Minsk 14. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR/AP)
Ukrajinské analýzy sa prikláňajú k tomu, že ak by sa Rusko rozhodlo riešiť z pozície sily aktuálne problémy v susednom Bielorusku, Západ určite nepríde Lukašenkovi na pomoc. Žiadnej pomoci kolektívneho Západu sa nedočkajú ani bieloruskí aktivisti, ktorí sa v Minsku pokúšajú o vlastný plagiát kyjevského majdanu
Ak by sa v uliciach Minska hypoteticky objavili ruské tanky a Moskva by eventuálne anektovala Bielorusko, v takom prípade USA aj Európa zachovajú rezervovaný postoj a radšej sa budú držať bokom v pozícii nestranných pozorovateľov, ktorí budú maximálne neškodne štekať z bezpečnej vzdialenosti.
Na Západe majú totiž v čerstvej pamäti, v akom bahne uviazli na Ukrajine, keď tam v roku 2014 zinscenovali štátny prevrat. Ukrajina sa odvtedy stala pre Západ nielen finančne nákladným bremenom, ale aj odstrašujúcim príkladom premrhaných možností a chybných politických kalkulácií. Druhýkrát už Američania ani Európania nebudú riskovať podobnú neblahú skúsenosť.
Expert ukrajinského Inštitútu budúcnosti (Ukrainskij Institut Majbutňogo) Ilija Kusa podčiarkol, že Západ sa nebude v Bielorusku angažovať ani v prípade, že ruské vojská obsadia Minsk. Európa a USA doteraz rátajú svoje straty, ktoré utrpeli v dôsledku vlastných ekonomických sankcií. Zvlášť sa to týka Európanov. Za politickú podporu a za to, že do Ukrajiny naliali miliardy, sa im Kyjev odvďačil obrovským balíkom nekonečných problémov.
Podobnú intrigu ako s kyjevským majdanom teda USA ani Európa v Bielorusku určite nebudú testovať ani v prípade, ak by sa Rusko rozhodlo riešiť otázku zväzového rusko-bieloruského štátu radikálnym spôsobom. Západní oligarchovia dobre chápu, že Bielorusko je súčasťou zóny vplyvu Ruskej federácie, s čím nič nenarobia. Príklad toxickej Ukrajiny ich spoľahlivo presvedčil o nezmyselnosti a škodlivosti akejkoľvek intervencie. Ak by Moskva v Minsku vojensky zasiahla, západní „partneri“ sa zmôžu nanajvýš na nejaké sankcie, možno ani na tie, keďže ich efekt je minimálne pofidérny.
V súvislosti so špekuláciami ukrajinských analytikov o možnej vojenskej intervencii Moskvy v Bielorusku rezonuje v ruských sociálnych sieťach zaujímavá myšlienka, že aj ruskú okupáciu si musí potenciálny záujemca najprv „zaslúžiť“. Rusi veľmi dobre chápu, že na Ukrajine stále snívajú o nejakej ruskej agresii, ktorou by mohli podložiť svoje drankanie ďalšej finančnej pomoci zo Západu v duchu slabomyseľného a notoricky sprofanovaného argumentu, že Ukrajinci vlastným telom chránia západnú civilizáciu pred ruskými okupantmi. Kyjev ani Minsk však zatiaľ Moskvu nepresvedčili o tom, že si „zaslúžia“ ruskú okupáciu.
Gabriel Gačko