Bratislava 17. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Americké dobrodružstvo v Afganistane sa skončilo fiaskom. 20-ročný pokus o inštaláciu liberálnej demokracie v tejto moslimskej krajine vyšiel nazmar
Po tom čo v Afganistane dostali Američania na frak a moc v krajine prevzal Taliban sa očakáva, že nastane podobná migračná vlna ako v roku 2015, kedy do Európy mierili milióny migrantov z Blízkeho Východu.
Európska únia sa nám vtedy snažila nanútiť migrantov prostredníctvom tzv. povinných kvót. Vtedajšia vláda Roberta Fica však spoločne s vládami Maďarska a Českej republiky migračné kvóty odmietli a neprijali žiadnych migrantov.
Heger hovoril o 10-tich migrantoch
Zdá sa však , že súčasná vláda Eduarda Hegera (resp. Igora Matoviča, de facto) žiadne povinné kvóty nepotrebuje. Tá plánuje prijať migrantov dobrovoľne.
Premiér Slovenskej republiky, Eduard Heger vyhlásil, že Slovensko príjme 10-tich migrantov z Afganistanu:
“Taktiež sa naša vláda rozhodla poskytnúť azyl pre 10-tich občanov Afganistanu , ktorí za posledné roky veľmi intenzívne spolupracovali s členskými štátmi Európskej únie.”
Danko: Treba prirátať aj rodinných príslušníkov
Na rozhodnutie vlády zareagoval predseda mimoparlamentnej strany SNS, Andrej Danko, ktorý upozornil, že k týmto 10-tim migrantom treba pripočítať aj ich rodinných príslušníkov:
“Takže paráda. Kollár a Korčok tvrdia, že berieme len 10 migrantov z Afganistanu. To už nepovedia, že k tomu treba prirátať aj rodinných príslušníkov. Takže Slovákov to bude stáť niekoľko miliónov eur. …spomeňte si na tie slová Kollára ako on bude bojovať proti migrantom … no už to vidím.”
Naď pripustil, že prijmeme viac migrantov
10 Afgancov + ich rodiny však zrejme nebude konečný počet utečencov, ktorí zavítajú na Slovensko. Minister obrany Jaroslav Naď totiž v relácii na televízii TA3 naznačil, že Slovensko pravdepodobne príjme viac migrantov:
“To číslo (10, pozn. red.) by som nebral ako nejakú dogmu… budeme sa veľmi dôkladne pozerať na každý životný príbeh konkrétneho človeka, ktorý o ten azyl požiada a podľa toho sa zariadime. Ale neočakávam zásadne navýšenie tohto čísla, ale netvrdil by som, že 10 je nejaká dogma, ktorú by sme nemali prekročiť.”
Zaplavia Slovensko migranti?
Už sa to teda rozbieha. Krôčik po krôčiku. Najprv len 10 Afgancov, teraz už viac. Namodelujme si situáciu. Dajme tomu, že na Slovensko prijmeme napríklad 100 migrantov z Afganistanu. Na prvý pohľad to nie je veľa. K tomu je však potrebné prirátať zlúčenie rodín, na ktoré má každý úspešný žiadateľ o azyl právo.
Vieme, že pôrodnosť v Afganistane je pomerne vysoká podobne ako aj v iných moslimských krajinách. Rodiny sú teda veľké. Úspešný azylant tak na Slovensko môže dotiahnuť napríklad aj 10 rodinných príslušníkov. A ani sa nenazdáme a na Slovensku môžeme mať razom 1 000 migrantov.
A to hovoríme len o súčasných úvahách slovenskej vlády (vziať viac než 10 migrantov), kedy sa migračná vlna z Afganistanu smerom do Európy ešte ani nerozbehla. Ak na náš kontinent zamieria milióny migrantov, pokojne sa môže stať, že servilná vláda Eduarda Hegera v snahe zapáčiť sa Bruselu prikývne na masovejšie prijímanie migrantov.
Samuel Gdovin