Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám
Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká.
Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie terajšej ministerky Remišovej v kláštore počas štúdia vo Francúzsku) a bohviekde ju kreovali, aby mala „správne názory.“ Pani Remišová, aký je škodlivý obsah?! Kto bude rozhodovať o tom čo je škodlivé? Rozhodovacie politbyro, na čele s pacientom a jeho asistentom priemerom? O akých hodnotách slobody a demokracie nám tu hovoríte?
O slobode podnikania, kde sa montážne haly stavajú na najviac bonitnej pôde, kde máme najviac nočnej práce v EÚ, kde ten seriózny zahraničný kapitál vyváža kapitál do domovskej krajiny, kreuje účtovníctvo a trvalo udržateľne stabilizuje tretinové mzdy voči tým, ktoré dáva v domovskej krajine? O čom „drísta“ bábkoherečka, veď práve nadnárodné korporácie majú priveľkú moc, tie najviac podporujú zvrátenosti Sorosa a spol., presadzujú očkovanie, testovanie. Okliešťujú sa základné ľudské práva, cvičia s nami ako s opicami a ceny rastú, mzdy veľkej väčšine Slovákov stagnujú…“
Ďalej radšej nepokračujeme, ale patrí sa zverejniť jej názor, veď ide o čitateľku Hlavných správ – a ešte zákon o totálnej kontrole – cenzúre – neprijali. A keď ho prijmú? Už definitívne sa k nám vráti socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme nikto nepochybuje. Veď napokon jedným z europoslancov je aj vnuk šéfredaktora komunistickej Pravdy z rokov 1947-1951, známy komunista Edmund Edo Friš. Starší spomedzi nás si zrejme pamätajú, mladší nech si vyguglia, o koho ide.
Keďže možno prežívame posledné dní slobody, o ktorej si naši vládni činitelia myslia, že tej slobody a demokracie máme ešte stále priveľa, pripravili na nás zákon o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej, a parlament o ňom rozhodne už v najbližšom čase. A toto o návrhu zákona povedala ministerka Milanová.
Zvuk: Milanová
Najväčším prekvapením je, že je s ním vcelku spokojný navonok opozičník Peter Pellegrini, predseda Hlasu SD. Na jednej z tlačoviek oznámil, že k zákonom z oblasti „mediálnej revolúcie“, ktoré prešli aj rokovaním na koaličnej rade, zrejme nebude mať výhrady.
Zvuk: Pellegrini
Žeby už Pellegrini videl za roh? Keď vyhrá voľby, už nebude musieť robiť nič, iba implementovať tento zákon na médiá, ktoré budú mať iný názor ako on, či jeho vláda?
Proti zákonu o mediálnej službe verejne vystúpil poslanec NR SR Tomáš Taraba zo strany Život.
Zvuk: Taraba
Je zrejmé, že aj za týmto zákonom stoja v pozadí záujmy za každú cenu zaočkovať všetkých. Vplyv farmafiriem verejne priznal aj minister zdravotníctva Lengvarský.
Zvuk: Lengvarský
Dnes už je takmer všetkým jasné, že ak Slovensko chce získať peniaze z Bruselu, zhruba 6 miliárd eur z „fondu obnovy“, musí splniť predpísanú 75-percentnú kvótu zaočkovanosti. A tú zatiaľ zďaleka neplní. Matovič skúšal lotériu, nič. Skúša aj päťstoeurovku pre seniorov a…? Uvidíme. Je jasné, že s tým súvisia aj všetky tie nepochopiteľné a s novembrom 1989 nezlučiteľné útoky na slobodu prejavu, o ktorých si dokonca aj človek zo Za ľudí, Šeliga, myslí, že sú cez čiaru!
Viacerí politici z radov opozície sa už vyjadrili, že z ich pohľadu vláda pripravuje nástroj na umlčanie alternatívnych médií, ktoré budú môcť byť pokutované likvidačnými sankciami.
Dušan Jarjabek, poslanec NR SR za Smer pre Hlavné správy dodal, že postihnuté nebudú „len“ alternatívne médiá.
Zvuk: Jarjabek
K snahám ministerky kultúry Milanovej sa pridala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá pracuje na novom Trestnom zákone a Trestnom poriadku. Majú sa v nich vyskytovať tvrdé sankcie za šírenie údajne „medicínsky zavádzajúcich informácii o ochorení covid-19 a o očkovaní.“ Informoval o tom Sorošov denník SME – a kto na Slovensku vie viac, čo nás čaká? Postihované by mali byť správy, ktoré majú „objektívne za následok ujmu na zdraví, či živote ľudí. V súčasnosti si totiž – údajne – polícia nevie poradiť s prípadmi, kedy bežní ľudia a dokonca aj lekári šíria bludy,“ píše denník.
Podľa znenia zákona o mediálnej službe sa zdá, že slobode médií na Slovensku odzvonilo. Dezinformácia bude definovaná ako nepravdivá informácia, ktorá je spôsobilá ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu. Podľa tejto formulky budú môcť angažovaní policajti či prokurátori stíhať skoro akúkoľvek správu zverejnenú v médiách, ktorá nebude sedieť do ich názorového spektra. Pýtate sa, čo je demokratické na tom, že názory jednej skupiny obyvateľstva budú môcť byť naďalej zverejňované v masmédiách, zatiaľ čo názorom inej skupiny občanov bude hroziť tvrdá cenzúra pod hrozbou väzenia? Počuli ste už, že Kolíková chce, aby boli „šíritelia dezinformácii“ postihovaní trestnom odňatia slobody od jedného roka až na 5 rokov, dokonca aj na štyri až desať rokov za mrežami?
Takže pani Kolíková zase raz na čele štafety. Po nevydarenej reforme súdnictva – alebo tá len chytá druhý dych? – chce silou mocou trestať už takmer za všetko, čo je iné ako jej predstavy a sny. Má sa zvýšiť hranica malej škody z pôvodných 266 na 500 eur a zavádza sa nová kategória: „škoda mimoriadne veľkého rozsahu,“ ktorej hranica je najmenej jeden milión eur.
Je zaiste povšimnutia hodné, že jej bývalý stranícky kolega zo Za ľudí Juraj Šeliga očakával, že novela Trestného zákona prinesie znižovanie trestov a ono je to naopak. Lebo Slovensko má jedny z najprísnejších v rámci Európskej únie. A ešte: „Som presvedčený, že sloboda slova je citlivá vec, a náš trestný poriadok už pozná skutkové podstaty, ktoré chránia verejný záujem, a my namiesto toho, aby sme ich aplikovali, opäť vytvárame nové. Dezinformáciám sa nedá zabrániť tak, že zavrieme ľudí do väzenia. Nová skutková podstata v tejto vypätej dobe nič nevyrieši,“ oznámil na sociálnej sieti Šeliga. Žeby práve preto on zostal a Kolíková odišla spomedzi Za ľudí, alebo je to len populistický manéver?
Tak či onak, priatelia, blíži sa tuhá zima. Ak nám Pánboh nepomôže, kto už iný?
Dagmar Vanečková