Moskva 2. novembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)
Šéf ruského ministerstva financií Anton Siluanov 22. októbra uviedol, že spoločný platobný systém BRICS Bridge, na ktorého vytvorení pracujú členské štáty združenia, umožní zahrnúť mechanizmus na prenos finančných správ
Prvá verzia experimentu mBridge bola spustená v roku 2019 ako alternatíva k tradičným bankovým transakciám s využitím technológií blockchain. Projekt cezhraničných platieb spoločne vypracovali inovačné centrum Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) a centrálne banky Číny, Hongkongu, Spojených arabských emirátov a Thajska.
Agentúra Bloomberg 28. októbra informovala, že BIS diskutuje o zastavení pilotnej platformy cezhraničných platieb mBridge po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin na samite BRICS povedal, že táto technológia by potenciálne mohla ohroziť dominantné postavenie dolára v globálnom finančnom systéme.
Podľa ľudí informovaných agentúrou Bloomberg bol projekt mBridge predmetom diskusií centrálnych bankárov a šéfov financií na výročných zasadnutiach Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky vo Washingtone. Anonymné zdroje uviedli, že jednou z možností bolo jeho zrušenie.
Putinova podpora tlačí úradníkov k rýchlemu prehodnoteniu celého projektu, napísala agentúra Bloomberg. Nie je však jasné, či by uzavretie projektu mBridge zo strany BIS mohlo zúčastneným centrálnym bankám skutočne zabrániť vo využívaní tejto technológie.
Včera na bankovej konferencii v Madride Agustin Carstens, šéf BIS, oznámil, že organizácia opúšťa projekt mBridge. Carstens uviedol, že „akékoľvek produkty, ktoré vytvoríme, by nemali byť prostriedkom na porušovanie sankcií“. Carstens zároveň uviedol, že projekt mBridge „bol taký úspešný, že môžeme povedať, že sme z neho vystúpili“ a že BIS opustila platformu „nie preto, že by bola neúspešná“.
The Economist konštatuje, že rozhodnutie BIS vystúpiť z projektu mBridge ešte neznamená jednoznačné víťazstvo západných krajín, ktoré sa obávajú straty vplyvu na globálny finančný systém. Odstúpením z mBridge BIS stratila právo veta nad projektom a 31. októbra riadiaci výbor platformy uviedol, že projektový tím „zostáva plne oddaný cieľu“ a bude naďalej pracovať na tom, aby platforma prešla od pilotných transakcií k „plnej prevádzke“.
The Economist píše, že je naliehavo potrebné vytvoriť systém, ktorý zabezpečí efektívny obeh digitálnych mien a zároveň zachová možnosť sankcií. Nebude však možné vyhnúť sa fragmentácii platobných systémov – Čína a India už nakupujú ruskú ropu za národné meny a doláre nepotrebujú.
Pred krajinami, ktoré nie sú spokojné s aktuálnym platobným systémom ovládaným Západom je však ešte veľmi dlhá cesta a Západ urobí všetko preto, aby bola čo najdlhšia a podľa možnosti skončila v slepej uličke.
Prečítajte si tiež:
- Stačí jedno kliknutie myšou a peniaze Západu v Rusku zmenia majiteľa
- Namiesto kolapsu sa ruská ekonomika prehrieva
- Jerusalem Post: Krajiny BRICS kontrolujú pätinu svetových zlatých rezerv