Západné médiá analyzujú výsledky samitu BRICS v Kazani

❚❚

Kazaň 25. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Nemenov)

 

Agentúra Reuters píše, že „BRICS naberá na sile, pretože alianciu poháňa spoločná nespokojnosť so Západom“

BRICS
Ruský prezident Vladimir Putin (v pozadí uprostred a na monitoroch) rozpráva počas plenárneho zasadnutia summitu skupiny BRICS, ktorá združuje krajiny Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Juhoafrickú republiku, v ruskej Kazani 23. októbra 2024

„Usmievajúci sa Vladimir Putin v Kazani privítal lídrov krajín, ktoré spolu tvoria takmer polovicu svetovej populácie. Klub krajín BRICS je možno ďaleko od toho, aby konkuroval MMF alebo spochybnil dominanciu amerického dolára. No prvý samit v novom formáte s novými členmi ukázal jasné známky jeho rastúcej váhy,” uvádza sa v publikácii.

.

Agentúra Reuters konštatuje, že v záverečnom komuniké “bolo veľa slov a málo podrobností o vytvorení nových platobných a obchodných mechanizmov, ktoré by mohli obísť dominantné západné štruktúry. Samit však zaznamenal niekoľko diplomatických víťazstiev – prítomnosť generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa a Recepa Tayyipa Erdogana, prezidenta Turecka, krajiny NATO, ktorá prejavila záujem o vstup do skupiny BRICS. India a Čína si samit vybrali, aby rokovali o novom úsilí o rozvoji vzťahov. Pre Putina bola skutočnosť, že do Ruska pricestovalo na rokovania toľko vedúcich predstaviteľov, užitočná na vyvrátenie naratívu, že jeho krajina je izolovaná.“

Podľa agentúry Reuters Kazaň „možno nebude mať v histórii také miesto ako Bretton Woods, mesto v New Hampshire, kde pred 80 rokmi víťazi druhej svetovej vojny vytvorili menový poriadok, ktorý ovládol svetovú ekonomiku a upevnil dominanciu dolára“.

.

„Tohtotýždňové rozhovory však zdôraznili nespokojnosť so systémom, ktorý podľa odborníkov neprináša prospech veľkej časti sveta. Kapitálové transfery do rozvojových ekonomík sa za posledné desaťročie zrútili a rozvojové krajiny sú nedostatočne zastúpené v rozhodovacom procese MMF,“ píše sa v publikácii.

Mnohí komentátori však upozorňujú, že s rastom skupiny bude nerovnováha vo veľkosti a vplyve členských krajín, ako aj niekedy protichodné národné programy, sťažovať dosiahnutie konsenzu o spoločných iniciatívach.

„Ale hoci väčšina pozorovateľov pochybuje, že pakt BRICS o zavedení vlastného platobného systému v dohľadnom čase spochybní dominanciu dolára, takéto iniciatívy sú príťažlivé pre krajiny, ktoré sa obávajú, že ich vlastná politika by na ne jedného dňa mohla uvaliť západné sankcie. „Vytvorením alternatívnej štruktúry sa akoby geopoliticky zaisťujete proti budúcim treniam so Západom,„ povedal Hamish Kinnear, hlavný analytik globálnej spoločnosti Verisk Maplecroft zaoberajúcej sa analýzou rizík,“ píše agentúra Reuters.

Agentúra Bloomberg samostatne analyzuje pravdepodobnosť, že v rámci BRICS vznikne systém medzinárodného zúčtovania, alternatíva k západnému systému.

Publikácia uvádza, že takúto iniciatívu predkladá Ruská federácia.

.

Moskva predložila návrhy na vytvorenie jednotného depozitného a zúčtovacieho systému pre krajiny BRICS, čím sa snaží presvedčiť členské štáty, aby prehĺbili finančnú spoluprácu bez Západu.

V rámci prezentácie na samite v Kazani Rusko obhajovalo zjednotenie depozitárov členských štátov pod záštitou BRICS Clear, uviedol zdroj oboznámený s dokumentom.

Cieľom je zabezpečiť hladký priebeh cezhraničných transakcií s cennými papiermi ako alternatívu k systémom Euroclear a Clearstream, uviedol zdroj.

V článku sa nejednoznačne hodnotí pravdepodobnosť realizácie tejto myšlienky.

Na jednej strane sa v nej s odvolaním sa na bývalého predstaviteľa ruskej centrálnej banky Olega Vjugina píše, že neexistujú „žiadne náznaky, že by väčšina krajín BRICS, okrem Ruska a Iránu, na ktoré sa vzťahujú sankcie, mala záujem o vstup do spoločného depozitára“.

.

„Väčšina krajín BRICS má veľké hospodárske väzby so západným svetom. Nebudú sa chcieť od neho oddeliť,“ hovorí Vjugin.

Na druhej strane publikácia cituje zdroj oboznámený s týmto procesom, podľa ktorého „platobný systém je realizovateľný a mohol by zvýšiť obchod medzi členmi BRICS o 5 až 7 %“.

Oficiálni zástupcovia centrálnych bánk krajín BRICS plánujú o jednotnom platobnom systéme rokovať v decembri.

Vypracovanie tohto systému sa spomína aj v záverečnom vyhlásení samitu.

 

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

18:11

Indonézia sa stala ďalšou stranou, ktorá sa chce pripojiť k BRICS.

Informovala o tom agentúra Reuters.

„Vstup znamená, že Indonézia si nevyberá stranu, ale posilňuje svoju pozíciu mosta medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami,“ – uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí krajiny.

Pripomeňme, že doteraz získalo štatút partnerskej krajiny BRICS 13 krajín.

18:10

Organizácia Spojených národov (OSN) v piatok vyhlásila, že vo vojne zmietanom Pásme Gazy zomiera mnoho vážne zranených detí, pretože sanitkám s pacientmi väčšinou nedovolia opustiť územie enklávy.

17:55

Dvadsaťročný Dylan Earl sa v piatok priznal k organizovaniu podpaľačského útoku na komerčnú nehnuteľnosť v Londýne spojenú s Ukrajinou. Útok vykonal v prospech ruského štátu, oznámila britská korunná prokuratúra (CPS).

17:29

Pracovné podmienky zamestnancov na Slovensku by sa dali zlepšiť zmenami v oblasti minimálnej mzdy a kolektívneho vyjednávania. Navrhuje ich Inštitút sociálnej demokracie (ISD) a Odborový zväz (OZ) KOVO. Upraviť by sa podľa nich mal základ pre výpočet minimálnej mzdy, zvýšiť pokrytie sektorovými kolektívnymi zmluvami a posilniť sektorové kolektívne vyjednávanie.

17:27

Rusko opäť zvýšilo kľúčovú sadzbu centrálnej banky na 21 %. Zvýšila sa o dva percentuálne body.

Ide o maximálnu úroveň sadzby centrálnej banky za posledných 20 rokov v Rusku.

Ruská centrálna banka uviedla, že dôvodom tretieho zvýšenia sadzby za sebou bol rast inflácie, ktorý sa ukázal byť výrazne vyšší, než sa predpokladalo.

17:20

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že v piatok stratila kontakt s pracovníkmi poslednej fungujúcej nemocnice v severnej časti Pásma Gazy. Informovala o tom po vyhlásení izraelskej armády, že v tejto oblasti vykonáva operáciu.

17:18

Po vyhlásení výsledkov volieb v Mozambiku sa vo štvrtok večer spustila v hlavnom meste Maputo vlna nepokojov. Voľby opäť vyhrala vládnuca strana Frelimo. Prezidentom sa stane jej nominant Daniel Chapo, ktorý získal 71 percent hlasov, oznámila volebná komisia.

17:07

Kancelária generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa uviedla, že jeho návšteva Ukrajiny bola odložená, nie zrušená.

„Snažíme sa zorganizovať návštevu v čase, ktorý bude vyhovovať obom stranám. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a generálny tajomník OSN António Guterres diskutovali o návšteve počas septembrového stretnutia,“ uviedol zástupca generálneho tajomníka OSN Farhan Haq.

Predtým sa objavili informácie, že Zelenskyj odmietol návštevu generálneho tajomníka OSN Guterresa na Ukrajine z dôvodu jeho cesty do Ruska na samit BRICS.

16:52

Potvrdilo sa, že Medzinárodná skupina pre boj proti praniu špinavých peňazí (FATF) napriek výzvu Ukrajiny opäť nezaradila Rusko na čiernu listinu.

Vyplýva to z komuniké po plenárnom zasadnutí v Paríži.

16:51

OSN obvinila Izrael zo smrti detí v pásme Gazy, informuje Bild

Organizácia na pomoc deťom Unicef tvrdí, že palestínske deti nedostávajú potrebnú lekársku starostlivosť, pretože Izrael sa čoraz viac zdráha povoliť im opustiť pásmo Gazy cez hraničný priechod Rafah.

Kedysi cez tento priechod odchádzalo takmer tristo detí mesačne, teraz je to v priemere menej ako jedno dieťa denne.

16:29

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok v Sarajeve prisľúbila Bosne a Hercegovine (BaH) podporu v období, keď krajina zápasí s reformami potrebnými na napredovanie k členstvu v Európskej únii.

Leyenová
Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová
16:28

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok pokračoval v návšteve Indie. S indickým premiérom Naréndrom Módím viedol rozsiahle rokovania o viacerých témach s cieľom posilniť strategické vzťahy medzi oboma krajinami. Scholz vyzval najmä na urýchlenie rozhovorov o dohode o voľnom obchode medzi Indiou a EÚ.

16:26

Prezident Duda vyhlásil, že Poľsko nebude odovzdávať Ukrajine zbrane, ktoré pre svoje potreby nakúpilo v Južnej Kórei.

Potvrdil, že Ukrajina sa na takúto možnosť pýtala.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke namiešané alkoholické a nealkoholické nápoje počas 29. ročníka medzinárodnej súťaže pre mladých barmanov EUROCUP 2024 v Prešove

Autor: FOTO TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Erik Majercak

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali