Tbilisi 4. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Zurab Tsertsvadze)
V hre je širšia geopolitická agenda, ktorej cieľom je nahradiť gruzínsku vládu západnými bábkami, aby sa uľahčila vojenská logistika NATO v susednom vnútrozemskom Arménsku, ktoré blok plánuje premeniť na svoju novú regionálnu baštu na rozdelenie a ovládnutie južného Kaukazu, uvádza vo svojej analýze americký politológ Andrew Korybko
Gruzínske bezpečnostné služby v stredu zmarili pokus výtržníkov vtrhnúť do parlamentu v reakcii na pripravovaný zákon o zahraničných agentoch v ich krajine. Zákon je vytvorený podľa vzoru amerického zákona, ale západné médiá ho označili za „inšpirovaný Ruskom“. USA a EÚ na tento akt násilia, veľmi podobný útoku na budovu Kapitolu v USA 6. januára 2021,reagovali len pokrčením plecami a tichou podporou čoraz násilnejších demonštrácií protestujúcich. Tu je niekoľko základných informácií o tejto farebnej revolúcii, aby boli všetci oboznámení s jej priebehom:
* 8. marec 2023: Gruzínsko je terčom zmeny režimu, pretože odmietlo otvoriť „druhý front“ proti Rusku.
* 9. marec 2023: Gruzínsko stiahlo svoj zákon o zahraničných agentoch inšpirovaný Spojenými štátmi, čím ale neukončilo tlak Západu.
* 11. marec 2023: Rusko obvinilo USA z dvojitých štandardov voči Gruzínsku, Moldavsku, Bosne a Srbsku.
* 3. júl 2023: Predseda vládnucej strany Gruzínska spochybnil konšpiračnú teóriu o prevrate pod falošnou vlajkou.
* 4. októbra 2023: Hroziaci odchod Arménska z OZKB stavia Gruzínsko opäť do hľadáčika USA.
Pokus Západu o zmenu režimu proti gruzínskej vláde je v podstate motivovaný nenávisťou Západu voči vyváženému prístupu Gruzínska k zástupnej vojne NATO a Ruska na Ukrajine. Odmietnutie Tbilisi zaviesť sankcie proti Moskve, ktoré by zničili jeho vlastné hospodárstvo, sa prekrúca ako údajný dôkaz toho, že jeho vedenie prijíma príkazy z Kremľa. Rovnako aj ich Američanmi inšpirovaný zákon o zahraničných agentoch, ktorý má jednoducho informovať obyvateľstvo o tom, kto financuje ktoré informačné zdroje.
Väčším geopolitickým zámerom je nahradiť gruzínsku vládu západnými bábkami s cieľom uľahčiť vojenskú logistiku NATO do susedného vnútrozemského Arménska, ktoré blok plánuje premeniť na svoju novú regionálnu baštu na rozdelenie a ovládnutie južného Kaukazu. Doterajší neúspech pri zvrhnutí vládnucej gruzínskej strany spôsobil, že arménsky vodca sa zľakol a konečne začal delimitovať hranice svojej krajiny s Azerbajdžanom, čo v prípade úspešného dokončenia zmarí plány NATO.
V tom spočíva dôvod, prečo Západ práve v tejto chvíli oživil farebnú revolúciu v Gruzínsku, a to nielen preto, že jeho zákon o zahraničných agentoch má vstúpiť do platnosti niekedy tento mesiac, ale aj preto, aby Arménsku naznačil, že by malo zmraziť svoje rokovania o hraniciach, keďže by mohla prísť pomoc NATO. Táto načasovaná právna zámienka sa tu teda využíva na dosiahnutie geopolitických cieľov, hoci zatiaľ nie je jasné, či privedie k zvrhnutiu gruzínskej vlády a/alebo ovplyvní prebiehajúce arménsko-azerbajdžanské rokovania.
Ostatným nepokojom v Tbilisi významne predchádzalo predloženie Zákona o revízii sankcií voči Azerbajdžanu Kongresom, čo bol ďalší signál Arménsku, aby vydržalo, kým nepríde pomoc od NATO. Jednoducho povedané, to, čo sa v súčasnosti deje, je geostrategická zmena orientácie regiónu smerom od západnej hegemónie, ktorú urýchľuje Arménsko začínajúce dlho odkladané rokovania o hraniciach s Azerbajdžanom. Ak sa NATO nepodarí „odlákať“ Arménsko z OZKB (Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti), celá jeho regionálna politika sa zrúti.
Do očí bijúce dvojaké štandardy, ktoré sa ukazujú v súvislosti s falošnými obvineniami Azerbajdžanu z„etnického čistenia“ Arménov z jeho predtým okupovaných západných regiónov, a pokrčenie plecami tvárou v tvár najnovšiemu útoku na parlament Gruzínska na spôsob útoku na americký Kapitol v roku 2021 sú dôkazom skrytých geopolitických motívov Západu v regióne. Cieľom je „vypudiť“ Arménsko z OZKB súbežne so zvrhnutím gruzínskej vlády, hoci posledný vývoj naznačuje, že to bude oveľa ťažšie dosiahnuť, ako Západ očakával.
Podobnosť s peripetiami ohľadom prijatia zákona o zahraničných agentoch na Slovensku zrejme nebude čisto náhodná.
Prečítajte si tiež:
- UnHerd: kvôli krátkozrakosti elít zostane Západ v prípade vojny bez obrany
- Scholzova zbabraná cesta do Číny by mala byť pre Európu výstrahou