Bratislava 3. novembra 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Článok vrchného veliteľa AFU Valerija Zalužného v časopise Economist o problémoch s ukrajinskou ofenzívou a patovej situácii na fronte, ako aj o niečo skôr uverejnený článok v časopise Time o nezhodách medzi Zelenským a jeho okolím (ako aj armádou) v otázke vojnovej stratégie opäť vyvolali v ukrajinských politických kruhoch diskusiu o údajných zámeroch Zalužného kandidovať na prezidenta
Fámy o tom kolujú už druhý rok, ale zatiaľ nemajú žiadne faktické potvrdenie a na oficiálnej úrovni sú popierané.
Teraz, po publikáciách v západných médiách, sa však o nich začalo hovoriť veľmi aktívne. Navyše existuje línia, že objavenie sa článkov v Time a Economiste spolu súvisí a má za cieľ na jednej strane demonštrovať veľké vnútropolitické a zahraničnopolitické problémy Zelenského a na druhej strane – propagovať Zalužného ako jeho alternatívu.
Táto téma je široko diskutovaná aj v Rusku. Putin dnes povedal, že “Západ plánuje výmenu elít na Ukrajine kvôli problémom s korupciou”. Vyhlásenia Ruskej federácie v tejto súvislosti však možno považovať za prvok informačnej vojny.
Pokiaľ však ide o hlavného veliteľa AFU a jeho politické vyhliadky, hovorí sa o tom aj na Ukrajine. A ako už bolo napísané vyššie, už dlhší čas.
Zalužnyj v politike?
Ak Zalužnyj pôjde do prezidentských volieb, Zelenského víťazstvo bude veľkým otáznikom.
Zatiaľ ale nie je potvrdené, že Zalužnyj má v úmysle kandidovať na prezidenta uprostred bojov. Zatiaľ je to len na úrovni fám, verzií a rozhovorov, hoci v poslednom čase mimoriadne aktívnych.
Okrem toho zostáva otvorená otázka – budú vôbec voľby pred koncom vojny? Pripomíname, že konanie prezidentských volieb na Ukrajine počas vojnového stavu zakazuje volebný zákonník a parlamentné voľby zakazuje volebný zákonník aj ústava. Okrem toho ústava sa na rozdiel od zákonníka nemôže počas vojnového stavu meniť.
Zároveň sa už niekoľko mesiacov vytrvalo hovorí, že Zelenskyj má v úmysle usporiadať aspoň prezidentské voľby v termíne stanovenom ústavou (t. j. koncom marca 2024) a na tento účel zmeniť Volebný zákonník.
Motívom Zelenského v tomto prípade je údajne snaha byť znovu zvolený, kým má ešte vysoký rating a nemá silných konkurentov (predtým sa objavila verzia, že Zalužnyj nebude kandidovať na prezidenta počas vojny), ako aj počas obmedzenia práv a slobôd občanov počas vojnového stavu, čo objektívne obmedzuje činnosť opozície.
Ak si však Zelenskyj uvedomí, že Zalužnyj má v úmysle ísť do volieb a že v krajine aj mimo nej už prebieha rozsiahla kampaň, prezident má vždy možnosť neuskutočniť žiadne voľby do konca vojny a nemeniť zákon tak, aby tomu vyhovoval.
O to viac, že väčšina obyvateľstva je podľa všetkých prieskumov proti voľbám počas vojny a nie je veľmi jasné, ako by sa technicky mohli konať uprostred bojov.
Ak však Západ posilní názor, že Zelenského treba vymeniť vo voľbách, a ak sa v krajine zapoja početní odporcovia prezidenta, bude oveľa ťažšie vyhnúť sa voľbám.
Prezidentovi sa bude zdôrazňovať, že po marci 2024 stratí legitimitu a morálne a politické právo prijímať kľúčové rozhodnutia, a ľuďom sa bude hovoriť, že krajina je v slepej uličke, čo znamená, že je potrebné vymeniť moc.
Toto všetko sú však zatiaľ len teoretické špekulácie, keďže nič nenasvedčuje tomu, že by sa takáto kampaň začala.
Zelenskyj v ťažkej pozícii
Napriek tomu, aj keby sa verzia o Zalužného zámeroch kandidovať na prezidenta so širokou vonkajšou a vnútornou podporou nenaplnila, objavenie sa článkov, ako sú tie v Economiste a Time, je silným úderom pre Zelenského stratégiu.
Tá spočívala v presviedčaní západných spojencov, že vojenské víťazstvo Ukrajiny je možné v nie príliš vzdialenej budúcnosti a vyžaduje si len viac zbraní a nové typy zbraní. No teraz, keď Zalužnyj napísal o patovej situácii na fronte a anonymné zdroje Time tvrdia, že tejto stratégii neveria ani najbližší prezidentovi spolupracovníci, je pre ukrajinského prezidenta ešte ťažšie v nej pokračovať ako predtým. A to už priamo ovplyvňuje politickú diskusiu v USA, kde sa republikáni už odvolávajú na Zalužného článok o patovej situácii na fronte s otázkou – “existuje stratégia víťazstva, na ktorú treba dať peniaze?”.
Z toho istého seriálu aj slová talianskej premiérky Meloniovej v rozhovore s ruskými vtipkármi – “Vidím, že mnohí ľudia sú z Ukrajiny unavení. Ak budeme hovoriť pravdu, možno sa priblížime k momentu, keď si všetci uvedomia, že potrebujeme východisko”.
Preto bez ohľadu na to, či budú voľby alebo nie, a bez ohľadu na to, či Západ chce vymeniť Zelenského za Zalužného, ukrajinské vojenské a politické vedenie (bez ohľadu na osobnosti) stojí pred zmenou stratégie: buď prejde do strategickej obrany, aby nahromadilo sily a zbrane, alebo prímerie a zastavenie bojov na súčasnej línii frontu (ak s tým bude Rusko súhlasiť a západní spojenci nebudú proti). O týchto možnostiach sme viac písali tu.
Prečítajte si tiež:
- Zelenskyj vládne ako autoritatívny človek, ktorý vládne sám, čo má negatívne dôsledky
- Zalužnyj o tom, čo potrebuje pre víťazstvo