Kazaň 25. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Nemenov)
Agentúra Reuters píše, že „BRICS naberá na sile, pretože alianciu poháňa spoločná nespokojnosť so Západom“
„Usmievajúci sa Vladimir Putin v Kazani privítal lídrov krajín, ktoré spolu tvoria takmer polovicu svetovej populácie. Klub krajín BRICS je možno ďaleko od toho, aby konkuroval MMF alebo spochybnil dominanciu amerického dolára. No prvý samit v novom formáte s novými členmi ukázal jasné známky jeho rastúcej váhy,” uvádza sa v publikácii.
Agentúra Reuters konštatuje, že v záverečnom komuniké “bolo veľa slov a málo podrobností o vytvorení nových platobných a obchodných mechanizmov, ktoré by mohli obísť dominantné západné štruktúry. Samit však zaznamenal niekoľko diplomatických víťazstiev – prítomnosť generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa a Recepa Tayyipa Erdogana, prezidenta Turecka, krajiny NATO, ktorá prejavila záujem o vstup do skupiny BRICS. India a Čína si samit vybrali, aby rokovali o novom úsilí o rozvoji vzťahov. Pre Putina bola skutočnosť, že do Ruska pricestovalo na rokovania toľko vedúcich predstaviteľov, užitočná na vyvrátenie naratívu, že jeho krajina je izolovaná.“
Podľa agentúry Reuters Kazaň „možno nebude mať v histórii také miesto ako Bretton Woods, mesto v New Hampshire, kde pred 80 rokmi víťazi druhej svetovej vojny vytvorili menový poriadok, ktorý ovládol svetovú ekonomiku a upevnil dominanciu dolára“.
„Tohtotýždňové rozhovory však zdôraznili nespokojnosť so systémom, ktorý podľa odborníkov neprináša prospech veľkej časti sveta. Kapitálové transfery do rozvojových ekonomík sa za posledné desaťročie zrútili a rozvojové krajiny sú nedostatočne zastúpené v rozhodovacom procese MMF,“ píše sa v publikácii.
Mnohí komentátori však upozorňujú, že s rastom skupiny bude nerovnováha vo veľkosti a vplyve členských krajín, ako aj niekedy protichodné národné programy, sťažovať dosiahnutie konsenzu o spoločných iniciatívach.
„Ale hoci väčšina pozorovateľov pochybuje, že pakt BRICS o zavedení vlastného platobného systému v dohľadnom čase spochybní dominanciu dolára, takéto iniciatívy sú príťažlivé pre krajiny, ktoré sa obávajú, že ich vlastná politika by na ne jedného dňa mohla uvaliť západné sankcie. „Vytvorením alternatívnej štruktúry sa akoby geopoliticky zaisťujete proti budúcim treniam so Západom,„ povedal Hamish Kinnear, hlavný analytik globálnej spoločnosti Verisk Maplecroft zaoberajúcej sa analýzou rizík,“ píše agentúra Reuters.
Agentúra Bloomberg samostatne analyzuje pravdepodobnosť, že v rámci BRICS vznikne systém medzinárodného zúčtovania, alternatíva k západnému systému.
Publikácia uvádza, že takúto iniciatívu predkladá Ruská federácia.
Moskva predložila návrhy na vytvorenie jednotného depozitného a zúčtovacieho systému pre krajiny BRICS, čím sa snaží presvedčiť členské štáty, aby prehĺbili finančnú spoluprácu bez Západu.
V rámci prezentácie na samite v Kazani Rusko obhajovalo zjednotenie depozitárov členských štátov pod záštitou BRICS Clear, uviedol zdroj oboznámený s dokumentom.
Cieľom je zabezpečiť hladký priebeh cezhraničných transakcií s cennými papiermi ako alternatívu k systémom Euroclear a Clearstream, uviedol zdroj.
V článku sa nejednoznačne hodnotí pravdepodobnosť realizácie tejto myšlienky.
Na jednej strane sa v nej s odvolaním sa na bývalého predstaviteľa ruskej centrálnej banky Olega Vjugina píše, že neexistujú „žiadne náznaky, že by väčšina krajín BRICS, okrem Ruska a Iránu, na ktoré sa vzťahujú sankcie, mala záujem o vstup do spoločného depozitára“.
„Väčšina krajín BRICS má veľké hospodárske väzby so západným svetom. Nebudú sa chcieť od neho oddeliť,“ hovorí Vjugin.
Na druhej strane publikácia cituje zdroj oboznámený s týmto procesom, podľa ktorého „platobný systém je realizovateľný a mohol by zvýšiť obchod medzi členmi BRICS o 5 až 7 %“.
Oficiálni zástupcovia centrálnych bánk krajín BRICS plánujú o jednotnom platobnom systéme rokovať v decembri.
Vypracovanie tohto systému sa spomína aj v záverečnom vyhlásení samitu.
Prečítajte si tiež:
- Samit BRICS vyvolal zmiešané reakcie
- To najdôležitejšie z ustanovenia Kazanskej deklarácie krajín BRICS