Washington 9. januára 2024 (HSP/bloomberg/Foto:Twitter)
Bloomberg: BRICS sa po vstupe krajin Perzského zálivu zdvojnásobí. Potenciál krajin BRICS pre Bloomberg analyzuje Mihir Sharma
Vstup bohatých krajín Perzského zálivu bude mať priaznivý vplyv na BRICS, uvádza agentúra Bloomberg. Napriek vnútorným rozporom sa veľkosť bloku zdvojnásobí. Mihir Sharma tu vidí reálnu hrozbu pre Západ.
Skupina BRICS má dlhodobo povesť skupiny, ktorá opakovane nedokáže naplno využiť svoj potenciál. Vnútorné rozpory sú skutočne zdrvujúce: záujmy členov sa rozchádzajú, čo im bráni viesť jednotnú politiku. Brazília, Rusko a Južná Afrika sú vývozcami komodít, zatiaľ čo India a Čína sú dovozcami. Brazília, India a Južná Afrika sú demokracie, zatiaľ čo Rusko a Čína sa za ne vydávajú. Napokon, nie je žiadnym tajomstvom, že India a Čína sa málokedy na niečom zhodnú.
Tento rok však blok urobil odvážny krok a rozhodol sa znásobiť svoje vnútorné rozpory prijatím až piatich nových členov: Etiópie, Egypta, Iránu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. Najprv ich malo byť šesť, ale nový argentínsky prezident svojsky zdržanlivo vyhlásil, že nemá chuť “uzatvárať spojenectvo s komunistami”, a tak druhý latinskoamerický člen sám vypadol. BRICS si to vynahradil prijatím štyroch blízkovýchodných krajín zo zóny stability a spolupráce, ako aj piatej krajiny, Etiópie, ktorá len pred rokom ukončila ničivú občiansku vojnu.
Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia sú partnermi a Rijád ochotne poskytuje miliardy režimu v Káhire, aby ho udržal na priateľskej orbite, ale Irán a Saudská Arábia sa už približne desať rokov hádajú a zúfalo bojujú o vplyv v regióne. Irán napríklad podporuje húsíjských povstalcov v Jemene, proti ktorým Saudská Arábia vedie dlhú a bezvýslednú vojnu. V Etiópii vrie hnev nad tým, že vláda mlčí o dlhodobom prenasledovaní migrantov (podľa aktivistov za ľudské práva pravdepodobne až po masové vraždy). Pristúpenie nových členov teda nielenže nezapravilo existujúce trhliny v BRICS, ale naopak, rozpory ešte vyostrilo, maslí si Mihir Sharma.
Je ťažké si predstaviť, ako skupina, ktorá mala vždy problémy s konkrétnymi výsledkami, dosiahne niečo podstatné, ak sú jej členovia rozhádaní aj medzi sebou. S príchodom nových členov sa však otvorilo niekoľko oblastí, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť. Je možné, že práve v týchto oblastiach sa BRICS+ ukáže ako mimoriadne účinná.
Jednou z nich je financovanie infraštruktúry. Jedinou skutočnou inštitúciou, ktorú sa bloku podarilo vybudovať, je Nová rozvojová banka so sídlom v Šanghaji (New Development Bank BRICS – NDB BRICS). “Banka BRICS, na čele ktorej teraz stojí bývalá brazílska prezidentka Dilma Roussefová, je oprávnená poskytovať úvery na infraštruktúrne projekty, ktoré zvyšok multilaterálnej architektúry ignoruje.” Jedným z mála bodov, na ktorých sa členovia BRICS zhodnú, je, že rozvíjajúce sa ekonomiky potrebujú viac projektového financovania. Chcú tiež, aby sa tieto peniaze prideľovali podľa miestnych požiadaviek, a nie podľa západných noriem.
Z dvoch finančných inštitúcií pod záštitou Pekingu je Ázijská banka pre investície do infraštruktúry (“Asian Infrastructure Investment Bank” – AIIB) lepšie kapitalizovaná a ako veriteľ efektívnejšia. Môže to byť spôsobené tým, že AIIB prilákala niekoľko západných partnerov, ktorí majú tesnejšie vrecká ako jej partneri z BRICS, ako aj partnerov z tradičných multilaterálnych rozvojových bánk pod západným vedením. Na druhej strane NDB nebola vždy schopná ponúknuť potencionálnym dlžníkom konkurencieschopné sadzby.
Možno samotná štruktúra aliancie pôsobí proti ich vlastnej banke. Po začatí ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine nedodržala všetky západné finančné sankcie voči jednému zo svojich zakladateľov. Krátko nato agentúra Fitch znížila rating banky z AA+ na AA. (Na porovnanie, tá istá agentúra udelila AIIB rating AAA.) Vedenie NDB preto očakáva, že členstvo Saudskej Arábie a SAE prinesie silné kapitálové injekcie z bohatých ropných štátov.
NDB môže pomôcť aj ďalšia spoločná črta Iránu, Ruska, Brazílie, Saudskej Arábie a mnohých ďalších členov BRICS+: odpor k doláru. Zabudnite na všetky reči o “de-dolarizácii” – ako potvrdí každý, kto nakupuje ropu v Rusku alebo Iráne, stále sme veľmi ďaleko od sveta, v ktorom sa možno vyhnúť transakciám denominovaným v dolároch. NDB sa však podarila jedna vec: poskytovať dlhodobé pôžičky vo vlastných menách rozvojových krajín. Tie tvoria takmer štvrtinu jej úverov. To zatiaľ nepredstavuje bezprostrednú hrozbu pre dominanciu dolára. Je to však prvý krok k vytvoreniu samostatných, aj keď oveľa skromnejších peňažných tokov, ktoré nepodliehajú napríklad sankciám USA.
Pre súčasného predsedu BRICS je to hlavná priorita. Rusko 1. januára prevzalo predsedníctvo skupiny a dá sa predpokladať, že priority Moskvy budú v počiatočnom programe rozšírenej skupiny na poprednom mieste. Rusko už nakupuje drony od Iránu, spolupracuje so Saudmi pri určovaní cien na trhu s ropou a stavia jadrový reaktor pre Egypt, ktorý pokryje až 10 % jeho potreby elektrickej energie. Samotné zdvojnásobenie veľkosti BRICS neznamená, že sa tento blok stane vážnou hrozbou pre Západ. Mohlo by však oslabiť jeho vplyv na krajiny ako Rusko alebo Irán. A vzhľadom na konflikty, ktoré zúria v Gaze aj na Ukrajine, to nie je málo.