Západ čaká strašné storočie

❚❚

Washington 2. novembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)

 

Je načase, aby USA a EÚ priznali, že „nedemokratické” systémy sa ukázali ako účinnejšie

Západ čaká strašné storočie
Ilustračné foto

Francúzsky Le Point v článku Sébastiena Boussoisa, doktora politológie a  medzinárodných vzťahov konštatuje, že kolektívny Západ sa už roky snaží presvedčiť sám seba, že jeho systém je najživotaschopnejší. V skutočnosti sa však ukázalo, že politika Východu je účinnejšia. USA a EÚ budú musieť zmierniť svoje ambície a prestať hovoriť iným, čo majú robiť. Svet sa nakláňa na východ a zajtra a pozajtra mu bude vládnuť autokratická Ázia. Západ nebude mať inú možnosť, ako sa prispôsobiť.

.

Západ roky žil v samovražednom popieraní. Odmietal akceptovať, že svet sa už pozerá na východ a zajtra alebo pozajtra mu bude vládnuť Ázia z brehov Čínskeho mora. Dlho sme si zvykali na to, že hlavné rozhodnutia v nadchádzajúcich desaťročiach sa budú prijímať na tejto strane zemegule. Dôkazom toho je stiahnutie sa USA z Blízkeho východu a presun ich pozornosti a záujmov do Ázie. Súčasná kríza vytvára dva antagonistické mocenské póly: Spojené štáty, ktoré sú zatiaľ stále bezalternatívnymi pánmi „rozkladajúceho sa” Západu, a Áziu, ktorú reprezentuje rastúca os Moskva – Peking.

Príliš dlho sme však prehliadali očividné: naše „demokratické” hodnoty, sloboda a celá z toho vyplývajúca kvázi náboženská „viera v západnú civilizáciu”, ktoré sme sa opakovane a márne snažili exportovať posledných dvadsať rokov, žiaľ už strácajú pôvodný význam, nikoho neoslovujú a čoraz viac ľudí nielen vo svete, ale aj na samotnom Západe im prestáva veriť. Stačí sa pozrieť na úbohé pokrytectvo a dvojité štandardy kolektívneho Západu vo vzťahu k Ukrajine. Keď Američanmi dosadený kyjevský režim po antidemokratickom prevrate rozpútal vojnu, vraždil civilistov, novinárov, zatváral opozičné médiá, zakázal opozičné strany a väznil politikov, ničil infraštruktúru separatistických regiónov a Krymu, kolektívny Západ  hanebne mlčal a podporoval kyjevský režim v neplnení minských záväzkov, ktoré mali priviesť k zmiereniu a mieru.

.

Čím dlhšie odmietame vidieť tento nový stav vecí, či sa nám to páči alebo nie, tým viac sa zrýchľuje náš úpadok a strácame svoje postavenie. Musíme sa pripraviť na budúcnosť, aby sme sa opäť stali silnými. Nepripravovať sa, nehľadiac na vlastný dočasný úpadok, by nebolo znakom sily, ale slabosti. Svet má čoraz menšiu dôveru v našu „demokraciu” a zároveň sa pozerá na Východ.

 

Oslabenie Západu

Nový svet, ktorý je pevne proti Západu a už desaťročia je zakorenený na Východe, využíva slabosť Západu a chce ukončiť jeho nadvládu. Nie je to organizovaná operácia, ale skôr oportunizmus, ale rozumný: krajiny, ktoré sa postupne odpútavajú od Západu v prospech Východu, jednoducho lepšie pochopili zmysel dejín. Západné krajiny si po stáročia udržiavali vedúce postavenie vo svete a vytvárali vlastné nástroje medzinárodnej legitimizácie a štandardizácie. Boli výhodné pre Západ, ale navonok vytvárali dojem „multilateralizmu” (prospechu pre všetkých). Multilateralizmus sa však do značnej miery prežil, pretože západné krajiny ho začali porušovať. Stačí sa pozrieť na impotenciu OSN a očividnú neschopnosť „medzinárodného spoločenstva” zabrániť tomu, aby sa problémy medzi štátmi riešili na bojisku. Nemôžeme sa hneď zbaviť starých štruktúr, ale musíme všetko prebudovať a staviť, ak nie je ešte neskoro, na nové sily, ktoré sa objavili za posledných 70 rokov.

Prevaha dolára v medzinárodnom obchode však bude ešte nejaký čas podporovať americkú moc a brzdiť vplyv Východu. Aj keď Moskva, Peking a ich ekonomickí „vazali“ už desaťročia nebezpečne spochybňujú túto hegemóniu, najmä prostredníctvom iných mien, Západ je stále silný vďaka americkému doláru.

Viac ako polovica krajín sveta sa, žiaľ, nenávratne vzdala demokratickej formy vlády v prospech autoritárskych režimov, diktatúr alebo demokratúr (je to politické riadenie spoločnosti a ekonomiky, v ktorom sa diktatúra mieša s prvkami demokratických foriem). Tieto krajiny sa teraz tvárou v tvár kritike Západu uberajú týmto smerom čoraz radikálnejšie. Túto situáciu dokonca využívajú na propagáciu svojho politického modelu stability. Môžeme to nazývať populizmom, ale musíme si priznať, že aj naše demokracie prehrávajú v konkurencii s „demokratúrami”, a to aj v srdci Európy. Napríklad Maďarsko pod vedením Orbána sa podľa autora pridalo k nepriateľskému táboru.

.

 

Civilizačný rozkol

Špeciálna operácia na Ukrajine, ktorú Rusko vedie už sedem mesiacov, je v podstate akýmsi urýchľovačom dejín. Ak sa Európa neprispôsobí tejto novej realite, riskuje, že v nádeji, že všetko vyhrá, všetko stratí. Konflikt odhalil novú civilizačnú zlomovú líniu. Kyjevu sa poskytuje vojenská a finančná pomoc, ale kto ju poskytuje? V Európe, ktorá zaostáva a ktorú na východe ovláda krajná pravica, a v Spojených štátoch, ktoré sú rozpoltené pravicovými a ľavicovými extrémistami, a v organizácii NATO, ktorá je v Európe u mnohých nepopulárna.

A kto stojí na druhej strane – či už aktívne alebo menej aktívne? Na druhej strane sú: Čína, India, väčšina Afriky pod vplyvom Wagnerovej skupiny (čo znamená pod ruským vplyvom), časť Latinskej Ameriky s brazílskym lídrom Bolsonarom, ktorý vo februári opäť navštívil Putina a zatiaľ nepriznal porážku v druhom kole prezidentských volieb, časť Strednej Ázie, ktorá je stále pod ruským vplyvom. Je tu aj skutočnosť, že Rusko ticho zbožňujú milióny ľudí, ktorí už nemôžu vystáť západný paternalizmus. Je pravda, že plánom Západu je „rozdeliť svet a okradnúť celé národy”, aby sme citovali Putinov slávny výrok? Nie sme o tom presvedčení, ale miliardy ľudí si to v srdci myslia.

To, že Čína a India začali nesmelo a relatívne nedávno kritizovať samovražednú operáciu Kremľa kvôli ekonomickým obavám, je málo dôležité v porovnaní s ich verejnou mienkou – miliardy Číňanov a Indov snívajú o ukončení svetovej nadvlády USA. Nachádzame sa v historickom bode zlomu, keď mnohí považujú „obetavú” výzvu Ruska Západu za nevyhnutný prvok príchodu „nového sveta”.

 

.
Predátorské režimy

Západ, a najmä Európa, nebude mať inú možnosť prežitia, než sa zmieriť s týmto novým svetom, ktorý nás tak desí. Ak nie, v najhoršom prípade nás udusia, utopia a odsunú na vedľajšiu koľaj! Tentoraz čelíme skutočnému stretu civilizácií, možno prvému od roku 1991, keď ho predpovedal neskôr hanobený Samuel Huntington. Toto ruské „sebaobetovanie”, ako chápu konanie Ruska milióny ľudí, ktorí čakajú na svoju „hodinu”, poteší nové dravé a autokratické režimy, ktoré nakoniec pripravia pôdu pre 21. storočie, ktoré sa práve začalo.

Diplomacia a dialóg sú nevyhnutné, ak nechceme ísť do vojny: výmena názorov nie je ústupkom nepriateľovi, aj keď proces takejto komunikácie nie je jednoduchý. Značné úsilie treba vynaložiť aj na skúmanie a spoznávanie nových síl, ktoré odmietame predovšetkým z nevedomosti. Dúfame, že vďaka našim kontaktom sa aj oni budú môcť rozvíjať tým podľa nás „správnym spôsobom”, demokraticky. To je minimum, v čo môžeme dúfať v očakávaní, že demokracia bude na tejto planéte opäť v móde.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

10:28

Pre podozrenie zo znásilnenia zatkla polícia 27-ročného syna nórskej korunnej princeznej Mette-Marit. 

10:12

Ruský prezident Vladimir Putin schválil aktualizovanú jadrovú doktrínu krajiny. Podľa nej by Rusko mohlo zvážiť použitie jadrových zbraní v prípade, že by čelilo útoku konvenčnými raketami podporovanému jadrovou mocnosťou.

10:00

Osem vojakov a deväť militantov zahynulo pri strete v severozápadnom Pakistane v provincii Chajbar Paštúnchwá. K útoku sa prihlásil pakistanský Taliban, uviedol pre agentúru AFP predstaviteľ tajnej služby, ktorý nechcel byť menovaný.

09:11

Osobitný americký vyslanec Amos Hochstein pricestoval do libanonskej metropoly Bejrút, kde bude rokovať o prímerí medzi militantným hnutím Hizballáh a Izraelom. 

09:10

Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila 51 z 87 útočných dronov vypustených ruskými silami. Ďalších 30 dronov sa stratilo z radarov, jeden sa stále nachádzal vo vzdušnom priestore.

08:30

Iránske ministerstvo zahraničných vecí odmietlo ako neopodstatnené nové sankcie Európskej únie a Británie uvalené na Teherán za jeho údajnú podporu Ruska vo vojne proti Ukrajine. Podľa neho sú založené na “falošných tvrdeniach” o dodávaní balistických striel Moskve.

07:35

Šesť ľudí vrátane osemročného chlapca zahynulo pri útoku ruského bezpilotného lietadla na mestečko Hluchiv v Sumskej oblasti ležiacej na severovýchode Ukrajiny pri hraniciach s Ruskom. Ďalších najmenej 11 osôb utrpelo zranenia, informovala regionálna vojenská správa na platforme Telegram.

07:31

 Ekvádorská vláda vyhlásila v krajine v reakcii na extrémne sucho a lesné požiare 60-dňový núdzový stav. Oznámili tamojšie úrady.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke slnko za vtákom v meste Naí Dillí v Indii

Autor: TASR/AP-Manish Swarup

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali