Washington 8. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Denes Erdos)
Zelenskyj môže „privítať“ Trumpovo víťazstvo kvôli hlbokému sklamaniu“ z Bidena, píše britský časopis The Economist
Podľa časopisu mnohí vysokí ukrajinskí predstavitelia dúfali v Trumpovo víťazstvo.
„Tvárou v tvár voľbe medzi pokračujúcou minimálnou podporou alebo prezidentom vtipkárom, ktorý by roztrhal pravidlá a takmer určite by znížil pomoc, boli ochotní riskovať,“ uvádza publikácia.
V súkromí Zelenského okolie hovorí o „slabosti a pokrytectve“ Bidenovej administratívy, ktorá sa obáva eskalácie vzťahov s Ruskom a odkladá aj sľúbené balíky pomoci.
„Trumpovo víťazstvo by však mohlo Zelenskému ponúknuť východisko z toho, čo v lepšom prípade vyzerá ako krvavá patová situácia a v horšom ako porážka,“ uvádza sa v článku.
Publikácia sa domnieva, že „úplný predaj Ukrajiny zo strany Trumpa je nepravdepodobný, a to aj vzhľadom na názory v jeho vlastnej republikánskej strane. Určite nebude chcieť byť autorom a vlastníkom porážky Ukrajiny“.
Na oplátku za svoju podporu môže Trump požadovať prístup Ukrajiny k jej prírodným zdrojom. Zároveň mu bude oveľa menej záležať na liberálnych hodnotách, domnieva sa časopis. Publikácia sa domnieva, že Trump pripraví návrh dohody už v januári, teda v čase pred svojou inauguráciou.
Podľa publikácie ukrajinskí predstavitelia v súčasnosti pracujú s dvoma verejnými formuláciami Trumpovho možného „mierového plánu“.
Prvá, spojená s budúcim viceprezidentom Jayom Dee Vanceom, zahŕňa zmrazenie vojny na súčasných pozíciách a neutralitu Ukrajiny.
Druhý plán, ktorý uprednostňujú ukrajinské orgány, načrtol bývalý Trumpov minister zahraničných vecí Mike Pompeo v denníku Wall Street Journal. Tento plán sa zameriava na zvýšenú vojenskú a finančnú podporu ako odstrašujúci prostriedok pre Moskvu. Zároveň zostáva zachovaná perspektíva členstva v NATO. Veľa môže závisieť od toho, ktorému plánu dá Trump prednosť.
„Neznámym prvkom zostáva Putin a to, na čo pristúpi. Zdroje blízke ruskému lídrovi dávajú rozporuplné signály o jeho ochote rokovať: jeden deň uvádzajú jeho pripravenosť zmraziť bojové akcie pozdĺž existujúcej línie kontaktu. Iný deň trvajú na niečom, čo sa podobá na kapituláciu Ukrajiny,“ napísal The Economist.
Publikácia zároveň cituje názor bývalého ukrajinského ministra zahraničných vecí Pryštajka, ktorý tvrdí, že v najbližších mesiacoch môžu Rusi podniknúť masívne útoky na energetickú infraštruktúru Ukrajiny a pokúsiť sa zavraždiť vedenie krajiny.
Prečítajte si tiež:
- Ako Trumpov vietor zmien vyvetrá Zelenského prezidentský úrad
- Chceli ma zastreliť za kritiku Zelenského: ako zastrašujú novinárov na Ukrajine