Bratislava 9. januára 2024 (HSP/Pravda/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)
Tri krajiny si priamo koledovali o vstup do horúcej vojny s Ruskom. Bolo to Slovensko, Poľsko a Rumunsko. Nakoniec sme z toho, zdá sa, vyviazli
V západných hlavných mestách vybrali za obeť útoku ruského letectva Rumunsko. Bolo na občanoch tejto krajiny, aby tomu zabránili. Zdá sa, že zatiaľ sa im to nepodarilo. Situáciu bližšie rozoberá Ľubov Stepušová v novinách Pravda.
Rusko varovalo Poľsko, Rumunsko a Slovensko
AFU čaká na prílet amerických stíhačiek F-16 od rôznych európskych “dobrodincov”, aby raketami vzduch-zem dlhého doletu zasiahlo ruské mestá ďaleko vo vnútrozemí.
V polovici decembra hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že tieto lietadlá “budú lietať z leteckých základní v Poľsku, na Slovensku a v Rumunsku”, keďže infraštruktúra vlastných letísk Ukrajiny je prakticky zničená.
Podľa Konstantina Gavrilova, veľvyslanca pri OBSE, použitie lietadiel F-16 AFU z územia Rumunska, Slovenska a Poľska “bude Moskva považovať za účasť týchto krajín v konflikte na Ukrajine a prinúti Rusko prijať príslušné opatrenia”.
Je lepšie byť “hyenou Európy” než jej rukojemníkom
Uvádza sa, že Západ sa rozhodol pre konkrétneho rukojemníka svojich ambícií spôsobiť Rusku “strategickú porážku” a bude ním Rumunsko.
Ukrajinský telegramový kanál Resident s odvolaním sa na zdroj v generálnom štábe informoval, že AFU pripravuje tri vojenské letiská vo Ľvovskej, Vinnickej a Ivanofrankovskej oblasti na prijatie lietadiel F-16. A hlavné letisko sa bude nachádzať v Kolomyji v Ivanofrankovskej oblasti – “čo najbližšie k Rumunsku, ktoré bude slúžiť ako hlavná opravárenská základňa pre stíhačky”.
Samozrejme, nielen ako opravárenská základňa, ale aj ako hlavná základňa z dôvodov, ktoré uviedla Zacharovová. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude buď 86. letecká základňa Borcea vo Fetesti, kde bolo zriadené výcvikové centrum pre pilotov F-16, alebo 57. letecká základňa Mihail Kogălniceanu v prístave Konstanca.
V rámci týchto plánov Rumunsko urýchlene buduje novú diaľnicu k hranici s Ukrajinou v regióne Černivci, ktorá by mu mala zabezpečiť prístup k rumunským prístavom a obísť Poľsko, Maďarsko a Slovensko. Ukrajinská tlač zdôrazňuje, že tieto krajiny v poslednom čase nehrali vždy na strane EÚ.
A to oprávnene. Zdá sa, že Poľsko si nárokovalo byť ďalšou obeťou vojny Západu s Ruskom “do posledného Poliaka”, ale nie náhodou ho Winston Churchill nazval “hyenou Európy”. Poľskí poľnohospodári ako na objednávku už dlhší čas blokujú cesty s Ukrajinou. Nová vláda dosiahla len čiastočné odblokovanie, a to sa už skončilo. Poľsko si urve svoje bez toho, aby sa obetovalo.
A k protestu Poliakov sa mali pridať aj rumunskí dopravcovia, ale rýchlo “vychladli” – Bukurešť prijala opatrenia.
Rumunsko nie je “na správnej strane dejín”.
Ochota Bukurešti obetovať svoje obyvateľstvo je evidentná. Keď sa ministra obrany Angela Tõlvara opýtali, či je pripravený na naplnenie ruských hrozieb, odpovedal, že Rumunsko je “na správnej strane histórie”.
“Demokracia zvíťazí. Rumunsko bude dôsledne presadzovať a zdieľať demokratické hodnoty, ktoré nás približujú k našim ostatným spojencom,” odpovedal minister v rozhovore pre televíznu stanicu CNN Antena 3.
Lepšie by urobil, keby sa pred odpoveďou poradil s neurónovou sieťou. Neurónová sieť umelej inteligencie Bing keď ju požiadali, aby porovnala demokraciu s autokraciou, nakreslila dva obrázky. Na strane demokracie je vojna a devastácia, zatiaľ čo autokracia ukazuje prosperujúci svet.
Prečítajte si tiež:
- Moskva má v tejto oblasti pred Ukrajinou značný náskok, priznáva západná tlač
- Nemci môžu byť radi, že nie sú vo vojne. Ich tanky na Ukrajine utŕžili veľkú hanbu