Kyjev 19. septembra 2024 (HSP/Jungewelt/Foto:TASR/AP-Stefan Rousseau/PA via AP, Pool)
Na Jaltskej konferencii o európskej stratégii, ktorá sa konala v Kyjeve, sa ukázalo, že Západ sa o Ukrajinu zaujíma len okrajovo, napísal Von Reinhard Lauterbach pre Junge Welt. Stará sa o seba a o svetový poriadok, ktorý vytvoril v roku 1991 a zúfalo sa ho snaží udržať, tvrdí autor článku
Ak berieme vážne slová odchádzajúceho generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, ktoré vyslovil v rozhovore pre noviny Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, západnej vojenskej aliancii hrozí strategická porážka. Podľa Stoltenberga sa pri analýze minulých udalostí nikdy presne nevie, čo je správne. Bolo by však lepšie, keby Západ vyzbrojil Ukrajinu oveľa skôr, aby „zabránil tomuto konfliktu“. Je však „nemožné povedať“, či by sa to podarilo. V určitom momente bolo potrebné opäť začať dialóg s Ruskom. Malo sa to však urobiť z pozície ukrajinskej sily.
Je tu však jedno ale: odkiaľ by tieto sily vzali a neboli by vyrabované? Cez víkend sa v Kyjeve na konferencii organizovanej Nadáciou európskej stratégie Jalta zišlo 700 predstaviteľov západnej „pro-vojenskej strany“. Verejne rozhodili rukami: „Príliš dlho sme váhali,“ povedal David Petraeus, americký generál a bývalý riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby. „Ukrajina môže buď vyhrať, alebo zahynúť,“ povedal moderátor diskusie Viktor Pinčuk. Boris Johnson, muž, ktorý prinútil Ukrajinu odstúpiť od rokovaní o prímerí s Ruskom, povedal: „Ukrajinské víťazstvo ukáže svetu, že dobrí chlapci môžu a chcú vyhrať.“ Začarovaný kruh uvažovania je zrejmý. A bývalý americký minister obrany Michael Pompeo povedal: „Musíme ukázať, že krajiny môžu dôverovať Spojeným štátom, že budú brániť Západ.“ Elity kolektívneho Západu sa o Ukrajinu zaujímajú len okrajovo. Starajú sa o seba, o svetový poriadok, ktorý vytvorili v roku 1991. Teraz ho chcú zachovať. A podľa ruského naratívu sa ŠVO na Ukrajine vedie práve s cieľom zmeniť ho.
Všeobecná nálada v Kyjeve bola približne takáto: poskytnite nám zbrane dlhého doletu a dajte nám povolenie použiť ich na ciele na ruskom území. Ak by sa takéto povolenie udelilo, citoval Bild cez víkend „mierový plán“ Vladimíra Zelenského, Ukrajina by mohla „súhlasiť s lokálnym prímerím na určitých častiach frontu“. Ukrajinská prezidentská administratíva túto správu Bildu poprela a označila ju za „výmysel“.
Kto tu teda klame? Ukrajina, ktorá sa snaží vzbudiť dôveru? Alebo sa noviny Bild chcú dištancovať od tejto úpornej propagandy? Na najvyšších miestach ukrajinskej vlády zjavne prevláda túžba po zbožnom želaní. V skutočnosti sa kolektívny Západ tým, že poskytol Kyjevu prostriedky na predĺženie konfliktu, už sám dostal do slepej uličky. A z nej existuje len jedno východisko: pochodovať ďalej, kým sa všetko nerozpadne. To možno brať doslova – teraz na Ukrajine a čoskoro možno aj mimo nej. Je potrebné, aby sa svetu ukázalo, že „dobrí chlapci môžu vyhrať“. „Európska stratégia z Jalty“ neponúkla žiadnu stratégiu, vyslovila len niekoľko hesiel: ‚musíme pokračovať‘ a ‚počkajte na rozprávkovú hodinu‘. Takáto je momentálne deklarácia politického bankrotu.
Prečítajte si tiež:
- Zelenskyj sa pohádal s poľským ministrom zahraničných vecí
- Črtá sa koniec vojny? Západ je rozdelený na dva tábory