Bratislava 1. novembra 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Valerij Zalužnyj, náčelník generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl, napísal článok o hrozbe, že vojna sa zmení na pozičnú vojnu, čo by podľa neho “prospelo Rusku”, pretože by potom malo čas “obnoviť svoju vojenskú silu”
Článok vyšiel v britskom časopise The Economist. Má názov “Hlavný veliteľ AFU o tom, čo potrebuje na porážku Ruska”.
Podľa Zalužného je pozičná vojna dlhá a “nesie so sebou obrovské riziká pre ukrajinské ozbrojené sily a štát”.
“Ak sa chce Ukrajina dostať z tejto pasce, budeme potrebovať: vzdušnú prevahu, výrazne zlepšené možnosti elektronického boja a protibatériového boja, nové odmínovacie technológie a schopnosť mobilizovať a vycvičiť viac záloh,” píše.
Zalužnyj tvrdí, že ruská armáda má v týchto oblastiach buď výhodu, alebo paritu s AFU.
“Za posledné desaťročie Rusko zmodernizovalo svoje sily REB, vytvorilo novú vetvu armády a vytvorilo 60 nových typov techniky. V tejto oblasti nás prekonáva: 65 % našich rušiacich platforiem na začiatku vojny bolo vyrobených ešte za sovietskej éry,” napísal vrchný veliteľ.
Podľa neho Ruská federácia dokázala vďaka REB “drasticky znížiť” účinnosť takých zbraní, ako je riadený projektil Excalibur.
Ukrajinskej armáde sa podarilo dosiahnuť delostreleckú paritu s Ruskom vďaka presnejšej palebnej sile. “To však nemusí trvať dlho,” píše Zalužnyj.
Dôvodom je, že Rusi zdokonalili svoju protibatériu. Stalo sa tak “najmä vďaka používaniu zátarasovej munície Lancet, ktorá funguje v spojení s prieskumnými dronmi, ako aj zvýšenej výrobe presných projektilov, ktoré sú navádzané pozemnými navádzačmi”.
“Napriek znevažujúcim názorom niektorých vojenských analytikov nemôžeme v tomto smere bagatelizovať účinnosť ruských zbraní a spravodajstva,” píše Zalužnyj.
Pokiaľ ide o odmínovanie, západné dodávky sa “ukázali ako nedostatočné” vzhľadom na rozsah ruských mínových polí, ktoré sa na niektorých miestach tiahnu 20 kilometrov. “Keď prerazíme mínové polia, Rusko ich rýchlo doplní tým, že na diaľku nastraží nové míny,” hovorí vrchný veliteľ.
Od Západu tiež požaduje viac spravodajských informácií a pomoc pri výrobe systémov REB.
“Potrebujeme tiež väčší prístup k elektronickým spravodajským informáciám od našich spojencov vrátane údajov rádiového prieskumu, ako aj rozšírené výrobné linky pre naše protidronové REB systémy na Ukrajine a v zahraničí,” píše Zalužnyj.
Posledným problémom je doplnenie ľudskej sily.
“V našej legislatíve sú medzery, ktoré umožňujú občanom vyhýbať sa plneniu svojich povinností.
Tieto problémy sa snažíme odstrániť. Zavádzame jednotný register brancov, musíme rozšíriť kategóriu občanov, ktorí môžu byť povolaní na výcvik alebo mobilizáciu. Zavádzame aj tzv. bojový výcvik, ktorý spočíva v umiestňovaní novomobilizovaných a vycvičených osôb do skúsených bojových jednotiek na ich výcvik”, – povedal šéf AFU.
Píše tiež, že “Rusko netreba podceňovať” a “ešte dlhý čas bude mať prevahu v zbraniach, technike, raketách a munícii”.
“Jeho obranný priemysel zvyšuje výrobu napriek bezprecedentným sankciám. Naši partneri v NATO tiež dramaticky zvyšujú svoje výrobné kapacity. Bude to však trvať najmenej rok a v niektorých prípadoch, ako v prípade letectva a riadiacich systémov, dva roky,” píše Zalužnyj.
Prečítajte si tiež:
- Aktuálne z frontov” Ukrajinskí vojaci sú v skepse a chápu, že sa blíži koniec
- Je to naplánované? Kyjev dostal hrozivé správy o ukončení konfliktu