Podľa odborníkov z Defense One trpia ozbrojené sily východného krídla NATO množstvom problémov a v prípade ruského útoku štáty Pobaltia a štáty východnej Európy nedokážu úspešne ubrániť svoje územie. Podľa informácií Defense One dokonca armády štátov východného krídla NATO nedokážu odolať ani prvej vlne ruských útokov.
Rusko má podľa amerických odborníkov obrovskú prevahu a bez problémov dokáže obsadiť v priebehu niekoľkých hodín územie Pobaltia. Ak k tomu príde, pred NATO a Američanmi bude ťažká voľba. Konvenčný konflikt by viedol k obrovským stratám na strane NATO, jadrový konflikt by si nikto neželal. Takže reálny variant reakcie by nakoniec spočíval podľa odborníkov defense one vo verejnom odsúdení ruských krokov, rozšíreniu politiky sankcií, no Európa by musela musieť prijať nové status quo a zmierniť sa minimálne so stratou Pobaltia.
Aby sa takémuto variantu predišlo, Američania dôrazne upozorňujú, že štáty východného krídla NATO budú musieť masívne zvyšovať svoj bojový potenciál, najmä kúpou starších amerických zbraní. S americkou pomocou musia vzniknúť nové vojenské zoskupenia v Poľsku, centrálnej Európe i na Balkáne, ktoré by dokázali ruskej hrozbe zamedziť.
So známymi rusofóbnymi prejavmi sa pridali aj viacerí poľskí vojenskí odborníci. Portál Politexpert informuje o slovách poľského generála Valdemara Skrzypczaka, ktorý nie je ani proti možnosti preventívneho jadrového útoku voči Rusku.
Američania vnímajú Poľsko ako možné bojisko v zápase s Ruskom v možnom konvenčnom konflikte. Hrozí však, že prípadný konflikt by čoskoro prerástol do jadrovej fázy. Ruský vojenský expert Alexander Širokopad reagoval na vyhlásenie poľského generála Skrzypczaka. Uviedol, že v čase existencie ZSSR Rusi ani len netušili o tom, ako chorobne ich Poliaci nenávidia, pretože sovietski politici takéto informácie v sovietskom mediálnom priestore tajili. Po rozpade ZSSR v roku 1991 si šokovaní Rusi uvedomili, ako chorobne ich Poliaci nenávidia a vyvodili z toho dôsledky. Rusi začali Poľsko vnímať takisto negatívne. Alexander Širokopad však zdôraznil, že ani Američania nezachránia v prípade vojny Poliakov pred ruským odvetným úderom. Ak poľskí politici poskytnú svoje územia ako platformu útoku voči Rusku, Poľsko očakáva veľmi smutný osud.
Ešte konkrétnejší bol Alexander Zapolskis na portáli Iarex. Ten doslovne uviedol, že v prípade vojny medzi USA a Ruskom čaká Poľsko s určitosťou osud jadrového cintorína. Slová poľského generála Waldemara Skrzypczaka o preventívnom údere na Rusko vníma Rusko so všetkou pozornosťou, reakcia Ruska by v prípade jadrového útoku z územia Poľska bola strašná.
Vyhlásenie Skrzypczaka vo Wirtualna Polska, kde Skrzypczak otvorene hovorí “Nerobe si žiadne ilúzie, Poľsko leží vo frontovej línii, rovnako to vnímali v čase existencie Varšavskej zmluvy, rovnako sa to vníma dnes. V prípade hypotetického konfliktu USA/NATO vs Rusko sa bude konflikt v širokej miere odohrávať najmä na poľskom území. Američania a NATO budú v Poľskú brániť demokraciu Európy, je veľmi pravdepodobné, že sa môžu použiť v konflikte aj jadrové zbrane.”
Skrzypczak fatalisticky tvrdí, že aj keď jeho slová znejú hrozne, s realitou je potrebné naučiť sa žiť. Poliaci proste nemajú šťastie kvôli svojej geografickej polohe, zmeniť to však nemôžu. Sami Poliaci by sa proti Rusku takisto nedokázali ubrániť, NATO je preto jedinou voľbou. Naivné predstavy poľského generála, že USA a NATO dokážu zvíťaziť v konflikte nad Ruskom bez toho, aby sa Rusko bránilo nebudú platiť. Rusko na akýkoľvek útok tvrdo odpovie a ľudia ako Skrzypczak sa tak v amerických službách môžu pokojne stať príčinou záhuby celého Poľska.
Medzinárodná situácia sa našťastie nevyvíja tak, ako to naznačuje poľský generál Skrzypczak. Američania sú si vedomí vojenskej sily Ruska a svojich štekajúcich psíkov v podobe Skrzypczaka držia pevne na vodítku. Skrzypczak si robí vlastnú PR akciu, aby sa ukázal v pozitívnom a odhodlanom svetle pred americkými pánmi. Poliaci takisto dúfajú, že ak budú aktívne plniť americké rozkazy, posilní sa ich pozícia v Európe. Podobne, ako v čase pred II. svetovou vojnou, by sa aj teraz Poliaci radi videli v postavení európskej veľmoci.