Kyjev 2. júla 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
Ukrajina tvrdí, že Rusko pripravuje teroristický čin v elektrárni. Rusko to popiera a tvrdí, že Ukrajina pripravuje teroristický čin. MAAE a Západ tvrdia, že v elektrárni nepozorujú žiadne známky prípravy teroristických činov. Čo sa deje v skutočnosti?
V prvom rade sa treba pýtať, ak Rusi pripravujú útok, aký to má pre nich zmysel?
Na Ukrajine sa zvyčajne uvádzajú tri argumenty.
Prvým je, že Putin vydiera Ukrajinu a západných spojencov hrozbou teroristického útoku, čím ich nabáda, aby prijali ruské podmienky prímeria. Momentálne však o tom, že Rusi pripravujú teroristický útok, hovorí len Kyjev, nie Moskva. Teoreticky by Kremeľ mohol vydieranie uskutočniť prostredníctvom neverejných kanálov. Ale súdiac podľa relatívne pokojnej reakcie Západu na teroristické vyhlásenia je to nepravdepodobné. Okrem toho, ak má Putin v úmysle vydierať hrozbou teroristického útoku (čo nemôže vylúčiť), musí (útok) zostať skôr v štádiu hrozby než hotovej veci. Ak však stanica vybuchne, je nepravdepodobné, že by to Ukrajinu a Západ prinútilo pristúpiť na podmienky Ruska. Je pravdepodobnejšie, že to bude presne naopak.
Druhým argumentom je, že Rusi tak chcú “ospravedlniť” svoj ústup z Chersonskej a Záporožskej oblasti. Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by sa Ruská federácia chystala opustiť juh Ukrajiny z vlastnej vôle. Pre Kremeľ má pozemný koridor na Krym strategický význam.
Tretím, najčastejším argumentom je, že Rusi potrebujú útok na zastavenie postupu AFU. Zatiaľ však k žiadnemu útoku na Energodar nedošlo (hoci z času na čas sa objavia fámy, že AFU môže na mesto pochodovať cez plytkú vodnú nádrž Kachovka). Ale aj keby sa začal, pre Rusov by nemalo zmysel vyhodiť v tej istej chvíli do vzduchu ZAPP – pretože hlavné škody by spôsobila ich vlastná armáda v blízkosti Energodaru.
Teoreticky existuje len jedna situácia, v ktorej Rusi (za predpokladu, že sú ochotní prižmúriť oči nad ekologickými škodami na ruskom území a Kryme a nad potenciálne veľmi vážnymi zahraničnopolitickými dôsledkami) vidia nejaký zmysel pre vyhodenie elektrárne do vzduchu. Je to narušenie ruskej obrany v blízkosti mesta Energodar, ktoré by si vyžiadalo stiahnutie ruských vojsk z mesta. V takom prípade Rusi po stiahnutí vojsk môžu vyhodiť stanicu do vzduchu (ak by sa vietor zdvihol striktne na sever alebo severozápad), aby spomalili ďalší postup AFU.
V každom prípade, kým ukrajinské ozbrojené sily nezaútočia na Energodar, Rusi nemajú dôvod vyhodiť do vzduchu jadrovú elektráreň, ktorá sa nachádza na území pod ich kontrolou. Možnosť “vyhodiť elektráreň do vzduchu a zvaliť vinu na Ukrajinu” je sotva reálna. Jednak preto, že by tomu takmer nikto na svete neuveril, jednak preto, že by to spôsobilo obrovské škody ruskej armáde a jej obrannej línii.
Na vyhodenie ZJE do vzduchu na Ukrajine tiež nie je dôvod. Je v dosahu delostrelectva AFU a rakiet dlhého doletu, ale masívny úder na elektráreň, ktorý by spôsobil obrovskú haváriu a únik radiácie, by sa nedal utajiť tvrdením, že ju ostreľovali Rusi. Zahraničnopolitické dôsledky pre Ukrajinu by boli obrovské. A na rozdiel od Ruska ich Kyjev vzhľadom na svoju závislosť od zahraničnej pomoci nebude môcť ignorovať. A to nehovoríme o obrovských environmentálnych škodách na ukrajinskom území. Áno, hlavné škody budú spôsobené ruským vojskám v Energodare, ale únikom radiácie utrpia aj jednotky AFU nachádzajúce sa na severnom brehu nádrže Kachovka kontrolovanej Ukrajinou.
Zároveň nemožno vylúčiť, že jadrová elektráreň bude poškodená nie teroristickým útokom, ale ak v samotnom meste vypuknú boje.
O tejto hrozbe hovorí aj MAAE. “Elektráreň je neuveriteľne krehká a v prípade prestrelky by mohla byť poškodená,” povedal Rafael Grossi.
Tak či onak, hrozba katastrofy v Záporožskej jadrovej elektrárni (v dôsledku bojov alebo detonácie zo strany Rusov) je jedným z hlavných odstrašujúcich faktorov útoku AFU na Energodar. A tá istá hrozba je jedným z argumentov tých síl vo svete, ktoré obhajujú prímerie. Pretože po vyhodení priehrady Kachovka do vzduchu sa katastrofa v Záporožskej JE už nevníma ako niečo neuveriteľné.