Bratislava 3. júna 2021 (HSP/Foto:Archív)
K 150. výročiu vzniku najstaršej politickej strany Slovákov a 160. výročiu Memoranda národa slovenského sa zišli zakladajúci členovia Slovenskej národnej strany (SNS) a autori základných štátotvorných iniciatív vzniku Slovenskej republiky, aby spolu s ďalšími signatármi prijali Tatranské memorandum
Významní bývalí funkcionári strany sa opätovne prihlásili k ideálom, hodnotám a politike roduverného, štátotvorného aj ekonomického vlastenectva a národniarstva.
„Aj dnes, v modernej dobe, vidíme tieto hodnoty ako východisko pre blaho národa, jeho zachovanie i ako zmysel pre budúce žitie a prežitie slovenského národa v civilizácii, ktorá je v kultúrnej, duchovnej a hodnotovej kríze“, zdôrazňujú v memorande.
Dokument prijalo jedenásť hlavných signatárov v bratislavskom hoteli Tatra a memorandum ponúkli na podpis per rolam ostatným členom, bývalým členom SNS, ale aj všetkým národovcom.
V texte ďalej zdôrazňujú, že „minulé generácie národniarov sa nikdy neodklonili od národného piliera a nestratili zo zreteľa obranu národa, národných práv a záujmov a obranu slovenskej suverenity, aj keď v niektorých prípadoch jednotlivci v iných sférach zlyhali“.
Podľa autorov memoranda „národná politika aj strana prešli rôznymi obdobiami aj krízami, ale vždy sa vrátili k podstate – k národu a národnej politike“.
To však podľa signatárov neplatí na obdobie od parlamentných volieb roku 2016. „Vtedy mnohí funkcionári strany i voliči uverili Andrejovi Dankovi, že politika sa dá robiť slušne, hrdo a odborne. Žiaľ, táto viera sa ukázala falošnou“. Kritiku adresovali na súčasného predsedu strany, ktorý viedol stranu autoritársky, rozhodoval svojvoľne bez zapojenia vedenia i širokého aktívu strany.
Podpísaní zakladajúci členovia SNS, funkcionári na rôznych stupňov a rôznych období vývoja tejto strany sa zhodli na príčine najhoršej krízy SNS, ktorú spôsobil štýl vedenia a populistickej politiky jej predsedu.
„Pod vedením Andreja Danka strana postupne opustila hodnoty skutočného národniarstva a odborný prístup pri riešení problémov. Dá sa povedať, že oklamal nielen členov SNS ale aj obyvateľov Slovenska.
Súčasný stav SNS ukazuje, že väčšina členstva i funkcionárov strany sa dištancovala od politiky Andreja Danka, čo sa ukazuje aj na preferenciách strany. Jeho túžba po moci a peniazoch je silnejšia ako vlastenectvo, či štátny záujem. Značka SNS sa momentálne stala slúžkou pre osobné potreby Andreja Danka“, kriticky konštatujú zakladatelia strany.
Kolokvium zaslúžilých národniarov odkázalo všetkým na potrebu obetovať sa pre národ a Slovensko, čo podľa nich znamená predovšetkým zbaviť sa egoizmu, neschopných a neautentických „národniarov“, „vlastencov“ a „patriotov“ a raziť cestu k návratu pozícií národnej, konzervatívnej a kresťansky hodnotovej politiky ZA SLOVENSKO, za národný rozvoj, suverenitu, zvrchovanosť a obranu posvätných hodnôt, za ktoré bojovali generácie našich predkov.
V tejto súvislosti v memorande vyzvali Andreja Danka, aby naplnil verejný prísľub, ktorý dal ešte pred voľbami, a to, že ak SNS neuspeje odíde z politiky, a aby svoje slovo dodržal.
Signatári Tatranského memoranda veria, že ak sa vyrieši najmä personálna otázka v SNS, vyrieši sa aj jej súčasná programovo-hodnotová kríza, čo bude mať pozitívny vplyv aj na vývoj v ostatných proslovenských stranách a návrat národno-konzervatívnej politiky do NR SR.
Pod Tatranským memorandom sú podpisy zakladateľov, bývalých predsedov, čestných predsedov, podpredsedov SNS, ale aj NR SR a vlády SR, poslancov FZ ČaFR, SNR a NR SR a ďalších funkcionárov – Mariána Andela, Jozefa Prokeša, Antona Hrnka, Rafaela Rafaja, Štefana Zelníka, Dušana Švantnera, Jozefa Šedoviča, Jaroslava Juhaniaka, ale aj syna Jána Slotu Pavla Slotu.
Rafael Rafaj, za správnosť v mene signatárov Tatranského memoranda