, ktorú spoločnosť toleruje. Neurológ varuje nielen rodičov: Došlo k stupiditifikácii