Niamey 3. augusta 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
V Nigeri, v krajine s 25 miliónmi obyvateľov, sa uskutočnil štátny prevrat. Je to jedna z najchudobnejších krajín sveta, ale bohatá na nerastné suroviny, najmä urán, ktorý je dôležitý pre jadrovú energiu
Susedné krajiny Burkina Faso a Mali, kde sa v posledných rokoch tiež chopila moci armáda, podporili pučistov a varovali, že akákoľvek zahraničná intervencia sa bude rovnať vyhláseniu vojny proti nim.
Západné krajiny zároveň puč odsúdili a Spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) vyhlásilo, že je pripravené vyslať do Nigeru vojenské jednotky, ak sa legitímny prezident nedostane späť k moci. Okrem toho spoločenstvo už začalo hospodársky bojkot Nigeru.
Celkovo je situácia mimoriadne výbušná.
Nejde o prvý štátny prevrat v regióne za posledné roky, pri ktorom sú od moci odstavené prozápadné sily a nastupujú ľudia lojálni Rusku.
V prípade Nigeru sa však zdá, že Západ sa rozhodol zasiahnuť.
Dôvodom je strategický význam krajiny, ako aj geopolitický boj s Ruskom a Čínou o vplyv v Afrike.
V Nigeri sa nachádza vojenská základňa USA a Francúzska a Francúzsko odtiaľ získava obrovské množstvo uránu na výrobu jadrovej energie. Okrem toho sa plánovalo, že cez krajinu povedie plynovod z Nigérie do Alžírska, ktorým sa bude do Európy dovážať nigerský plyn.
Okrem toho vojenské prevraty v Afrike v minulých rokoch vytvorili takmer súvislú líniu štátov lojálnych Rusku na celom kontinente od Atlantického oceánu až po Červené more. Po prevrate v Nigeri je jedinou krajinou, ktorá bráni uzavretiu tohto reťazca, Čad, ktorý je stále spojencom Francúzska. Ak sa však junta v Nigeri udrží, je len otázkou času, kedy bude moc zvrhnutá aj tam.
Zrejme z týchto dôvodov sa Západ rozhodol tvrdo reagovať a mobilizovať západoafrické krajiny na boj proti povstalcom.