Protesty v ruskej metropole začali 14. júla, keď moskovská volebná komisia odmietla žiadostí o registráciu, ktoré podali viacerí nezávislí kandidáti uchádzajúci sa o post poslanca Moskovskej mestskej dumy.
V USA a v EÚ razantne podporujú protestujúcich predstaviteľov opozície a to aj napriek tomu, že nie je dôvod protestovať: drvivá väčšina odmietnutých žiadostí o registráciu nespĺňa zákonom stanovené normy a značná časť podpisových hárkov obsahovala sfalšované podpisy. Teda volebná komisia ich spravodlivo a v súlade so zákonom odmietla – rovnako by konala volebná komisia v každej inej krajine. Lenže za oceánom a v bruselskom priestore to nikoho nezaujíma: protestujú proti súčasnej ruskej vláde – to je podstatné.
Americkí a európski politici a médiá tvrdo kritizujú „brutálne“ zásahy ruskej polície, absolútne si nevšímajúc (alebo utajujúc?) dva očividné fakty. Za oceánom a v Európe podobné nepovolené (a často aj povolené) demonštrácie polícia „usmerňuje“ oveľa tvrdšie, ako v ruskom hlavnom meste, – slzotvorným plynom, gumovými projektilmi, obuškami, „sprchovaním“ z vodometov a pod. S nikým sa tam nemaznajú. Príkladom sú napríklad až brutálne zásahy polície proti žltým vestám vo Francúzsku.
Ruská polícia ako jediný „presvedčujúci prostriedok“ používa obušky – aj to iba v tých najdramatickejších prípadoch núdze. Americkí a európski politici a médiá podotýkajú, že ruská polícia počas nepovolených mítingov zadržala vyše 1000 demonštrantov. Vôbec však nehovoria o tom, že po pár hodinách, po preverovaní dokladov prakticky všetkých demonštrantov púšťajú na slobodu a v „chládku“ na pár dní zostávajú iba tí, ktorí sa dopustili vážnych priestupkov alebo dokonca trestných činov.
Pred štyrmi dňami sa v ruskom hlavnom meste uskutočnila ďalšia nepovolená demonštrácia. Dôvod bol rovnaký: protest proti tomu, že moskovská volebná komisia odmietla žiadostí o registráciu opozičných kandidátov. Západní politici a médiá kritizujúci chýbajúcu demokraciu a brutalitu polície v Rusku, si zakaždým nevšímajú jednu dôležitú „maličkosť“. Neustále podotýkajú, že ruské orgány všetko zakazujú a neumožňujú ľuďom slobodne demonštrovať svoju vôľu a kritizovať vedenie krajiny, ministerstiev, úradov, samosprávy a pod. Trochu „sa mýlia“…
Je to zreteľné aj v prípadoch moskovských opozičných demonštrácií. Podľa klasického scenára, organizátori mítingu podávajú žiadosť, aby im radnica povolila usporiadať míting na tom alebo inom námestí v metropole. Zhodou náhod, organizátori svoje podujatia vždy chcú usporiadať tam, kde podobné protestné mítingy nie sú vhodné – hlavne z bezpečnostných dôvodov, alebo kvôli tomu, že sa tam v rovnakom čase koná podujatie pre širokú verejnosť, detí a pod. Radnica ponúka organizátorom iné námestie v blízkosti toho, ktoré si vybrali organizátori, a takmer rovnako veľké. Organizátori to kategoricky odmietajú, nechcú demonštrovať tam, kde im povolí radnica, a zvolávajú ľudí na míting na nepovolenom mieste – a (ako inak?) musí zasahovať polícia. A tak to pokračuje dookola…
Západ tvrdo kritizuje ruské úrady, políciu, Putina, akosi stráca pojem o objektivite, nezaujatosti, pravdivosti podávania správ a zo všetkých síl podporuje opozíciu. Predpovedá, že konečne aj v Rusku vypukne Majdan a je rozčarovaný, že ten Majdan nie a nie vypuknúť…
Americký denník The Wall Street Journal /sídlo v New Yorku/ vo svojom článku „Protesty v Rusku zosilňujú tlak na Putina“ prízvukuje, že ruský prezident stráca kontrolu nad krajinou, nedokáže ju riadiť: „Už druhý víkend za sebou plný masových zatknutí po protestoch za usporiadanie slobodných volieb v ruskej metropole nenechal opozíciu ľahostajnou a spochybnil schopnosť prezidenta Vladimíra Putina zvládnuť rastúcu spoločenskú nespokojnosť,“ zdôrazňujú autori článku. Na druhej strane nemajú žiadne pochybnosti vo vzťahu, napríklad, ku francúzskemu prezidentovi, ktorý ozaj nevie, kam z konopí v prípade protestov „žltých viest“. Ale je to iné, je to Francúzsko – dvojitý meter, ako vždy, úraduje…
„Približne 1000 ľudí, ktorí sa nezľakli dažďa, zadržali v sobotu, podľa údajov nezávislých pozorovateľov, o týždeň po tom, ako vyše 1300 bolo zadržaných a desiatky zranených v priebehu podobných demonštrácií. Opozícia vyhlásila, že plánuje nové protestné akcie na najbližší víkend,“ prízvukujú autori článku v The Wall Street Journal
Americký denník určuje svoju „diagnózu“: protesty sa začali po tom, ako, podľa neho, poklesol rating dôveryhodnosti Putina a po celom Rusku sa uskutočnili protestné akcie. Ohľadom protestných akcií po celom Rusku, ako určite vedia naši čitatelia, je to informácia, jemne povedané, pritiahnutá za uši… „Tieto protesty sú zjavným príznakom rastúceho znechutenia a nespokojnosti v prostredí obyčajných ľudí,“ cituje denník jednu z organizátoriek opozičných mítingov Tatianu Stanovuju.
Spravodajská agentúra Reuters /sídlo v Londýne/ v článku „Ruská opozícia plánuje nový protest aj napriek 1000 zatknutiam“ poukazuje na „neústupčivosť“ moskovskej radnice, ktorá nechce umožniť občanom, aby mohli slobodne vyjadrovať svoje názory: „Ruská protikremeľská opozícia vyhlásila, že plánuje počas najbližšieho víkendu usporiadať celonárodnú protestnú akciu a to aj napriek tomu, že v sobotu polícia tvrdo zadržala vyše 1000 ľudí za účasť na, podľa ich slov, nezákonnom pochode v Moskve s požiadavkou usporiadania slobodných volieb. „Čeliac vlne letných protestov, úrady začali trestné stíhanie za to, čo nazývajú masovými občianskymi nepokojmi, a hrozí trest odňatia slobody na dobu do 15 rokov,“ prízvukujú autori článku, ktorý zverejnila agentúra Reuters.
Nezaostáva ani americký denník Los Angeles Times, ktorý tvrdí, že v Rusku vypukla politická kríza. Žeby kvôli pár demonštráciám? Čo by sa potom dalo povedať o vyše spomínanom Francúzsku a „žltých vestách“?.. V článku „Ruská politická kríza sa zosilňuje s nárastom počtu zatknutí v Moskve“ autori tvrdia, že úrady nechcú pripustiť na voľby opozičných kandidátov.
„Už druhý víkend po sebe moskovská polícia uskutočňuje masové zatýkania, pretože za posledné roky najväčšia politická kríza v Rusku sa aj naďalej zhoršuje a spochybňuje drastický prístup Kremľa voči odlišným názorom v spoločnosti. V Kremli existuje konsenzus na margo toho, že nesystémových kandidátov netreba pripúšťať k účasti na politickom živote. V Kremli nediskutujú o otázke rozdelenia moci. Otázka však znie, komu je povolené pôsobenie v systému? Nechcú sa podeliť o moc,“ cituje Los Angeles Times opozičnú aktivistku Tatianu Stanovuju.
Z výrokov zaoceánskych a európskych politikov a komentárov médií sa dá vyčleniť niekoľko základných hesiel, ktoré sa neustále podsúvajú verejnosti. Kremeľ koná nadmierne tvrdo, o čom svedčia zatknutia tisíc ľudí. Úrady vyprovokovali túto politickú krízu, ktorá v súčasnosti vypukla v krajine. Protesty a demonštrácie likvidujú popularitu a dôveryhodnosť Putina. V Rusku sa hrubo porušujú ľudské práva a slobody. Moskovská politická kríza sa bude rozširovať na celé Rusko. A tak ďalej…
Medzi riadkami dokonca aj v týchto článkoch sa dá prečítať pravda: hlavným cieľom moskovských protestov nie je radnica, nie je volebná komisia, ba nie sú ani samotné komunálne voľby. Je tu zjavný zámer vyvolať v krajine Majdan, štátny prevrat a viesť Rusko v stopách Ukrajiny, Gruzínska a iných „demokratických“ štátov. Prirodzene, o „nastolenie“ slobody a demokracie“ v Rusku sa s veľkou horlivosťou starajú politici a média za oceánom a v Európskej únii. A nielen oni.
Celá vec sa dostala tak ďaleko, že predvčerom hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová musela pripomenúť zamestnancom niektorých ambasád v Moskve, aby nezabúdali na svoje poslanie diplomatov a aby nerobili niečo, čo nielen nesúvisí s prácou diplomatov, ale naopak sa nachádza v úplnom rozpore s náplňou ich práce. Musela to pripomenúť aj vládam niektorých štátov, aby pripomenuli svojim diplomatom, čo majú a čo nemajú robiť zamestnanci ambasád v cudzej krajine. Určite by nemali podporovať strany vo vnútroštátnom konflikte, ba dokonca vyzývať, aby opozícia vyšla na demonštrácie proti súčasnej vláde. Ozaj, podobné konanie je v priamom rozpore s prácou diplomatov. V Moskve niektorým ambasádorom jasne dali najavo, že im nedovolia robiť to, čo robili v Kyjeve, Tbilisi, Jerevane a iných metropolách…
O 3 dni opozícia pripravujú ďalšiu protestnú akciu v Moskve. Nie sú asi žiadne pochybnosti, že sa bude vyvíjať podľa rovnakého scenára, ako všetky predošlé. Znova sa uskutoční nepovolená demonštrácia, opäť budú zatýkania, zasa „demokratické spoločenstvo“ celého sveta bude protestovať a kritizovať konanie ruských úradov a moskovskej polície – a už po ktorý raz liberáli a slniečkari s hlbokým povzdychnutím skonštatujú, že Majdan v Rusku je stále v nedohľadne a všetky snahy o vyvolanie „revolúcie“ sú márne.
Eugen Rusnák